Kurt Geri Dönmüş! / Geoffroy de Pennart

Siz de duydunuz mu?
Eyvah ki ne eyvah!
Ne yapacağız biz şimdi?
Kurt geri dönmüş!
Hiiiii!!!!
Hemen saklanmak gerek, peki nereye?
Benim aklıma bir yer geliyor ama önce ormanda bir tur atmak gerek. Biraz havuç kokusu takip edersek sanırım işimiz kolaylaşır.

Masal Kahramanları da Burada!

Kimler yok ki Geoffroy de Pennart‘ın Kurt Geri Dönmüş! kitabında.  Üç küçük domuz, anne keçi ve yedi keçi yavrusu, küçük kuzu, dedesinin sözünü dinlemeyen Peter, büyükannesine yemek götüren Kırmızı Başlıklı Kız ve bize evini açan tatlı tavşan.

blank

Kitaba “masal” yönüyle yaklaşacak olursak iç içe geçmiş bir örüntüde (bu terimi de Elif doladı ağzımıza 🙂 ilerleyebiliriz.Çünkü neredeyse her bir sayfa bizi başka bir masala sürüklüyor. Gelenler tanıdık olsa da masalları kitapta yer almıyor ve bu durum masalları bilmeyen çocuklar için keşfedici, bilenler içinse hatırlatıcı bir rol oynuyor. Çizimlerde ise çok hoş detaylar var. Özellikle gazetelerin değişen manşetleri beni çok güldürüyor.

blank

Bu hikayeye Elif kelimenin tam anlamıyla ba-yı-lı-yor! Hakkımı verecek olursam, bu sevgide benim de pek neşeli seslendirmeli okumalarımın ve abartmalı “Hiii, Kurt geri dönmüş!” diye yastık altına saklanmamın da payı var diyebiliriz. Her kapı çalışında yerinden sıçrayan masal kahramanlarıyla beraber biz de yerimizden sıçrayıp “işte şimdi geldi hain kurt” diyecek oluyoruz ancak Elif  “Kurt o kadar da hain değil ki.” diye durumu düzeltiyor.

Kurt Geri Dönünce Ne Oluyor Peki?

Korkusu kalbimize işliyor ve geldiğinde de “Çok açım” diyerek bizi şaşırtmıyor ancak kurdun geri dönmesi pek de beklediğimiz şekilde olmuyor. Birlik olunca kuvvet doğuyor ve masaldaki roller biraz değişiyor.

Kurt Geri Dönmüş! kitabının bundan tam 25 sene önce yazılmış olmasına çok şaşırdım. Günümüz hikayeleriyle kıyaslayınca da oldukça sade buldum. Ve yazarın web sitesinden diğer kitaplarının peşine düştüm. Kitap kapaklarına bakınca içerisinde kurt çoğunlukla olmak üzere hayvanların yer aldığı hikayelere bolca yer verdiğini gördüm. Fransızcası olanlar için yazarın kurtlu kitaplarını anlattığı videoyu da buraya ekledim.
Türkçe çevirisi olan sadece Müzisyen İnek Sırma var ne yazık ki her iki kitabın da baskısı yok. (Kırçiçeği Yayınları’nın kitaplarının baskısı yok ama ara ara bu linke kitapların yorum yazılarını ekliyorum.) O yüzden kitapları almak için hemen koşun diyemesem de sahafta peşine düşün diyor ve bir minik sürprizle bu yazıyı bitiriyorum.

24 Mart 2019 tarihine kadar “Kurt Geri Dönmüş! ve ne olmuş?” ile ilgili minik bir senaryo yazanlar arasından 1 kişiye sahafta bulduğum kitabı bahar hediyesi olarak göndereceğim.

Kurt Geri Dönmüş!
Yazan ve Resimleyen: Geoffroy de Pennart
Türkçeleştiren: Aslı Motchane
Kırçiçeği Yayınları, 2013, 4+

lokumcocuk

20 Yorum

 1. Avatar
  Şirin Mart 20, 2019

  Çoooook sevdiklerimizden ? kazanacak kişi çok şanslı ?

