Meşe Palamudu Serisi / Julia Donaldson

Uzun zamandır “Bebeklik” kitaplarına ekleme yapmadığımın farkındaydım ve yine uzun zamandır bu kitaplar hakkında bir şeyler yazmak istiyordum. Bu seri için ebeveyn sevgisi yetmiyor bence çok daha mühim bir şey gerekli; okuyucu onayı. Bizim durumumuzda bu kişi 3 yaş 3 aylık olan Elif.
Bu seri aslında 0-3 yaş grubuna hitap ediyor görünse de çocukların gelişim farklılıkları da göz önüne alınırsa biraz daha geniş perspektifte değerlendirilebilir.


Elif’e bebekken kalın karton (ısırılabilir, yenebilir) kitap bulmakta zorlanmadım ama içinde aynı zamanda hikaye olan ve kapakçıklı sayfaları olan kitap bulmakta zorlandığımı hatırlıyorum.
Bu seri aslında kısacık minicik hikayelerden oluşsa da biz Elifle okurken sadece hikayeye odaklanmadığımız için hikaye bize kısacık gibi gelmiyor.

blank
Elifin favori sıralamasıyla kitaplardan bahsedecek olursam;
Tavşan Uykusu‘nda arkadaşlarının çıkardığı seslerden dolayı bir türlü uyuyamayan ve bu duruma biraz kızan tavşanı anlatıyor. Sonu çok tatlı, arkadaşları bu durumu fark edip toplaşıp tavşana ninni söyleyerek tavşanı uyutmaya çalışıyorlar. Tavşan da “minik insan” oyuncağına sarılıp uyuyor 🙂 Doğduğu günden bu yana uyumayı sevmeyen ama bolca tavşan uyku oyuncağı olan Elif için bu öykü sanırım çok anlamlı.

Elif ve Uyku

“Neden uyutmuyorlar tavşanı anne?”
“Bir sebebi yok aslında Elif, onlar sadece işlerini yapıyorlar.”
“Ama ses yapmasınlar, tavşanı kızdırmasınlar, tavşan da uyusun.”
“Peki…”
Tavşanın uyku ve uyuma hakkını benim ve babasının uyuma hakkından daha çok gözettiği için bozulmadığımı söyleyemem ama en azından aramızda bir kişi uyuyor; kitap karakteri tavşan bile olsa!
Tavşanı uyutmayan Fare Bandosu’na bayılıyorum ama saklanmışlar dolabın içine, ehehe her seferinde güldürüyorlar beni 🙂
İkinci favori kitap ise Postacı Ayı. Aslında bu kitabı ben daha çok seviyorum. Belki ben de mektup yazdığım içindir bilmiyorum 🙂

blankMeşe Palamudu Serisi

Bu hikayede de tatlı ayıcık tam 3 tane mektup yazıyor ve arkadaşlarını doğum günü partisine davet ediyor. Nisan ayında biz de Elifle beraber arkadaşları için “Partime Gelir Misin?” etkinliği ile davetiye hazırlamıştık. Ayınınki bizimkinden daha güzeldi ama bizim kadar eğlenmemiştir 🙂
Postacı Ayı hikayesinde davetiyenin gittiği köstebek var.
“Anne köstebek bak evini temizliyor çünkü çok kirlenmiş evi.”
“Evet, neden kirlenmiş ki?”
“Kakalar var çünkü.” (Köstebek hikayesine gönderme)
Yukarıda da söylediğim gibi hikayeler kısacık olsa da biz bu hikayeleri uzattığımız için Elifle okumak epey eğlenceli oluyor.

İkimizin de daha az sevdiği, serinin diğer kitabı da Tilki’nin Çorapları.
Çorapları kaybolan tilkinin çoraplarını bulma hikayesinde başlangıcın “Zavallı, yaşlı tilki…” diye olması ikimiz için de biraz itici oldu, bu sebeple ben sadece Tilki diye devam ettim. Ancak yine de bu hikayedeki çizimlerde Tilki gerçekten de yaşlı, üzgün ve -bunu söylemek istemem ama- zavallı duruyor. O yüzden de okurken daha hızlı geçiyoruz 🙂
Baskı maliyeti yüksek kitaplar olduklarından (kalın kapak, hareketli sayfalar vb.) yayınevinin satış politikası da o oranda seyrediyor ve bu duruma ben de okur olarak biraz içerliyorum ama herkes kendi yönüyle haklı, yapacak bir şey yok 🙂
Kitapları dün deniz kenarına götürdüğümde hem Elife hem de kuzeni Ayça’ya okudum. İkisi de ayrıca sevdi ve o kapacıkları ilk kim açacak yarışı ile durum biraz amacından sapsa da yine de eğlendik. Sonra baktım 2 yaşında bir çocuk daha geldi yanımıza ve kitaplarla ilgilendi.
Hikaye kitabı okumak zaten güzel ama bu tarz kitaplar da interaktif okumaya daha çok olanak sunduğu için keyifli bir ortam yaratıyor.
Siz yine benden etkilenmeyin ama Tavşan ve Ayı Elifle ikimizin favorisi, kitapçıda bir göz atmak isteyebilirsiniz 🙂

blank

* Bu kitaplar da ilginizi çekebilir.

Tavşan Uykusu / Postacı Ayı / Tilkinin Çorapları
Yazan: Julia Donaldson
Resimleyen: Axel Scheffler
Beta Kids Yayıncılık/ 2017

lokumcocuk

4 Yorum

 1. Avatar
  eyup Kasım 13, 2021

  hiçbir yerde yok maalesef :'(

  Cevapla
 2. Avatar
  Eyup Mayıs 11, 2022

  Teşekkürler teşekkürler teşekkürler

  Bu seriyi ve Julia Donaldson’ı bu yazıyla tanıdım. O zaman ilk üç kitap yoktu, ben de dört kavram kitabını ve daha sonra çıkan kedi ne pişirdi, saklambaç oynayan domuz ve sincap ile kardan adam’ı aldım

  Bu kitaplar sayesinde kızım kitaplar konusunda ikinci kırılmayı yaşadı. Evdeki diğer kitaplar da okunur oldu, tam 1 yaşa göre kitap, daha sonra burada bahsettiğiniz üç kitap da baskı yaptı ve onları da aldık.

  Bu seriyi herkese tavsiye ediyorum.

  Cevapla

Yorum yapabilirsin

<