Nasıl Sanatçı Olunur?

Jerry Saltz‘ın yazdığı Hayalperest Yayınevi tarafından yayımlanan Nasıl Sanatçı Olunur? kitabını geçtiğimiz günlerde bir solukta okudum. Sanat kitaplarının zaten ilgimi çekiyor olması bir yana başka herhangi bir konu için de motive edici pek çok başlık ve örnek vardı kitapta. Kısa cümleler halinde aktarmaya çalışayım, unutursam dönüp bakarım.

  • “Sanat açık uçludur, açıklama ve eserin kendisi arasındaki boşluklarda var olur. Her sanat eseri kendi yapısal mantığını takip eder. Bu hem sanatçıları hem de izleyicileri şüpheyle doldurabilir. Ancak şüphe inancın bir işaretidir, sizi sınar ve alçakgönüllü kılar, hayatınızda yeniliğe izin verir. En iyisi de şüphe, kesinliğin boğucu etkisini uzaklaştırır. Kesinlik, merak ve değişimi öldürür.”
  • “Çalışmıyorsanız hiçbir şey olmaz. Ama çalışıyorsanız her şey olabilir.” / Bu cümleye gerçekten katılıyorum. Bazı günler sabah erken uyanıp bir şeyler yazıyorum. Küçük küçük. Adım adım. Bir araya gelse pek bir şey oluşturamayacak parçalar aslında ama yine de her şey olabilme ihtimalleri beni mutlu ediyor.
  • “Sanat sadece, kendinizi içine döktüğünüz bir kaptır!” / İçine dökmek ve kap benzetmesi çok hoşuma gitti. Bloğum bu anlamda benim kaplarımdan biri olabilir mi acaba?
  • “Sanatçıya asla güvenmeyin. Hikâyeye güvenin.” (Lawrence)
  • “Her günün sonunda, güne başlarken bilmediğiniz bir şeyi bilirsiniz. Hepimiz işi yaparken öğreniyoruz. Sandığınızdan daha azını bildiğinizi öğrendiğinizde de bu geçerli. Her ne yaratıyorsanız yaratın, eseriniz sizi onu yapmadan önce olduğunuzdan daha fazlası haline getirir.” / Öncesi ve sonrası arasındaki farkı hep çok önemserim. Hep biraz iddialı oldu gerçi. Eskiden o kadar da farkında olduğum bir şey değildi çünkü.

Nasıl Sanatçı Olunur?

Kitabı sanatla hiç ilginiz olmasa da okuyun.
Sanata ilginiz varsa zaten kaçırmayın.

*Sanat konusundaki diğer kitaplar da ilginizi çekebilir.

Lokum Çocuk Kütüphanesi instagram hesabını gördünüz mü?

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<