Çocuk Kitapları Haftası ve Bir Dostluk Masalı

Hayatıma çocuk kitapları gireli neredeyse 7 sene oldu ve bu süreçte o kadar çok şey öğrendim ki çocuk kitaplarından. Hepsini yazamam belki ama birkaç tanesini özellikle paylaşmak istiyorum;

– Nitelikli bir çocuk kitabı size bir şey göstermeye çalışmıyor sadece o yöne bakmanız için ateşi yakıyor.
– İçinde “duygu” olan çocuk kitapları sizi çocukluğunuzun o derinlerde saklanmış yerine götürüyor ve oradaki yaraları sarabiliyor.
– Bir çocuğa canlandırarak kitap okumaktan daha keyiflisi sanırım o kitabı beraber canlandırarak okumak 🙂
– Resimli kitapların büyük bir çoğu yazısız da okunabiliyor ve bunu yapmak çok eğlenceli oluyor.
– Yıllardır pek değişmeyen bir şey; en sevdiğim yazarlar Roald Dahl ve Nöstlinger gibi “muzır” yazarlar, çünkü çocuklarla beraber gülüyorlar.
– Birine hediye edilebilecek en iyi kitap, ona çocukluğunu anımsatacak bir çocuk kitabı. (Bu cümle açılabilir ama yorumu size bırakayım)
Benim için çocuk kitabı okumak uzun zamandır keyif, heyecan, merak, keşif, ihtiyaç anlamlarına geliyor; hayatımda böyle bir alana sahip olduğu için de kendimi şanslı hissediyorum 🙂
Umarım daha nicelerini kutlarız bu güzel haftanın.

Tabii ki sürprizsiz olmazdı bu hafta ama önce gelin Sincap ile tanışalım:

  

Sincap bir sabah uyanır ve tam esnerken fındık kasesinin içinde bir not bulur; notu okur okumaz yollara düşer ve belli ki acelesi vardır. Ancak gideceği yere varması biraz zaman alacaktır çünkü yolda karşısına çıkan diğer hayvanların ondan küçük ricaları vardır. Geyik, boynuzlarına çiçek takmasını ister çünkü Geyik Hanımla tanışacaktır; kirpinin dikenlerine şeftaliler batmıştır ve onların çıkarılması gerekmektedir; ayı ağaçtaki arı kovanına ulaşmaya çalışır lakin kovan yüksektedir… Sincap sonunda ulaşmak istediği yere vardığında endişe ile bir şey hatırlar; yanına bir hediye almayı unutmuştur, hem de geç kalmıştır! O sırada çantasını açar ve bir de ne görsün?

Elife ilk okuduğumda;”Hiç okumadığımız bir kitap mı?” dedi ve Sincap’ın yol boyu maceraları ile gözleri ışıldadı. Geçen gün onu kreşten almaya gittiğimde de yanımda bu kitabı götürdüm ve eve girmeden bir bankta oturup kitabı okuduk, hatta yolda annesi-anneannesi ile yürüyen bıdıklardan durup bizi dinleyen de oldu 🙂 Kitabı okuduktan sonra Elif Sincap’ın çantası için dal, yaprak ve yere dökülmüş meyvelerden topladı.

Hikaye arkadaşlık, yardımlaşma üzerinden ilerlediği için mi bilmiyorum ama bana Masal Battaniyesi’nin sıcaklığını verdi. “Yardım etmek ne kadar güzel bir şey” demiyor veya böyle bir mesaj kaygısı yok. Sincap sadece acelesi olmasına rağmen arkadaşlarına yardım ediyor ve sonra bir de bakıyor ki onlar da kendilerince Sincap’a teşekkür etmiş.
Sincap’ın sabah okuduğu notta ne yazdığını görünce çok duygulandım ve Sincap’ı bu kadar koşturan şeyin ne olduğunu öğrenince Sincap’a sarılasım geldi.
Çizimlerle hikaye o kadar uyumlu ki sincabın kuyruğu ve sonbahar yaprakları arasında kaybolup gidiyorsunuz.
Mesela sadece çizimlere bakarak, sincabın gece uyumadan önce yanına 1 bardak su aldığını, sabahları 7de uyandığını, yatağına çıkmak için basamak kullandığını, üzeri fındıklı terlikleri olduğunu, radyosundan müzik dinlemeyi çok sevdiğini söyleyebilirim. Bu da “yazılı olmayan” ama hikayede okurken hissedilen sıcaklıklardan biri.Kitabın orjinal adı “El Momento Perfecto” (Mükemmel Zamanlama) ve bence bu hikaye için “Bir Dostluk Masalı” ismi çok daha yerinde bir tercih olmuş. Elif de okurken “Aynı masal gibi değil mi anne?” demişti 🙂
                                                                              ***

Çocuk kitapları haftası’nı kutlamak için aslında aklımda başka bir kitap vardı ama o denk gelmedi, Bir Dostluk Masalı da eminim bu haftayı kutlamak için harika bir hediye olacaktır.

Siz de bu sıcak hikayeyi okumak isterseniz 19 Kasım 2017 tarihine kadar bu yazının  veya instagram paylaşımının altına yorum bırakarak çekilişe katılabilirsiniz.
Herkese bol şans!

Bir Dostluk Masalı
Yazan:Susanna Isern
Resimleyen: Marco Soma
Çeviren: Seçil Kıvrak
Uçanbalık Yayınları, 2017, 3 yaş ve üzeri

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

Your email address will not be published. Required fields are marked *