Bir Dostluk Masalı / Susanna Isern

Bir Dostluk Masalı‘nda sincap bir sabah uyanır ve tam esnerken fındık kasesinin içinde bir not bulur; notu okur okumaz yollara düşer ve belli ki acelesi vardır. Ancak gideceği yere varması biraz zaman alacaktır çünkü yolda karşısına çıkan diğer hayvanların ondan küçük ricaları vardır. Geyik, boynuzlarına çiçek takmasını ister çünkü Geyik Hanımla tanışacaktır; kirpinin dikenlerine şeftaliler batmıştır ve onların çıkarılması gerekmektedir; ayı ağaçtaki arı kovanına ulaşmaya çalışır lakin kovan yüksektedir… Sincap sonunda ulaşmak istediği yere vardığında endişe ile bir şey hatırlar; yanına bir hediye almayı unutmuştur, hem de geç kalmıştır! O sırada çantasını açar ve bir de ne görsün?

  

 

Elife ilk okuduğumda;”Hiç okumadığımız bir kitap mı?” dedi ve Sincap’ın yol boyu maceraları ile gözleri ışıldadı. Geçen gün onu kreşten almaya gittiğimde de yanımda bu kitabı götürdüm ve eve girmeden bir bankta oturup kitabı okuduk, hatta yolda annesi-anneannesi ile yürüyen bıdıklardan durup bizi dinleyen de oldu 🙂 Kitabı okuduktan sonra Elif Sincap’ın çantası için dal, yaprak ve yere dökülmüş meyvelerden topladı.

blank

Hikaye arkadaşlık, yardımlaşma üzerinden ilerlediği için mi bilmiyorum ama bana Masal Battaniyesi‘nin sıcaklığını verdi. “Yardım etmek ne kadar güzel bir şey” demiyor veya böyle bir mesaj kaygısı yok. Sincap sadece acelesi olmasına rağmen arkadaşlarına yardım ediyor ve sonra bir de bakıyor ki onlar da kendilerince Sincap’a teşekkür etmiş.
Sincap’ın sabah okuduğu notta ne yazdığını görünce çok duygulandım ve Sincap’ı bu kadar koşturan şeyin ne olduğunu öğrenince Sincap’a sarılasım geldi.
Çizimlerle hikaye o kadar uyumlu ki sincabın kuyruğu ve sonbahar yaprakları arasında kaybolup gidiyorsunuz.

Bir Sincap Ne Sever?

Mesela sadece çizimlere bakarak, sincabın gece uyumadan önce yanına 1 bardak su aldığını, sabahları 7de uyandığını, yatağına çıkmak için basamak kullandığını, üzeri fındıklı terlikleri olduğunu, radyosundan müzik dinlemeyi çok sevdiğini söyleyebilirim. Bu da “yazılı olmayan” ama hikayede okurken hissedilen sıcaklıklardan biri.Kitabın orjinal adı “El Momento Perfecto” (Mükemmel Zamanlama) ve bence bu hikaye için “Bir Dostluk Masalı” ismi çok daha yerinde bir tercih olmuş. Elif de okurken “Aynı masal gibi değil mi anne?” demişti 🙂
                                                                              ***
Yazar Susanna Isern’in web sitesine bakınca içim açıldı ve yazdığı diğer kitapları da okumak için heyecan duydum.

Çocuk kitapları haftası’nı kutlamak için aslında aklımda başka bir kitap vardı ama o denk gelmedi, Bir Dostluk Masalı da eminim bu haftayı kutlamak için harika bir hediye olacaktır.

blank

Siz de bu sıcak hikayeyi okumak isterseniz 19 Kasım 2017 tarihine kadar bu yazının  veya instagram paylaşımının altına yorum bırakarak çekilişe katılabilirsiniz.
Herkese bol şans!

* Bu kitaplara da bakmak isteyebilirsiniz.

Bir Dostluk Masalı
Yazan:Susanna Isern
Resimleyen: Marco Soma
Çeviren: Seçil Kıvrak
Uçanbalık Yayınları, 2017, 3 yaş ve üzeri

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<