Sarıl Can

David Melling isminden ve bu seriden Sevgili Özlem sayesinde haberim olmuş ancak kitapların baskının azalması (bazı yerlerde tükenmesi) sorunu sebebiyle denk gelememiştik. Geçtiğimiz ay Kızılayda İmge Kitabevinde gezerken kıyıda köşede kalmış iki tane Sarıl Can görünce çok sevindim ve hemen aldım. Son haftaların en sevilen karakteri oldu evimizde. “David Mckee tanıyorum anne, Melling duymamıştım.” dedi önce Elif, ardından bu isme de alıştı. “Hugless Dougless” ismi nasıl oldu da “Sarıl Can” oldu, onu bilmiyorum ama bu haliyle Peter Brown’ın “Arkadaşım Olacaksın!” kitabına fazlasıyla benziyor.

Bu kitap koooocamaaaan esneyerek karşılıyor bizi. O, kocaman ve tatlı mı tatlı bir ayı. Okurken “ayılı ses tonu” yapmak, onu seslendirmek çok keyifli ve komik oluyor. Sarıl Can’ın tek istediği şöyle doya doya sarılabileceği birini bulmak.

blank

Sarıl Can

En komik bölümlerden biri ağacın dalındaki baykuşa sarılmaya çalışması ve bir sonraki sayfada her yeri yara bere içindeki kızgın baykuş bakışları. İyi de Sarıl Can kimseyi kızdırmak için yapmıyor ki bunu. O sadece birine şöyle yumuşacık sarılmak istiyor. Bu haliyle okuyanlar “Gel bana sarıl” diyordur bence. İlk kitabın sonunda bir de çeşitli sarılmalar var. Elifle hepsini denemeye çalıştık elbette ki, böyle bir sona kim katılmadan durabilir ki?

blank

Sarıl Can’ın Pijama Partisi kitabında ise tavşandan masal dinlemek için yollara düşen ve giderken de peşine başka hayvanları da sürükleyen bir tatlı ayıcık var. Çünkü ona göre tavşanın evinde yer çok…

blank

Sarıl Can öyle tatlı bir karakter ki ne yapsa biz gülüyoruz Elifle. Onun o şaşkın hallerini ben bazen kendime de benzetiyorum.

blank

Hikayedeki minik kuzular Sarıl Can’ın komik arkadaşları. Onların bir yerlere takılması, uçması (Fiyuu) ve tatlı bakışları bizi çok eğlendiriyor. Ve bu kitabın sonunda da “Pijama Partisine gidecek olsan yanına ne alırdın?” sorusunun cevapları var. Elif neden fenere ihtiyaç duyulacağını anlamadığını söyleyince evde minik bir pijama partisi yapmaya karar verdik. Ne dersiniz, bizim partimize de Sarıl Can gelir, “Sarılalım mııı?” der mi?blank

David Melling’i kendi web sitesinde ziyaret edebilir ve hatta bu videodan Splosh kitabını kendi anlatımıyla dinleyebilirsiniz.

  *Lokum Çocuk Kütüphanesi instagram hesabındaki başka pek çok kitap da ilginizi çekebilir.
3 yaş ve üzeri kitaplara buradan ulaşabilirsiniz.

Sarıl Can
Yazan ve Resimleyen: David Melling
Uçanfil, 2015, 32 sayfa, 3+

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<