Rockçı Mamut

Bir kitabı okurken en son ne zaman bu kadar eğlenmiştim hatırlamıyorum. Kitapla ilgili birkaç arkadaşımdan “mutlaka oku” lafını duymasam yakın zamanda alıp okumazdım da sanırım. İyi ki onların lafını dinlemişim. Canım Rockçı Mamut ile öğle aram şenlendi.

Louis’in evcil hayvan ödevi için hazırladığı sunumun konusu rockçı mamutlarla ilgili. Sınıftaki ilk itiraz elbette ki mamutların evcil hayvan olmadığı yönünde geliyor ancak Louise mamutlarla ilgili detaylı sunumuna hiç ara vermeden devam ediyor. İzlandalı ünlü araştırmacı Voivoden Mamoutun‘un hayatından kesitler aktardığı bölümde Vıivoden’ın aşırı kıllı olması sebebiyle maruz kaldığı durumun aktarılışı ve yalınlığı çocuklar için önemli bir ayna, kanal olacaktır.

Rockçı Mamut

“Anlatılanlara göre Voivoden Mamoutun oldukça içine kapanık hatta yapabıl bir adamdı. Aynı zamanda şaşırtıcı derecede kıllıydı. Neredeyse bir mamut kadar… Hastalık boyutundaki utangaçlığı ve aşırı kıllı olması nedeniyle alay konusu olduğu söylenir. Küçüklüğünden başlayarak, tüm hayatı boyunca hem arkadaşları hem de bilim dünyasındaki meslektaşları onunla dalga geçti.”  / “Küçük Moutun üstün zekalıydı. Kıllarla dolu, kocaman kafasının içinde gizlenen görkemli beyni sayesinde bilimsel yeteneği de sıra dışıydı.”

Rockçı Mamut

Louis’in mamutlarla ilgili sunumu öyle detaylı ki öğretmeni araya girip kısa kesmesi için onu uyarıyor. Ancak Louis’in mamutların yok oluşlarıyla ilgili bulduğu hipotezi oluşturduğu derin bir kaynakçası var. Bunu da kütüphaneden aldığı kaynaklarla yapmış. Peki bu kaynakları nasıl taşımış dersiniz?

blank

Rockçı Mamut kitabında en çok detaylı anlatıma eşlik eden yoğun mizahı, göze sokulmadan verilen bilgileri ve bir çocuğun ödevine sıkı sıkı sarılmasını sevdim. İnternetteki arama motoruna mamut yazıp oradan çıktı alıp gelmemiş derse. Bence bu çok kıymetli bir örnek. Mamutlar neden ortadan kaybolmuş ve Louis onları bulabilmiş mi? Hikâyenin merak unsurları için teneffüs zili çalsa da sınıf arkadaşları teneffüse çıkmak istemiyor ve sonunda bir rock müziği mi başlıyor? Kim bilir…

Bu hikâyeyi okuyan çocukların ödev hazırlama konusuna daha eğlenceli bir yaklaşıma sahip olacaklarını ve bunun yanında bilimsel araştırma yöntemlerine de küçük bir giriş yapacaklarını düşündüm.

*Lokum Çocuk Kütüphanesi instagram hesabındaki başka pek çok kitap da ilginizi çekebilir.
7 yaş ve üzeri kitaplara buradan ulaşabilirsiniz.

Rockçı Mamut
Yazan: Eveline Payette
Resimleyen: Guillaume Perreault
Çeviri: Deniz Aytekin
Kırmızı Kedi Çocuk, 2021, 55 sayfa, 7+ 

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<