  Cevapla
 2. Avatar
  Ebru Toslak Mart 20, 2019

  Kurt geri döner ve çok pişmandır. Özür diler herkesten özel bir şarkıyla. Ve çantasında elleriyle diktiği özel hediyelerle. 🙂

  Cevapla
 3. Avatar
  Isilay Tespi Mart 20, 2019

  Ne olursa olsun mutlu bir son olsun hayat böyle acimasizken ❤

  Cevapla
 4. Avatar
  __nanelimonkabugu__ Mart 20, 2019

  Kurt geri dönmüş ve kitaplardaki kötü namını değiştirecek bir masal yazmaya koyulmuş…

  Gamze

  Cevapla
 5. Avatar
  fatma günerkan Mart 20, 2019

  anladığım kadarıyla tüm kurt hikayelerindeki ondan korkan karakterler tavşanın evinde toplanmışlar ve kurtta yalnız kaldığı için tavşanın evine gitmek istiyor diye düşündüm…kitabı okumadım ama bize önyargılarımızı kırmamız gerektiğinden bahsediyor olabilir..4.5 yaşındaki oğlum kitabı okuma şansına sayenizde ulaşır. sevgiler

  Cevapla
 6. Avatar
  Derya Aydın Mart 20, 2019

  Ah kurt ahhh. Kimse onu rahat bırakmıyormuş ki kalemini alsın öykülerini yazsın. Sonunda ormanın en uzak köşesinde saklı kalmış minik bir kütüphane buluyor. Öykülerini yazmaya başlıyor. Kalemi sayfalarda akıp gidiyor

  Cevapla
 7. Avatar
  Elif Mart 20, 2019

  Yemyeşil ağaçların,kuş civiltilarinin ve gökkuşağı gibi farklı renklere ve özelliklere sahip türlü hayvanların yaşadığı Orman Ülkesindeyiz. Bu ülkede bütün canlılar uyum içinde,dostlukla,sevgiyle yaşıyorlar.Ta ki gri tüylü,sivri dişli,keskın bakışlı,görenleri korkudan titretecek kadar heybetli Kurt geri dönene kadar.
  Kurt bu mutlu Orman Ülkesine bir gün acı acı çığlık atarak giriyor.ama bu öyle sıradan bir çığlık değil. Çığlığın içind e acı var,üzüntü var,hasret var,gözyaşı var.Simdiye kadar kendinden korkulan vahşi kurt yardim istiyor cevresindekilerden.once bir agackakanla karşılaşıyor. Yardim et bana ne olur diye yalvarıyor. Ağaçkakan kurdu görür girmez yuvasına çekiliyor en hızlı şekilde.Kurt perişan ileride bir maymun görüyor. Lütfen beni dinler misin?demeye kalmıyor maymun ağacın dalları arasında zıplayarak uzaklaşıyor. Kurt uzun süre yürüyor. Orman Ülkesinin özüne doğru ilerlerken güzeller güzeli,al yanaklı,kara ve iri gözlü,beyaz tenli,sevimli bir kızla karşılaşıyor.kiz kurttan korkmuyor. Çünkü kiz mutluluk ülkesindeki tüm canlıları çok seviyor.kurdu dinliyor uzun uzun.kurt ise anlatıyor içindeki karanlığı bir bir.meger kurdun yavrusu kaybolmuş.cok aramış,çok ulumuz yavrusuna.tum ormanı gezmiş karış karış.ancak Orman Ülkesinin canlıları birleşirse,kendine yardım ederse bulabilirmiş yavrusunu.
  Sevimli kiz arkadaşlarını toplayıp kurdun başına gelenleri anlatmış.bu ülke sevgi ülkesi dedik ya…tum canlılar birleşip aramaya başlamış kurdun yavrusunu.en sonunda onu bir çukura düşmüş acıyla ağlarken bulmuşlar. Yardim edip yavru kurdu annesine kavusturmuslar.anne kurt öyle mutlu hissetmis ki bundan böyle Orman Ulkesinin en yardimsever kurdu olmus.

