Güvercin Geç Yatmasın

Ah ben o geç yatan güvercini bir yakalarsam…
Ah onu bir elime geçirirsem…
İşte o güvercinin benden çekeceği var!
Ama yakalayamıyorum haydudu 🙂

Bu kitabı Banu sayesinde tanımıştım ama nedense almamıştım. Ta ki geçenlerde Selcen ve Semra “Esra mutlaka oku” diyene kadar. Sepete ekledim ve ne kadar eğleneceğimi beklemeye başladım. Hatta dayanamayıp o ara girdiğim birkaç kitapçıda “Güvercin Geç Yatmasın” kitabı var mı dedim. “Yok” dediler.

Güvercin ile dün tanıştım. İş yerinde ayak üstü okudum ve güvercini çok sevdim. O ne tavırlar öyle. Sanki güvercini değil Elif’i çizmişler. (Eminim herkes kendi çocuğunu görüyordur o güvercinde)

İlk sayfada bize bir görev veriliyor. Dişini fırçalamaya giden bir abi (Elif ısrarla “dede” dedi) ” Aman güvercin geç yatmasın” dedi ve kaçtı. Sonra da güvercinle tanıştık. İlk cümle şu: “Bir kere hiç uykum yok!” Ahahaha dalga mı geçiyorsun sen? Tabii ben yemedim bu numaraları ve ısrarla “bak güvercincim, kediler de uyudu köpekler de uyudu hatta aydede bile uyudu” numaralarıyla bizim güvercinin aklını çelmeye çalıştım. Yok olmadı. O kadar çok bahane sıraladı ki! O sayfanın fotoğrafını özellikle eklemedim, kitabı merak edip alın diye 🙂 Ama benim favorim şu: “Hem şu anda Çin’de öğle vakti!”
Kitapta oldukça basit çizimler ve onlara eşlik eden kısa cümleler var. Sanırım kitabın başarısının bir sırrı da bu: sadelik 🙂

***

“Elif sana yeni bir kitap aldım.”
O sırada heyecanlanıp kucağıma yerleşti bile. “Ku ku nana” dedi. Çevirisi: Kuşun nanası var. (nana: uyku oyuncağı tavşan) 3-5 kere okuduk. Sayfaları çevirdi, “ku”, “nana”, “dede” diye diye bir hal oldu. “Elif kuş ne yapmış, uyumuş mu?” dedim. Kafasını yana eğip birkaç saniye gözlerini kapattı. Uykuya geçmesine ve gece bir dolu uyanmasına çözüm olmadı belki ama kitabı baş ucunda tuttu. Çünkü “Güvercin de uyumuş.”

blank

***

Ne zaman bitirebilirim bilmiyorum ama Elif ve uyku konusunu yazmaya başladım. Yaklaşık 18.5 aydır uykusuz olduğumuza göre belki yazınca rahatlarım. Son günlerin bombası da şu oldu, karabalık Elif’i uyutamamaya başladı çünkü Elif onun zayıf noktalarını keşfetti. Benim uyku konusunda tavizim pek az.

“Anne mama”
“Az önce yedin.”
“Anne su”
“Şimdi içtin”
Eskiden “ıngaa” idi şimdilerde “hiyaaa hoyyaaa” şeklinde ağıtlara cevabım da net
Yüksek sesle alkış.
“Anne” deyip kitabı veya başka şeyi gösterdiğinde
“Elif uyku vakti”
Hiç bu kadar acımasız bir anne olabileceğimi düşünmemiştim hamileyken.
Ama sanırım bu yönümü Elif oluşturdu.

Gece uyanıp saatlerce sebepsiz yere ağladığında da onu oyalamaya, dikkatini dağıtmaya çalışmıyorum. Baktım ki bunlar bile onu etkiliyor. Bırakıyorum ağlasın. Ama bu yöntem ne yazık ki sadece “bazen” işe yarıyor. Çoğunlukla “blöfünü gördüm anne, ben ağlamaya devam ediyorum, bak hatta çığırıyorum” diyor. Bu noktada bende ipler kopuyor. Ara ara bağırıyorum. Bazen direk susuyor. Bazen de etki-tepki oluyor ve daha daha fazla ağlamaya başlıyor. Ve biz başa sarıyoruz. Saat sabaha karşı 1.30 bazen 03.00 bazen 04.00…Yani saat hep değişiyor.

“Güvercin gece boyu deliksiz uyusun” ve “Güvercin gece uyandığında saatlerce ağlamasın”isimli kitapları da biz Filizle beraber yazmaya karar verdik. “Çok satanlar” listesinde olmasına gerek yok. Duru ve Elif okusalar yeter bizce. Ne dersin Filiz?
Veeeee son olarak:
“ESNEEEEE” 🙂

BENİM UYKUM YOOOOK

Bu kitabı Ekim 2015’te aldım, Elif 3-4 ay boyunca “Güvercin”i okumadan uyumadı, sonra bir anda Güvercin’i görmek bile istemedi, ben de ortadan kaldırdım. Nisan 2016 ile yeniden hayatımıza giren Güvercin ile “Dede”, Elif’in uyku rutininin önemli bir parçası, yolculuklarda uyku oyuncaklarının yanında hep onu taşıyoruz. Elif, tüm sayfaları ezberledi ama “BENİM UYKUM YOOOK” kısmını o kadar içten söylüyor ki, ona bakan bu kitabı neden sevdiğini hemen anlar 🙂

* Bu kitabı okumanız için bebenizin uyku sorunu olmasına gerek hatta bence bir bebeniz olmasına da gerek yok. “Bu aralar” döngüsünden çıkabilmek için GÜVERCİN ile tanışın mutlaka, bakalım sizi kandırabilecek mi?

*Bu kitaplar da ilginizi çekebilir.

Güvercin Geç Yatmasın!
Özgün adı: Pigeon
Yazan ve resimleyen: Mo Willems
Çeviren: Fırat Yenici
Uçan Fil, 2+, sert kapak, 32 sayfa

 

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<