Geçen sene ne güzel uzun uzun yazmışım hangi ay ne okuduğumu, bu sene ne o kadar vaktim ne de bilgisayar başında oturmaya gücüm var, zira içimde beni durmadan tepikleyen bir çocukla bir şeyler yazmak pek kolay değil 🙂
Goodreads hesabım sağ olsun bana 85 kitap okuduğumu söyledi.
Challenge olarak hedefim 70’ti.
Geçen sene 104 kitap okumuştum ama bu sene uzun süre mide bulantısı yaşadığımdan değil kitap okumak kitap kapağı bile görmek istemiyordum.
Bu sene okuduğum kitapların ortalama sayfa sayısı 175’miş.
23 adet yetişkin kitabı, 3 adet ebeveyn kitabı, 6 adet kişisel gelişim kitabı ve 4 adet grafik roman okumuşum.
Çocuk kitabına dahil olmayan bu kategorinin toplamı geçen seneki sayı ile benzerlik gösteriyor.
Demek ki benim yetişkin edebiyatından yıllık ortalama 30-35 kitap okuma şansım oluyor.
Grafik romanı bu kadar severken neden 4’te kalmışım, çok şaşırdım.
Ebeveyn kitaplarını zaten bir türlü sevemedim, o kadar zorlama okuyorum ki… Kitaplığımdaki o rafı görenler bu konuya çok ilgiliyim sanabilir ama değilim 🙂
Kişisel gelişim kitaplarından 2 tanesi, grafik romandan 1 tane ve yetişkin edebiyatından da 2 tane 2017’ye damgasını vurdu.
Bunlar:
Belirsizlik ve Değişimle Birlikte Güzel Bir Hayat: Bu kitabın baskısı uzun zamandır yoktu, bana bu kitabı bulan kuzenim Merve’ye de ayrıca teşekkür edeyim. Sadece 2017 için değil bence bu kitap çok daha uzun yıllar etkisini sürdürecek benim üzerimde. Merak edenlere güzel haber; yayınevi 2018’de yeniden basacakmış bu kitabı.
Mavi Orman: Bu kitapla beraber Defne Suman ve yoga ile tanıştım. Hala yoga yapmaya başlayamadım ama kitap beni derinden etkiledi.
Sıradan Zaferler: Okuduğum en başarılı grafik romanlardan biriydi, bence mükammeldi.
Yabancı: Alber Camus’dan okuduğum 2. kitap. Oldukça etkileyici bir kısa hikaye, grafik roman halini de alıp okumak istiyorum.
Bazen Bahar: Melisa Kesmez’den okuduğum ilk kitap. Aklımda “dan dan dan” ifadesi kalmış, diğer kitaplarını da okumak istiyorum.

Vee gelelim çocuk kitaplarına:
Bu sene aklımda kalan, kalbime dokunan, çok sevdiğim kitaplar:
Annemin Kelimeleri, 3 Çocuk 1 Öğretmen ve Unutulmaz Bir Gün, Ekşilina, Pippi, Soğuktan Korkmayan Tek Kuş “okul dönemi” kategorisinde, “Arkadaşım Olacaksın ve Bir Dostluk Masalı” ,“Boşluk” ise okul öncesi kategorisinde favori kitaplarım arasına yerleşmiş.

Bu sene “gençlik edebiyatı” kategorisi zayıf geçmiş, ona üzüldüm.
Beni hayal kırıklığına uğratan kitaplar; Mucize, Esrarengiz Bavullar ve Dünya’nın On Dört Günü oldu. Büyük umutlarla başlamıştım ama aradığımı bulamadım. Diğer sevmediğim kitaplardan beklentim belki de bu kadar yüksek değildi…

Ve sonuç;
2017’yi senin için 5 kitapla özetle deseniz:
1) Belirsizlik ve Değişimle Birlikte Güzel Bir Hayat
2) Sıradan Zaferler
3) Ekşilina 1-2-3
4) Bir Dostluk Masalı
5) Boşluk derim.

Birkaç gün sonra (yarın) oğlumuza kavuşacağız inşallah, yazma düzenim değişebilir, instagram hesabımdan daha güncel paylaşımlarıma bakabilirsiniz.
Seneye görüşmek üzere.
* Bana ödünç kitap veren ve kitap hediye eden tüm arkadaşlarıma çok teşekkürler, size ayrıca kocaman sarıldım…
Bol görselle sizi baş başa bırakayım:

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank


“Güneşin doğmaya üşendiği bir gün var mı?” Mavi Orman / Defne Suman

Herkese SAĞLIK, NEŞE, MUTLULUK, BEREKET dolu LOKUM tadında YENİ YILLAR 🙂

**Kitaplarla ilgili 2018 dileğim; Steinhöfel’in yepyeni kitaplarına kavuşmak, İza’nın Şarkısı gibi unutamayacağım hikayelerle tanışmak.