‘Bir Kitap Yolla’ Projesi

Projeden haberim olunca da hemen 2 kitabın siparişini verdim. Biri bu kitaptı diğeri de Binky isimli bir kedi. Şiirleri okuduktan sonra ‘Bir Kitap Yolla’ Projesi sorumlusu Sayın Banu Hanım’a proje ile ilgili aklıma takılan şeyleri sordum, o da sağ olsun  cevapları hemen gönderdi.
Hangi kitaplar bu proje kapsamında yer alacak tam bilmiyorum ama Wave’in çevrilmiş olması (sessiz kitap olsa bile, ulaşılabilir hale gelmesi diyeyim) beni çok mutlu etti. Darısı Shadow ve Mirror’a diyeyim.

‘BİR KİTAP YOLLA’ PROJESİ

Belki de ilk olarak bu soruyla başlamak gerek, ‘Bir Kitap Yolla’ projesi kimin fikriydi ve fikir aşamasından bu noktaya gelene kadar hangi süreçler yaşandı?
Mustafa Enver Adakan Vakfı, yani kısaca MEAV, 25 yıldır ilkokuldan üniversiteye kadar ihtiyaç sahibi çocuklar için burs olanağı sağlayan bir vakıf. Proje fikri, vakfın yöneticilerine ait. Bu fikri hayata geçirmek için MEAV bünyesinde bir yayınevi kuruldu ve özenle seçilen çocuk kitaplarını yayımlamaya başladık.
Bu projeyi düşünürken asıl amacımız, kişilerden doğrudan para yardımı almadan bunu gerçekleştirmenin yolunu bulmaktı. Bu yüzden destekçilerimizden sadece kitap alıp okumalarını istedik. Hem insanlar kaliteli kitaplara sahip oluyor hem de onların satın aldığı kitaplar sayesinde yayınevi başka çocuklara kitap hediye ediyor. Hediye olarak dağıtılacak kitaplarda fiyat etiketi yok. ‘Meav’ın hediyesidir. Para ile satılamaz’ yazıyor arka kapaktaki fiyat yerinde. Bunu yaparken insanların kafasındaki bazı soru işaretlerini gidermek istedik. Bağışlanacak kitapları da satıyor olabileceğimiz fikrinden onları uzaklaştırmak ve işi basitleştirmekti amacımız.
“Bir Kitap Yolla” projesi ile satın aldığımız her 2 kitap için, siz ihtiyacı olan bir çocuğa 1 kitap göndereceksiniz. Peki bu sistem tam olarak nasıl işleyecek? İhtiyacı olan çocuklara nasıl ulaşacaksınız ve gönderilecek kitap sadece bu projede yer alan kitaplardan biri mi olacak?
Okurlar ‘birkitapyolla.com‘ adresinden veya belli satış noktalarından iki kitap satın alıyor, MEAV Yayıncılık da ihtiyaç sahibi bir çocuğa bir kitap gönderiyor. Yani iki kitap satın alarak, bir kitabın hediye edilmesine katkıda bulunuluyor. 10 kitap alınması halinde, beş kitap yayınevi tarafından çocuklara hediye ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle dağıtım yapılacak okullar dışında; sokak çocuklarına, ihtiyaç sahibi köylere, çocuk bakım evlerine, hapishanelerde anneleriyle birlikte kalan çocuklara kitap ulaştırmak hedeflerimiz arasında yer alıyor. İş birliği içinde olduğumuz ve olmak istediğimiz STK’lar ve sosyal sorumluluk projeleri de var. Onlarla birlikte dağıtım yapmayı da planlıyoruz. Şimdilik hediye edilecek kitaplar ise yayınevimize ait olanlar.

SUZY LEE

Projede yer alan ve alması düşünülen kitaplardan bahsedebilir misiniz? Suzy Lee’nin ismini görmek beni çok heyecanlandırdı. Yayınlayacağınız kitapları hangi kriterler doğrultusunda seçiyorsunuz?

Yayımlayacağımız kitapları seçerken sorduğumuz öncelikli soru şu oldu: ‘Bu kitabı kendi çocuğumuza alıp okur muyuz?’ Yani, kendi çocuğumuza okumayacağımız bir kitabı yayımlamak ya da dağıtmak istemedik. Bu yüzden seçim yaparken çok özenli davrandık. Hem metin hem de resimleme açısından iyi olduğunu düşündüğümüz, bir kısmı ödüllü ve çok satan, tıpkı sizin gibi bizi de çok heyecanlandıran kitaplar seçtik. İstedik ki, imkanı olmayan binlerce çocuk sadece kitaplara değil, iyi kitaplara ulaşsın. İlk başta ütopya gibi görünse de, insanların katkısıyla bunu gerçekleştirebileceğimize inandık. Gerçekten de proje büyük bir ilgi gördü ve bu bizi daha da şevkle çalışmaya yöneltti. Dileğimiz, binlerce çocuğu kitaplarla buluşturmak. Şu anda sözleşmesi yapılmış çeviri ve baskı öncesi hazırlıkları devam eden 12, sözleşme aşamasında da 8 kitabımız var. Çok özel sayısız kitapla devam edecek projemiz. Bu sene sonuna kadar 50 kitap yayımlamış olacağız ve her sene 50 kitap ile devam etmeyi hedefliyoruz. Hedef 1 milyon hediye.

Ve son olarak kitaplarınızı nereden temin edebileceğimizi öğrenebilir miyim? Web siteniz üzerinden kitaplarınızı alabiliyoruz; acaba yakın zamanda kitapçılarda da veya internet satış sitelerinde de isminizi görebilecek miyiz?
Öncelikli satış kanalımız www.birkitapyolla.com. Üstelik web sitemizde kitaplarımız %20 indirimli. Ayrıca sitemizden 10 kitap alındığında, satın alan kişi adına Bir Kitap Yolla hatıra ormanına bir fidan dikilecek. Bunun yanı sıra mümkün olduğunca çok yerde olmak, daha fazla kişinin bize ulaşmasını ve daha da önemlisi hem yetişkinlerin hem de çocukların kitaplarımıza dokunmasını istiyoruz. Bu amaçla da kitabevlerinde kitaplarımızı satışa sunuyoruz. Şu an için sadece İstanbul’daki (İyi Cüceler, Kidsnook, HappyNest, Tırtıl Kids, Homer Kitabevi, Robinson Crusoe 389, Aliza Kitabevi, Minoa) kitabevlerine ulaştık. Yakın zamanda diğer şehirlerde de olmayı umuyoruz.

Bu proje ve değerli cevapları için Bir Kitap Yolla ekibine çok teşekkürler.

Çılgın Bal Porsuğu ve Hayvan Kurtarma kitaplarını önümüzdeki ay Elif için almayı düşünüyorum. Ve tabii Suzy Lee (onsuz olmaz 🙂
Yayınevinin web sitesini buradan ziyaret edebilir ve siz de alacağınız 2 kitap ile 1 çocuğa kitap gönderilmesine destek olabilirsiniz.
lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<