Konuk Yazar: Seda Akipek / Uçuş

Seda Akipek ile Alfabe Sirki kitabı ile tanışmış ardından pek eğlenceli şiir kitabı Ejderhalar Nezle Olmasın ve Diğer Şiirleri blogda yazmıştım. Konuk Yazar köşesinde Uçuş kitabı ile kendisini yeniden ağırlamış olmak da ayrıca mutluluk verici.

Uçuşu hatırlamak

Kırılan, bozulan her şeyi onarmak mümkün mü?

Lucy’ye göre mümkün! Çünkü o, kırılan posta kutusunu, bozuk saati, hatta babasının dürbününü bile onarabiliyor. Ancak Lucy’nin ve babasının iki kişilik yaşamlarına dahil olan kanadı kırık bir kuş bu ezberi bozuyor…

Jess McGeachin’in yazıp resimlediği “Uçuş” incelikle kaleme alınmış, ustaca resimlenmiş bir devam hikayesi. Sözcüklerle başka, resimlerle bambaşka bir dünya vadediyor. Burayı biraz açalım:

Yazarın sözcüklerinde hikayenin ana karakteri Lucy’yi buluyoruz. Bahçesinde bulduğu kanadı kırık kuşa Pırpır adını veren, babasının “bir daha uçamaz” sözlerine kulak asmadan onu uçurmanın yollarını arayan, sürpriz bir yardımla bir defalık da olsa bu uçuşu gerçekleştiren Lucy’yi. Onun, olumsuz durumları peşinen kabullenmeyen ve düzeltmek için fazlasıyla çabalayan bir çocuk olduğunu anlıyoruz. Pırpır’ın vedası sonrası, yeni kuşlara “hoş geldin” deme şekline tebessüm ediyoruz.

Hikayeyi resimlerle birlikte okuduğumuzda ise “resimli kitap büyüsü” denen şeyin ne olduğunu hatırlıyoruz ve derhal etkisi altına giriyoruz. Resimler arasına ince ince örülen detaylarla artık Lucy’yi daha derinden tanımaya başlıyoruz. Kitabın ilerleyen sayfalarında tamamını görebildiğimiz fotoğraflarda Lucy’nin annesinin, kızının büyümesine belli bir zamana kadar tanıklık edebildiğini anlıyoruz, ve neden artık onlarla yaşamadığını da. Lucy’nin Pırpır’ı uçurma çabası bu defa başka türlü görünüyor gözümüze. Tekrar üç kişilik bir yaşam kurma arzusundan ya da bir şeyleri değiştirme gücünü test etmesinden veyahut “kabullenme”den dem vurabiliyoruz.

Uçuş; ölüm, yoğun duygularla baş etme, yaşama tutunma gibi zor konuları etrafına alıyor ama merkeze yerleştirmiyor. Bundan olacak ki Lucy’nin hikayesinin bize, “Yaşam güzelliğini yanımıza kattığımız anlardan, anılardan alır” diye seslendiğini duyuyoruz. Lucy’nin küçük kalbine sığdırdığı büyük sevgileri ve umutları; yolu şaşırdığımızda, ezberimiz bozulduğunda başvuracağımız bir pusula gibi hemen kalbimize yerleştiriyoruz.

Kitabın sonunda kuş türlerine yer verilen poster güzelliğinde bir bilgilendirme sayfası olduğu bilgisini de es geçmeyeyim.

Her yaştan okuru memnun edecek bu kitaba kitaplığınızda yer açmanız dileğiyle.

Uçuş
Jess McGeachin
Türkçeleştiren: Ceren Ceylan
Bilgi Çocuk, 2020, 32 sayfa

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<