Sözlerin Kalp Kırmasın

Bu kitabı ismini çok sevdiğim için almıştım.
Daha yenice birkaç kırgınlıktan çıkmıştım ve sanırım ihtiyacım olan ifade tam olarak buydu, kalbimi kıranların karşısına çıkmak ve “Sözlerin kalp kırmasın” demekti. Bu kitabı ilk okuduğum zamandan beri buraya yazmak için heyecan duysam da araya başka kitaplar/yazılar girdi. Ancak geçtiğimiz gün yine beni üst üste  oldukça şaşırtan ifadelerle karşılaşınca bu kitaba göz attım ve ertelemeden buraya yazmak istedim.

Naif Bir İçerik

Çocuklara içerisinde kurgu, macera vb olan kitapları okumaya alıştık ve tabii bu duruma onlar da alıştı. Ancak bazen bu tarz farklı yollar gösteren kitapların da okunması ve üzerinde konuşulmasını önemsiyorum. Kitap, “Yalnızca 29 harften milyonlarca sözcük oluşturduğumuzu biliyor musun?” diye başlıyor ve sözcükler hakkında bilgiler vererek ilerliyor. Kısa, uuuupuzuuuuun, komik, fısıldayan sözcük örneklerinden kullandığımız sözcüklerin ne kadar etkili olduğunu bu sözcüklerle karşı tarafı mutlu edebileceğimizi ya da tam tersi onu yaralayabileceğimizi anlatıyor.

blank

Ancak yine sözcükler sayesinde kırıcı bir ifadeyi de düzeltebilir ve yapıcı sözcüklere geçebiliriz. Sadece bu haliyle anlatınca belki size didaktik bir dil kullanılmış gibi gelmiş olabilir. Ancak tam tersi, kitapta vurgusu yapılan nokta tam da şu:
“Sözlerin yalnızca sana aittir. Neyi, nasıl söyleyeceğine karar veren sensin.”
Bence bu önemli bir nokta. Ve bunu çocuklarla konuşabilmek için harika bir fırsat. Kitapta sevdiğim bir diğer şey de sonunda yer alan etkinlik ve tartışma konuları bölümü oldu. Tam da bu sebeple çocuklarla çalışan eğitimciler, psikologlar ve çocuk gelişim uzmanları için önemli bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Sözcüklerin yanı sıra beden dili, işaret dili, ses tonu hakkında bilgilendirmeler ve çeşitli sorular eşliğinde sorgulama egzersizleri mevcut.

Bu tarz kitaplar sıklıkla okunduğunda veya öğretici konumda ele alındığında sıkıcı olabilir ancak diğer hikaye kitaplarının arasında okunup günlük hayatta da örneklendirildiğinde daha etkili olacaktır.

Yazar Hakkında

Elizabeth Verdick’in çocuk ve ergenler için yazdığı 30’un üzerinde kitabı var ve bunların bir kısmı aralarında “Sözlerin Kalp Kırmasın” kitabının da olduğu “Best Behaviour” serisinde yer alıyor. “Worries Are Not Forever” kitabını ve serideki birçok kitabı umarım Türkçe olarak okuma şansımız olur.

*Yayınevinin diğer kitapları hakkındaki yorum yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Sözlerin Kalp Kırmasın
Words Are Not for Hurting

Yazan: Elizabeth Verdick
Resimleyen: Marieka Heinlen
Çeviren: Sumru Ağıryürüyen
Meav Yayıncılık, 2019, 32 sayfa, 3+

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<