A’dan Z’ye Meslekler

Çocuklar daha küçük yaşlardan itibaren mesleklerini seçmeye başlıyorlar. Kerem son aylarda itfaiyeci olmaya, yangınları söndürmeye pek meraklı. Hatta gerçek bir itfaiye arabası gördüğünde gözleri öyle kocaman açılmıştı ki bıraksak mesleğini icra etmeye hemen başlayacaktı.

Elif içinse bu durum bir ara öyle büyük bir stres kaynağı olmuştu ki sonunda kendini ‘Ben her şey olmak istiyorum.’ diyerek rahatlatmıştı. Bu dönemin meslek seçimi için erken olduğunu anlatmamız da pek bir işe yaramayınca (boş bir çabaydı, kabul ediyorum) ben de meslekleri anlatan kitapları bulup okumaya başladım. Hatta daha doğrudan şekilde merak ettiği mesleği icra edenlerle tanıştırıp kafasında bir şey oluşmasını sağladık. Tabii bunların hepsi bir süreç ama ben de en çok kendini bir şeye mecbur hissetmeyip seveceği bir iş yapmasını çok isterim.

Meslekleri tanıtan kitaplarla ilgili genel bir yazı var aklımda ama ben onu yazana kadar bu alanda çok sevdiklerimden küçük örnekler de yazmak istedim. Bunlardan ilki sevgili Sema’nın pek eğlenceli kitabı:

A’dan Z’ye Meslekler

Meslekleri alfabetik sırada şiir türünde anlatan bu kitapta cam ve ebru sanatçısı, editör, gurme, hayali, illüzyonist, jonglör, ornitolog gibi pek sık duymadığımız meslekler de var. Çizimleri metinle oldukça uyumlu, kaptanın mavi saçlarına ayrıca bayıldım.

blank

Bir çocuğun hayal dünyasını geliştirmek ve potansiyelini fark etmesini sağlamak için bu tarz bilgi veren kitapların önemli olduğunu düşünüyorum. Dünya üzerinde bizim de bilmediğimiz ne farklı meslekler var kim bilir. Türkiye’de olmasa da Panda Kucaklayıcı olmak isterdim.

Aslında diğer taraftan, önemli olanın seçtiğin meslek ne olursa olsun onu sevebilmek ve hakkını vererek çalışabilmek/üretebilmek olduğunu çocuklarıma aktarabilmeyi çok isterim. Elif’i götürdüğümüz doktorumuzun aynı zaman Dünya Klasiklerinden çeviri yaptığını duyunca da çok şaşırmış ve sevinmiştim. Çünkü bazı meslek gruplarında insanlar sadece kendi alanıyla sınırlı kalabiliyor ve bu da tek yönlü bir bakış açısı kazandırabiliyor.

Çocuk kitapları okumayı seven bir çocuk doktoru mesleğini de daha keyifle yapmaz mı?

Farklı meslek grupları benim de ilgimi çekiyor. Bunlardan biri de botanik ressam Işık Güner’in yaptığı çizimler. Yaptığı işi ilham verici buluyorum ve resim yapmayı, doğada olmayı seven bir çocuk için de öncül olabileceğini düşünüyorum.

Siz de ilham verici olduğunu düşündüğünüz meslek gruplarını ve bunu icra edenleri yorumlara yazar mısınız?

Bir de kafamı kurcalayan bir soru, ille de bir mesleğimizin olması gerekir mi? Yapmayı sevdiğimiz birbirinden farklı alanlarda çalışsak ve üretsek ama bunun bir adı olmasa Elif’in dediği  “Her şey olacağım.”  noktasına mı gelmiş oluruz?

A’dan Z’ye Meslekler
Yazan: Sema Günaydın ÇINAR
Resimleyen: Dilara Kavaklıoğlu
Masalperest Yayınları, 2020, 6+

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<