Bala’nın Mektubu / Odile Kayser

Bala’nın Mektubu kitabı ‘tavsiye’ üzerine alıp okuduğum bir kitap. Varlığından haberdar bile değildim. Genelde yayınevlerinin kataloglarını inceleyip notlar alırım ama Bala hiç gözüme çarpmamış.
Nesin Yayınevi’nin ‘özgün’ tarzını gerçekten seviyorum. Okul öncesi çocuk edebiyatında son dönemde o kadar benzer eserler okuyorum ki , ‘ben bu hikayeyi bir yerden tanıyorum’ diyorum. Nesin Yayınevi’nin biraz daha farklı bir tarzı var. Ankara’daki kitap fuarında da gelip gidip kitaplarını sevmiştim.

“Yazının bilinmediği bir çağda küçük avcı Bala zorda kalınca ailesine mektup gönderdi. Bunu nasıl mı yaptı?”

Bala bir gün çakalı Vulu ile beraber bir ceylanın peşine düşer ancak ava giderken avlanır, kendini bir tuzakta baş aşağı sarkarken bulur. Yazı henüz icat edilmediği için de bir taşın üzerine bulunduğu durumu çizer ve Vulu ile beraber bu taşı gönderir. Peki taşın üzerine çizdiği resmi ailesi anlayabilecek midir?

Bala

Ailede herkes bu taşta gördüklerini kendi bakış açısına göre yorumlar ve doğru yanıtı yine evin küçüğü bulur 🙂
Yanlış bilmiyorsam bu hikaye bir Afrika masalından uyarlanmış. İçindeki resimler çizilmiş gibi değil de sanki fotoğraflanmış gibiydi. Benzer bir teknik (ve bence çok daha iyisi) Kirpi Kız kitabında da vardı. (Bu kitabı da anlatmak için sabırsızlanıyorum) Bala’daki resimler bu haliyle Taş Devri’ndeki duvar resimlerini hatırlatıyor.
Bu kitapla beraber aslında ‘yazının icadı’ hakkında çocuklarla güzel bir sohbet imkanı oluşturulabilir. Kitapta geçen ‘pipi’ ifadesine de kıkırdayacaklarına eminim. Bu ifadenin yer almasına ben çok sevindim. Çünkü hep genel geçer kelimelerle bir şeyleri anlatmaya çalışıyoruz çocuklara ya da sesimizi kısarak söylüyoruz. Kitabın küçük yaş grubunun ilgisini epey çektiğini çevremdeki arkadaşlardan duydum. ‘Bala’ sanırım onlar için eğlenceli bir karakter ve başına gelen şey, Vulu, taş okuması farklı gelmiş. Belki bu kitabı okuduktan sonra benzer bir minik çizim ile ‘hikayede aslında ne anlatılmak isteniyor olabilir’ etkinliği yapılabilir. Elif biraz daha büyüdüğünde inşallah yapmak istiyorum. Yazarın diğer kitabını henüz okumadım ama niyetim Nesin Yayınevi’nin okul öncesi tüm kitaplarını kitaplığımda görmek 🙂

Bu kitapla ilgili tek eleştirim, yazı karakteri ile ilgili. Bu yazı karakteri bu hikayeye pek gitmemiş ama nasıl bir şey olsa daha iyi olur kısmını henüz çözemedim. “Tam Benim Tipim” kitabını bitirince belki netleşir kafamda.
blank

Aklıma yıllar önce izlediğim ‘RRRrrr‘ filmi geldi. Kirli saç kabilesi temiz saç kabilesinden ‘şampuan’ın formülünü almaya çalışıyordu ve Taş Devri olduğu için onlar da duvar çizimleriyle haberleşiyordu. Çok güldüğümü ve bilet alırken “Hangi film?” diye soran gişe görevlisine “RRRrr” diyerek resmen hırladığımı ve kızın korktuğunu hatırlıyorum 🙂

*Kitabı daha detaylı olarak yayınevinin web sitesinde inceleyebilirsiniz.
**Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:
– Sevgili Bill
– Bir Dostluk Masalı

Balanın Mektubu
Yazan: Odile Kayser
Resimleyen: Caroline Mc Avoy
Çeviren: Ali Nesin
Nesin Yayınevi, 2012, 16 sayfa, 4+

 

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<