Sıra Dışı Meslekler

“Benim adım Deniz. Büyüyünce bir panda kucaklayıcı ya da köpek yetiştiricisi olacağım. Hatta belki bir gökbilimci ya da hava balonu pilotu. henüz karar vermedim ama en sıra dışı mesleklerden birini yapacağım kesin. neden mi? Çünkü olağanüstü bir ailem var: Akrabalarım inanılmayacak kadar hayalci insanlar. Bu yüzden gerçekten ilginç ve faydası olan, eşsiz meslekler seçmişler. Size onlardan bahsetmemi ister misiniz?” diye başlıyor Sıra Dışı Meslekler kitabı. Ve Deniz’in ailesini tanımaya başlıyoruz.

Meslekler

Deniz’in babası bir fosil bilimci (paleontolog) ve annesi de çiçekçi. Bir Büyükbabası arıcı diğeri ise çay tadımcısı. Ablası bir veteriner ve aynı zamanda panda kucaklayıcı. Bir kuzeni kinolog yani bir köpek bilimci diğeri ise hava balonu pilotu. Amcası hamur parçasını havaya atma ve onu tek elle yakalama konusunda uzman bir pizzacı. Büyükannesi ise işaret dili çevirmeni. Teyzesi bir mimar, diğer ablası ise oyuncak fabrikasında cam üfleme sanatçısı olarak çalışıyor. Dayısı ise gözlemevinde çalışan bir gökbilimci. Ve kitabın sonunda hepsinin aynı sofrada buluştuğu bir görsel var ve ben düşünmeden edemiyorum: Burada neler konuşuluyordur acaba?

Bu kitapta sevdiğim şeylerden biri tanıtılan mesleklerle ilgili verilen detay bilgiler. Mesela bir paleontologun kullandığı temel araçlar ve dinozorlara ait bilgiler, çiçekçinin kullandığı malzemeler ve çiçek isimleri, arıcının kullandığı özel giysiler, çay çeşitleri ve demleme zamanları, pandaların sevdiği yiyecekler ve oyunlu sayfalar var.

blank

Fethiye’ye yerleştiğimizden beri arıcılık konusu daha çok ilgimi çekiyor ancak henüz arıcılık yapan birinin yanında durup işini nasıl yaptığını görebilme şansım olmadı. Bu alanda kadınların da artması bana umut veriyor.

blank

Kerem büyüdükçe dinozorlara olan ilgisi de artıyor. Paleontolog denilince aklıma Friends dizisindeki paleontolog Ross geliyor.

blank

Bu kitapta yer alan mesleklerden en ilginç gelenlerden biri de işaret dili çevirmeni olmuştu benim için. Mesleki davranış kodları oldukça detaylı yazılmış. Çocukların bu alanda mahremiyeti korumak ve iş birliğine yardıma hazır olmak konularında bilgi sahibi olmaları da önemli.

Çay tadımcısı yerine kahve tadımcılığını da deneyimlemek isterdim bu arada.

Kitabın baskı kalitesi ve çizimlerini çok seviyorum. Meslekler konusunda yayımlanan kitaplar arasında ben ayrı bir yere koyuyorum Yuliia Kolomoiets’in kitabını.

Görseldeki kaplumbağanın sırrı Elif’in Caretta Hastanesi’ni ziyaretinden sonra kaplumbağaları iyileştirmek için çalışmak istemesi, araştırma yapması oldu. Boncukların sırrı da şu; uzaktan eğitimde Elif arada kamerasını kapatıp çekmecesinde hazır halde duran boncuklardan kolye ya da bileklik yapıp mutlu oluyor. İleride hangi mesleği seçer bilmiyorum ama hayatında kağıt, kalem, boncuk, mektup olacak gibi duruyor. Bu tutkusunun devam etmesini çok isterim.

*Meslekler konusundaki şu kitaplar da ilginizi çekebilir.

Sıra Dışı Meslekler
Yazan: Yuliia Kolomoiets
Çizer: Alla Hutnichenko
Çeviren: Nilay Kaya
Final Kültür Sanat Yayınları, 2019, 7+

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<