Sanatçı Burada Ne Anlatmak İstemiş?

Bir süredir çocuklara resim sanatını anlatan kitapları inceliyor ve konuyu ele alış şekillerine bakıyorum. Hepsini detaylıca yazma fırsatı bulabilmem düşük görünüyor, o yüzden bazılarını ayrıca yazıp kalanlar için de toplu bir liste paylaşma niyetim var. Onlardan ilki kitaplığımıza son katılan kitaplardan biri olan Sanatçı Burada Ne Anlatmak İstemiş? kitabı. Çıktığı günden beri almak isteyip ötelediğim bir kitaptı, o arada ikinci baskı da yapılmış hatta. Son dönemde “baskısı biten” kitaplar öyle çoğaldı ki, bu kitabı da daha fazla bekletmeden aldım ve “iyi ki almışım” dedim.

Sanatçı Burada Ne Anlatmak İstemiş?

Duygu Dalgakıran’ın yazdığı Pınar Ulus’un illustrasyonlarını yaptığı kitap yaklaşık iki sene önce Taze Kitap tarafından yayımlanmış. Yayınevinin alışık olduğumuz büyük boyutlu ve kalın karton kapaklı ansiklopedi tarzındaki kitaplarıyla tarz olarak çok benziyor. Kitabın ismi ve kapak çizimlerine -kırmızı renge ayrıca- bayıldım. İlgisi olmayan biri için bile “Pardon, bana bir bakar mısın?” der gibi geliyor. Bir jelatine sarılmış halde satılıyor çünkü kitabın içerisinden müze maketi ve çıkartmalar çıkıyor. Böyle detaylara çocuklar ne kadar seviniyor, anlatamam.

Kitap, çeşitli sorularla ve eğlenceli cevaplarla çocukları sanatla buluşturmak için hazırlık yapıyor:
Sanat nedir?
Sanat yetenek işi midir?
Müzeler ne işe yarar?
Küçük kardeşimin yaptığı resim sanat mı?

Bu soruların hemen ardında kitabın nasıl okunması gerektiğine yönelik açıklamalar var ve ardından on binlerce yıl öncenin ressamları ile tanışıp kapıdan içeri giriyoruz.

Sanatçı Burada Ne Anlatmak İstemiş? kitabında en sevdiğim şeylerden biri, tarihsel bir süreç ile sanatçılardan ve yaşadıkları dönemden, belli başlı eserlerinden bahsedilmiş olması. Fazla bilgi / açıklama beklentiniz varsa hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ancak bir çocuğun dikkat ve ilgisi göz önünde bulundurulunca bana görsellerle bütünleşmiş bilgiler yeterli geldi.
Elifle ilgisini çeken her yeri detaylıca okuduk ve bazı tanıdığı ressamların üzerinden pekiştirme yapma imkanı bulduk.

blank

İçerik Ve Ekler

Kitap, sanat dünyasının havalı çocuğu Andy Warhol ve Campbell’s Çorba Konserveleri ile bitiyor. Hemen ardından sanat sözlüğü, dünya müzeleri atlası ve telif hakkı listesi geliyor. Kitabın içinden çıkan müze maketini yine kitaptan çıkan etiketler ile istediği gibi doldurmak Elif’in çok hoşuna gitmişti.

blank

 Kitapla ilgili daha detaylı bilgiye buradan bakabilir, blogdaki “Sanat” etiketinde yer alan diğer kitaplara da göz atmak isteyebilirsiniz.

Peki, bizim evdeki sanatçı sizce bu resimde ne anlatmak istemiş?

Sanatçı Burada Ne Anlatmak İstemiş?
Yazan: Duygu Dalgakıran

İllüstrasyonlar: Pınar Ulus
Taze Kitap, 2019, 105 sayfa, 7+

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<