Çiçekli Şiirler

Şiir okumayı çok severim ancak iyi bir şiir okuru sayılmam.
Bu durum biraz çelişkili dursa da aslında şöyle açıklayabilirim. Bir şiir kitabını başından sonuna kadar tek solukta oku(ya)mam. Ara veririm, arada başka metinler okurum ama illa o kitaba dönerim tabii sevdiysem. Üniversite yıllarım boyunca neredeyse yastığım altında dururdu Tim Burton’ın “İstiridye Çocuğun Hüzünlü Ölümü” kitabı. Şimdi başka isimler başucumda duruyor. Onlardan birini anlatmak istiyorum bugün buraya. Hayatıma gireli henüz sadece 1 hafta olmuş olmasına rağmen sanki uzun zamandır benimleymiş gibi veya okuduklarım zihnimde bir köşedeymiş de biri onu bulup çıkarmış gibi. İşte aynen böyle hissediyorum 🙂 Havaların ‘tadımlık’ ısınmış olması ve kitaptaki bahar havası da beni iyice havaya sokmuş olabilir tabii… Çiçekli Şiirler kitabını pek güzel bir havada okudum.
Kitapta toplam 22 şiir var ve hiçbirinin adı/başlığı yok. En sevdiğim özelliklerinden biri bu oldu. Yazan ve çizen aynı kişi olunca ortaya gerçekten uyumlu bir eser çıkıyor, bu kitapta da bunu görmek hoşuma gitti.

İşte ilk şiir:

blank

Kitap, aldığımdan beri hep yanımda olduğundan arabada da okumaya devam ediyorum. Hatta bu süre boyunca Elife de bu kitabı okudum ve o kadar sevmesine ben bile şaşırdım 🙂 Dolayısıyla kitap için yaş grubu önerirken ne yazsam bilemedim, 3 yaşındaki kızım yüzünde büyük bir mutluluk ifadesi ile dinliyor çünkü bu kitabı. Ve favorimiz:

blank

Bu şiir de bana canım Cincüce Banu’yu anımsatıyor, bisikletinin adı ne bilmiyorum ama ‘Fırtına’ olabilirmiş:

blank

Bu çizimde de kediyi kar tanesinin içerisinde hayal ettim. Kar tanesi ve kedinin dansı diyebiliriz bu şiir için 🙂

blank

Elif’in yine çok güldüğü bir şiir. “Şaka mı yapmış anne? Hiç olur mu anne?” diye diye gülüyor köpeğe ve çiçeğe:

blank
Şiirlerde genel olarak ‘haiku’ havası var ki ben haiku çok severim.
Buraya eklemek istediğim sayfaları özellikle  eklemedim ki sizin için de ‘ilk okuma’ keyfi olsun.
Bu kitabın yanına tertemiz bir hava, rengarenk çiçekler çok yakışıyor. Sizin de burnunuza tatlı bir sarı çiçek konabilir, dikkat edin ona 🙂
*Şiir kategorisindeki kitaplara buradan bakabilirsiniz.
**Meav Yayıncılık’ın kitap seçkisine buradan, ‘Bir Kitap Yolla’ projesi ile ilgili yaptığım söyleşiye şu linkten bakabilirsiniz.
Çiçekli Şiirler
Yazan ve Resimleyen: Gonca Mine Çelik
MEAV Yayıncılık, 2017,5+
lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<