Özgür

Özgür” kitabı hakkında uzun bir süredir yazmak istiyordum ancak fırsat bulamamıştım. Geçtiğimiz hafta sonu yeniden Günlüklü Koyu’na giderken yanıma aldığım birkaç kitaptan biriydi “Özgür” ve tam şu fotoğrafı çektiğim sırada aklıma geldi:

“Çocuklar doğada gerçekten daha özgür değil mi?”

“Ormana nasıl geldiğini kimse hatırlamıyordu. Onun yeri orasıydı. Bunu herkes çok iyi biliyordu.” diye başlıyor hikayemiz ve ormanda geçen kısa büyüme hikayesine tanık oluyoruz bu minik çocuğun. Ve orada tilki kuzenlerle oynarken ne kadar mutlu olduğunu görüyoruz.

Derken bir gün ormana daha önce hiç görmediği canlılar geliyor ve onu ormandan alıp kendi yaşadıkları yere götürüyorlar. Bu dünyada farklı kalıplar var ve “Özgür” için orada olmak gerçekten de mutsuzluk sebebi.

Doğası gereği olan bir şeyi yapacak ve sonunda ait olduğu yere dönecek. Ve son cümle gerçekten çok etkileyici:

“Çünkü, özgürlüğün tadını bilen birini asla evcilleştiremezsin.”

Günlüklü’deyken çocukların ne kadar özgür ve mutlu olduklarını gördüğümde çocukları pandemi sırasında evde tutmaya çalışırken neden bu kadar zorlandığımızı daha iyi anladım. Ve şu an elimizden geldiğince onlarla her hafta açık havada olmaya ve mümkünse ağaçlara (bazen de sincaplara) dokunmaya, onların yakınında olmaya çalışıyoruz. Büyüdüklerinde bu günleri nasıl hatırlayacaklar bilme şansımız yok ama sincabı unutmayacaklarından eminim.

blank

Günlüklü Koyu-Sincap

Yazar/Çizer Emily Hughes ile yapılan söyleşiye ve çocukluğunun nasıl doğa ile iç içe geçtiğine de bakabilirsiniz.

Bu kitabı okurken bir taraftan da aklıma Maurice Sendak’ın “Where The Wild Things Are” kitabı geldi. Onun çevirisi “Vahşi Şeyler Ülkesinde” olarak yapılmıştı ve bu kitapta da “Özgür” ismi, kitabın adı olan “Wild“ı ne kadar karşılıyor, bundan pek emin değilim.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:
Duvar
Ferdinand
Ö.T.E.K.İ.

Özgür
Yazan ve Resimleyen: Emily Hughes
Çeviren: Zeynep Sevde
Taze Kitap, 2018, 5+

 

lokumcocuk

1 Yorum

  1. Avatar
    Şirin Ekim 13, 2020

    Zamanında çevirisini böyle gözlerimi kocaman açarak beklediğim kitap. ?

    Cevapla

Yorum yapabilirsin

<