Çocuk Kitapları Hakkında Podcast Yayınları

Pandemi süreci yaşanmasaydı belki de ben sadece blogda yazı yazmaya devam edecektim.  Çünkü uzun süreler evde vakit geçirmeyecek, bolca çamaşır katlamam gerekmeyecek ve bu süreci daha neşeli kılmak için kendime podcast yayınları açmayacaktım. Ve bir gün kafamın tam üzerinde beliren bir ışıkla aydınlanmayıp “Ben neden çocuk kitapları hakkında podcast yayınları yapmıyorum ki?” demeyecektim. Uzun süre nasıl yaparım kuyusunda yolumu kaybetmeyecek ve aslında çok basit olan bu işlem için haftalarımı harcamayacaktım.

İlk yayın için de günlerce hazırlanmayacak ve önümde bir metin olmazsa ne konuşacağımı bilemem telaşı yaşamayacaktım. Ve sonraki yayınlarda önümde değil bir metin hiçbir hazırlığım olmadan rahatlıkla “Kayıt” tuşuna basmayacaktım.

Pandeminin ilginç bir süreci oldu ve olmaya da devam ediyor. Bence hemen herkes için ezberleri bozan, davranış kalıplarımızı yıkan (maskesiz çıplak hissetmeye başlayacağız neredeyse) şeyleri de beraberinde getirdi. Pandemi olmasaydı da podcast yayını yapmak belki aklıma gelirdi ama hazırlanmak için o kadar da vaktim olmaz, bahanelerim bitmezdi. Burada Belirsizlik ve Değişim Günlüklerinden bahsederken belki yazmayı unuttuğum şeylerden biri, ertelemenin ne kadar da zarar verici olduğunu görmem oldu diyebilirim. (Just Do İt!, güzel motto değil mi ama?)

Lokumun Sesinde Yer Alan Yayınlar

 1. Giriş ve Tanıtım (Trailer)
 2. Birinci Bölüm: Ben Kimim ve Yayınlarda Ne Yapmayı Düşünüyorum?
 3. Mini Mini Mualla/ Elifle Sohbet : En çok dinlenen yayınımız.
 4. Bir Çocuk Kitaplığı Oluşturmaya Giden 7 Adım: Buradaki listeden bahsettim.
 5. Bayan Hıçkırık ve Küçük Pırt / Elifle Sohbet: Bu yayında garklamak, pırtlamak, horlamak serbestti.
 6. Şuşu ve Üçteker : Çoğunlukla kitabın çizimlerinden ve kargadan bahsettim.
 7. Kurt Geri Dönmüş / Elifle Sohbet : En çok güldüğümüz yayınlardan biri. (Baskısı olmayan çocuk kitapları listemizden biri.)
 8. Gönül Kuşu / Elifle Sohbet: Herkesin bir gönül kuşu var mı, ondan bahsettik.
 9. Enno / Züleyha Ersingün ile Sohbet: Hayalistan’ın girişi neresi acaba?
 10. Komik Kitaplar Listesi / Elifle Sohbet : En çok güldüğümüz kitaplardan kısaca bahsettik.
 11. ZOGİ / Elifle Sohbet : Ejderha Zogi’yi evimize davet ettik.
 12. Graou / Elifle Sohbet: Evde “Gırraauuu” dile dolanmaya başlamamıza sebep bir yayın.
 13. Kapı Komşumuz Korsanlar / Elifle Sohbet: Elifin en sevdiği ve yıllardır çokça okuduğumuz bu kitap, Elifin yayında en az konuştuğu kitap oldu 🙂
 14. Bu Kitabı Yalama ve İçinde Bir İskelet Var / Elif ve Keremle Sohbet: İki çocuğumla yaptığım ilk yayın. Kerem yayın boyu üstümüze atladı…

Hangi gün hangi yayını yapacağım tamamen o an gelişen bir durum oluyor. Ancak sırada mutlaka PLUK, ÖZLEM KORÇAK kitapları ve KİTABEVİ GÜNCESİ var.

Aklımda, Züleyha ile yaptığımız yayın gibi bir dolu yayın için notlar var aslında (ki, bir kısmı metin olarak da bilgisayarımda) ancak zaman olarak yetişememe halindeyim.

İlginizi çeken, “Bu konu hakkında Lokumda bir podcast yayını olsa…” dediklerinizi yorum kısmına yazar mısınız?

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<