  Cevapla
 8. Avatar
  Tuğba Mart 20, 2019

  Kurt heri dönmüş herkes yine eskisi gibi davranacak sanmış saklanmış ama aslında kurt arkadaş olmaya gelmismis. Ama kimse onunla konuşmaya cesaret edemediginden bir müddet onlar saklanmış kurt aramış. En sonunda kurt hepsini bir arada bulmuş ve özür dilemiş. Sonsuza kadar arkadaş olmuşlar?

  Cevapla
 9. Avatar
  Karpuzun kitap günlüğü Mart 20, 2019

  Kurt geri dönmüş dönmesine de hicbir şey bıraktığı gibi değilmiş. Herkes bir garipmiş. Kimse kurttan korkmuyor hatta onu fark bile etmiyorlarmış. Kurt bu duruma önce şasırmış sonra içerlemiş. Ne yapsam, ne etsem derken bir ‘Hoş buldum’partisi düzenlemeye karar vermiş. Kolları sıvamış. En sevdiği takım elbisesini kuru temizlemeye yollamış. Çesit Çesit pastalar, kanepeler hazırlamış. Evinin her tarafını bir güzel temizleyip süslenmiş. Diğer hayvanları partiden haberdar etmek için ormandaki her ağaca kendi hazırladığı davetiyeleri asmış. Kurt hazırlana dursun davetiyeleri gören orman sakinleri önce şaşırmışlar sonra pek de anlam veremeselerde partiye katılma kararı almışlar.

  Cevapla
  • Avatar
   Elvan Mart 20, 2019

   Kurt geri dönmüş, işte o zaman tüm gerçek ortaya çıkmış. Gerçek kötü ne kendisi ne ormanda ki diğer hayvanlarmış, gerçek kötü dünyanın sadece kendilerine ait olduğunu düşünen insanlarmış?

   Cevapla
 10. Avatar
  Özlem Mart 20, 2019

  “Hiii kurt geri dönmüüüş” dedi tavşan. Herkes saklanacak yer ararken tavşanın dekiğine doluştular. Kurt deliğin başına geldi. İceri girmek icin burnu çok buyuktu. Aradı taradı taradı kimsecikleri bulamadi. Tam vazgeçmek uzereykeeeeennn… o da ne ?
  ” haaaaa haa hhaaaaa haaapppşşuuuuuu”
  Tavşanın deliğinden bir tıksırık!
  Naptın sen domuz kardeeeş? Tam da kurtulduk derken…
  Kurt sesi duyunca dikmiş hemen kulakları, akıtmış salyaları….
  Beklemeye başlamış deliğin başında.
  Anne keci olaya el koymuş sonunda, kendini siper etmiş yavruları kurtarmaya…
  Tum gücünü toplamış , kaşlarını da çatmış…
  Çıkmış kurdun karşısına , başlamış bağırmaya…
  “Kurt kardeş napiyorsun ? Cocukları korkutuyorsun. Yaptığın oluyor mu? Senin çocuğun yok mu? ”
  Kurt şaşırmış epeyce , kalakalmış öylece…
  “Vejeteryan oldum ben ” diyebilmiş sadece…
  Anne keçi utanmış , önce sormak lazımmış…
  Bunu duyan ahali , sevincinden hoplamış…
  Kurda kucak açmışlar , mutlu mutlu yaşamışlar… 🙂

  Cevapla
 11. Avatar
  Tuğba Aslan Mart 20, 2019

  Kurt geri dönünce ormandaki bütün hayvanlar çok güzel saklanmışlar. Kurt herkesin nereye gittiğini çok merak etmiş. Bütün hayvanları bulmak için ipuçlarını takip ediyor………

  Cevapla
 12. Avatar
  Gökşen Mart 20, 2019

  Kurt o güne kadar üzdüğü herkesi tek tek bulup gönlünü almış..

