Elifin 2018 kitaplığı oldukça kabarık oldu. Hepsini eklemem mümkün değil ama en çok okuduklarımız, sevdiklerimiz, bizde iz bırakan (farkındalık demek belki daha doğru) kitapları yazacağım. İleride Elif bu listeleri okuyunca ne hissedecek, bunu çok merak ediyorum. Elife kitap okurken yanıma kağıt ve kalem almaya başladım, öyle sorular soruyor ki, çok hoşuma gidiyor ve ona bu satırlar anı olarak kalsın çok isterim.

Yaşının büyümesi ile beraber (4-5 yaş arası diyeyim) Okuduğumuz metinler gittikçe uzadı ve konu olarak yelpazemiz genişledi. Ölüm, savaş, mülteci, korku vb kavramlarla tanıştı, duygular hakkında konuşma imkanımız oldu. Seri kitapların tüm serisini tamamlamak için para biriktirmesi ise pek hoştu.

Her bir kitabı tek tek burada anlatmam zor (zaten tek tek kitaplığımıza ekleyeceğim) ama görselleri ayarlarken belirli bir konu bütünlüğünde olmalarına dikkat ettim. İlk olarak “eğitici” kitaplarla başlayayım. Kreşte yaptıkları çalışmaların etkisiyle sanırım Elifin yaklaşık 1.5 sene önce “Eve aktivite kitapları alalım.” talebi olmuştu. O zamana kadar açıkçası bu kitaplar nedir, ne işe yarar, alırken nelere dikkat edilir bilmiyordum. (En temelde çocuğun keyif alması var diye düşünüyorum) Bitirdiğimiz kitapların birçoğunu fotoğraflarını da çekmeden geri dönüşüme gönderince elimde pek fazla bir şey kalmamış. Elif, eşleştirme, çizgi, sticker, labirent vb seviyor.

Üzerinde epey konuştuğumuz kitapları da aşağıya ekledim. “Bir Damla Deniz” kitabı, orada yer alan iki karakter Ali ve babaannesi ikimizin de 2018’de en sevdiği kitapların başında yer alıyor.

blank

Hadi Uç, Kaplan Uykusu, Sonya’nın Tavukları kitaplarının yorum yazılarını okumak için linke tıklamanız yeterli.
Elife bu sene en çok “Bayan Hıçkırık ve Küçük Pırt” kitabını okuduk. Okurken çok güldük ve hâlâ biri hıçkırdığında Bayan Hıçkırık’ın kulaklarını çınlatıyoruz. Elifin hayatına “Yogayı Seviyorum” kitabından sonra yoganın girdiğini söylemiş miydim? Şu an haftada bir yoga dersi alıyor ve bundan öyle mutlu ki… Kardeşinin gelmesiyle beraber en çok soruyu o bölümden aldık: “Nereden geldi, anne karnına nasıl girdi, nasıl çıktı” vb. İlk etapta kem küm derken şimdi okuduğumuz kitapların yardımıyla Elifin kafasını çok da bulandırmadan genel hatlı bir çerçeve çizebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

blank

“Çocuk kitaplarında ÖLÜM temasının işlenişi” yazıma benzer şekilde, KARDEŞ temasının işlenişi hakkında da detaylı bir yazı hazırlığı içerisindeyim. Okuduğumuz tüm kitapları sevmedik ve bize fayda sağlamadı ama en çok okuduklarımızı aşağıya ekliyorum. Benim favorim “Melis’in Kardeşi Oluyor.” kitabı oldu.

blank

Kardeş konusunu konuşurken bizim anne baba olarak ne kadar sevdiğimizi anlatan, daha doğrusu pekiştiren kitapları da tercih ettik. Başka Bir Anne kitabının bendeki yeri özeldir, sebebini yazmıştım. “Benim Annem Bir Süper Kahraman” ise okumaktan en keyif aldığım kitaplardan biri.

blank

Eğelenerek okuduğumuz kitaplardan da paylaşayım. Winnie’nin cd’sini bulamadım ama o kadar çok dinledik ki cd’nin bozulduğundan şüphe bile ettim. Mutfaktaki Dans interaktif bir kitap ancak okuması biraz yorucu olabiliyor.

blank

Okurken eğlenmeye devam ettik ve bu sene en çok bu kitaplara güldük:

blank
blank
Çok severek okuduğumuz dörtlü.

Ve tabii ki olmazsa olmaz Elif serisi… Bu serinin tamamı bizde var mı bilmiyorum ama Elif hepsinin onda olmasını (isminden dolayı sanırım) çok istiyor.

blank

Ve ortaya karışık konulu kitaplarımız. En çok okuduklarımızı ekledim ve bu yazıyı da bu şekilde bitiriyorum.

blank

Elifin en çok okuttuğu kitap: Bayan Hıçkırık ve Davetsiz Misafir Rehberi
İkimizin de çok sevdikleri: Bir Damla Deniz, Mini Mini Mualla,Göl Kıyısında Bir Tatil, Bazı Kuşlar Uçtu, Kaplan Uykusu, Nunu, Yüzyüz, Hadi Uç.
Ben çok sevmesem de Elifin bayıldığı: Memo ve Ay