Küçük Koşucular

David Almond’un ilk olarak Piranalarla Yüzen Çocuk kitabını okumuştum. Diğer kitaplarını okuma isteği uyandırmıştı ama sıraya hangisini alsam bilememiştim. Dünya Büyülü Bir Yer ile devam ettim ve “İşte bu!” dedim. Hemen arkasından Alevler Arasında kitabını okumak niyetim vardı ama olmadı. Garajdaki Giz kitaplıkta saklandığı yerden çıktı. “Keşke seni bu kadar bekletmeseymişim.” dedim. Ve son olarak da Küçük Koşucular ile beraber ben de bir koşuya katıldım geçtiğimiz hafta. Kitabı ödünç aldığım günlerde bana hediye olarak gelmesine ayrıca sevindim. Bazı yazarların külliyatını bir arada görmek insanı mutlu ediyor.

Küçük Koşucular

Küçük Koşucular kitabında 11 yaşındaki Liam ile Büyük Kuzey Gençler Koşusu için antrenmana gideceğimizi düşünüyoruz ama son anda annesi planlarını bozduğu için çok yaşlı ve hasta olan komşuları Harry Miller’ı ziyarete gidiyorlar. Liam bu durumdan hiç hoşlanmıyor ancak Harry ile konuştukça aslında onun da tam 11 yaşında Liam gibi bir yarışa katıldığını öğreniyoruz. Büyük Kuzey Gençler Koşusu değil ama bu yarış ondan daha eğlenceli bir rotada. Bundan sonrasını Harry’den dinliyor ve dört arkadaşın ellerinde kocaman dondurma olan fotoğraflarında bir mola veriyoruz. Aralarına sonradan katılan Veronika’nın elini bir sonraki fotoğrafta tutan da kim? Tamam peki daha fazla detay vermek yok.

David Almond’un -Türkçeye çevrilmiş- en kısa kitabı Küçük Koşucular, yaklaşık 70 sayfalık -üstelik de resimli- minik bir hikaye. Kitabı bitirdiğimde koltuğumdan kalkıp şöyle bir silkelenip denize kadar koşasım geldi. Yolda Gabriele gibi bir dondurmacıya rastlayacağımı bilsem daha cesur olacaktım ama Elifi almaya giderkenki mesafede bile Harry’nin arkamdan seslendiğini duydum:
” Aferin kızım! Kurtlar var peşinde! Koş, kurtar tatlı canını!”

blank

Ben çocukken de etrafımızda (hasta) yaşlılar çok olurdu. Kiminden hiç hoşlanmazdım ve çocuk aklı işte onlardan biraz da korkardım. Ama bazıları öyle tatlıydı ki. Anlattıkları hikayeler sizi hemen kavrar ve soba başında sıcacık yapardı. Harry de o tatlı yaşlılardan biri. Hikayenin sonunda gerçekleşmesi öngörülen yaşam döngüsü tamamlanıyor ancak -şaşırmayın sakın- yarış devam ediyor!

blank
Bu görsel kapakta olsaymış keşke…

*Lokum Çocuk Kütüphanesi instagram hesabındaki başka pek çok kitap da ilginizi çekebilir.
8 yaş ve üzeri kitaplara buradan ulaşabilirsiniz.

Küçük Koşucular
Yazan: David Almond
Resimleyen: Salvatore Rubbino
Çeviren: Mine Kazmaoğlu
Günışığı Kitaplığı, 2018, 67 sayfa, 8+

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<