  Cevapla
 13. Avatar
  Şennur Karatas soyer Mart 20, 2019

  Ormanda yaşayan Üç küçük domuz, anne keçi ve yedi keçi yavrusu, küçük kuzu, dedesinin sözünü dinlemeyen Peter, büyükannesine yemek götüren Kırmızı Başlıklı Kız ve bize evini açan tatlı tavşan baharın gelişiyle birlikte küçük bir bahar partisi yapmaya karar verirler. Herkes kendi evindeki yiyeceklerden getirerek ormanda bir parti hazırlığı başlar. Herkes yiyecekleri hazırlar ve harika bir masa hazırlarlar ama onları bekleyen bir supriz vardır ve hiçbirinin bundan haberi yoktur. Kürt geri dönmüştür.uzaktan bütün hayvanları sinsice izledikten sonra partinin en güzel yerinde onlara dahil olur herkes kurdu ilk gördüğünde biraz tedirgin olurlar çünkü kurt çok kurnaz ve tehlikeli bir hayvandir.bunu bildikleri icin temkinli davranarak aralarina alirlar temek yemeye baslayacaklardir ki huylu huymdam vazgeçmemiştir kurt yemekler yerine kırmızı başlıklı kıza saldırmıştır.buna bütün hayvanlar tepki göstererek kurda bir ders vermişlerdir.onu yalnız bırakarak aralarına almamışlar. Kurt buna çok üzülmüş etrafındakilere zarar vermezse onlarla eskisi gibi birlikte eglenbilecegini düşünmüş .ve bütün hayvanları bir araya toplayarak bu fikrini ortaya sunmuş ve kurdun artık böyle düşünmesine herkes çok mutlu olmuş

  Cevapla
 14. Avatar
  İliç Mete (ilicov) Mart 20, 2019

  Kırmızı başlıklı kız ve 7 keçi yavrusu beraber hareket etmeye karar verdiler.

  Cevapla
 15. Avatar
  Sevcan Mart 21, 2019

  İleride içinde geçen karakterlerin masallarını öğrenince başka bir gözle bakacaktır tabi ama Müzisyen İnek Sırma ile çizimlerinde ortak karakterler olması bile şuan için oldukça ilgi çekici. Benim de en sevdiğim kitaplardan. Her gece okuyabilirim bence ?

  Cevapla
 16. Avatar
  Sevcan Mart 21, 2019

  Soruyu nasıl da kaçırmışım ? Kurt geri göndü ama hiçbir şey hatırlamıyordu. Onu hafıza kaybına uğratan bir şelaleye düşmüştü çünkü. Gazetelerdi korkunç başlıkları okudu ve bir yere sığınması gerektiğini düşündü. Ne de olsa etraf tehlikeli ve saldırmaya hazır kurtlarla doluydu. Sonra Bay Tavşan’ın evini gördü. Bacasından duman tütüyordu. İşte sıcak bir yuva, buraya sığınabilirim dedi. Bay Tavşan kapıyı açtığında içerideki herkesin dehşet içinde donakalmasıyla kurdun geldiğini anladı. Kalbi güm güm güm atmaya başladı. Hızlı davranmalıydı, kendini kurtarmalıydı. Hemen içeri girip koltuğun altına saklandı. Ön patileriyle gözlerini kapatmış, huzursuz sesler çıkararak koltuğun altına sinmiş bekliyordu. İşte o zaman anladılar kurtta bir terslik olduğunu.

  Cevapla
 17. Avatar
  Kıymet Mart 21, 2019

  Bir sabah Kurt elinde bir kalemle geri dönmüş. Dönmüş çünkü masalların ona yüklediği kötü imajdan dolayı çok üzgünmüş. Tüm kurt masallarını değiştirip imajını düzeltmeye kararlıymış. Ama masalları değiştirmek hiç kolay değilmiş. Tüm masalları kafasına göre değiştirince büyük bir karmaşa yaşanmış. Her şey birbirine girmiş. İşin içinden çıkamayınca diğer hayvanlar yardımına gelmiş. Hep birlikte çok güzel, eğlenceli bir masal yazmışlar 🙂

  Cevapla
 18. Avatar
  Öncül Haziran 11, 2020

  Bu kitapla ilgili podcast i dinledim az önce…Elif çok sevimliydi yine…Basiminin olmaması üzücü…Elif okumayı öğrenince bize okusun bu kitabı ne dersiniz?

  Cevapla
  • Avatar
   lokumcocuk Haziran 21, 2020

   Elif çok mutlu olur buna 🙂 Teşekkür ederim tatlı yorumunuza.

   Cevapla

Yorum yapabilirsin

<