Çiziktirik İle Yazar / Miri Leshem Pelly

Size Çiziktirik ile tanışma hikayemi anlatmış mıydım?
Geçtiğimiz haftalarda bir gün canım sıkıldı ve önüme boş bir kağıt ve kalem aldım. Canım bir şeyler yazmak istiyordu ama tam olarak hikayenin nasıl olacağına da karar verememiştim. Karakter kim/ne olacaktı, hangi maceralara atılacaktı, sonu nasıl bitecekti? Derken bu kadar şeyi tek başıma düşünmek beni yordu ve “Biraz  da karakter düşünsün” istedim, o anda “Çiziktirik” ile bakıştık.

Şimdi Nereye Gidiyoruz?

Bir karakter oluştu ancak bu karakter yani bizim Çiziktirik şimdi ne yapacak? “Yeni bir arkadaş bulmak istiyorum.” dediğinde buna gülümsedim ve “Bu senin hikayen, istediğini yapabilirsin.” diyerek onu özgür bıraktım.
Karşısına çıkan zorluklar tatlı kuzum Çiziktirik’i yıldırdı mı yoksa o bir yolunu bulup bu zorlukların üstesinden geldi mi? Ne dersiniz?

blank

En sevdiğim yerlerden biri de “Sorular Nehri.” Buradaki soruları görünce aklıma nedense Elif geliyor.

blank

Burası da Elif’in en sevdiği bölüm. “Yazarlı kitabı okuyalım yine.” diyor. Çiziktirik’in hikayesinde sanırım en çok “yaşanmışlık” ve “an’a tanıklık etme” hallerini ve onun canlı hissini seviyor. Çiziktirik, 4-6 yaş grubu için okuması keyifli ve en önemlisi pek sık karşılaşmadığımız türde yazılmış bir eser.

blank

Çiziktirik aradığı arkadaşı bulabildi mi peki sizce? Adı ne? Onun hikayesini de siz yazmak ister misiniz?

Bu kitapta minik bir yazım hatası var ki onu da kitabın “son okuma”sını yapan kişinin atlamamasını beklerdim. Başka kitaplar söz konusu olduğunda atıp tutan biri de oradan tanıyorum kendisini 🙂 Şaka bir yana, bu kitapta ufacık bir katkım var. Burada pek bahsetmediğim bir şey, kitaplara hazırlık aşamasında yaptığım katkılar, vesile olan arkadaşlarıma toptan teşekkür etmiş olayım.

*Yazarın web sitesinden kitabın tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.
**Bu kitaplar da ilginizi çekebilir.

Çiziktirik İle Yazar
Yazan: Miri Leshem-Pelly
Türkçeleştiren: Selcen Yüksel Arvas
Uçan At Yayınları, 2019, 32 sayfa, 4+

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<