Ejder Doktoru Joan Procter

Ejder Doktoru Joan Procter kitabını kapağını görür görmez merak etmiş ve yayınlanacağı tarihi beklemeye başlamıştım. Joan Procter ve sürüngenler dünyasıyla da bu şekilde tanışmış oldum. Bu sıralarda yaşadığım vakit azlığından kitaplar hakkında çok uzun ve detaylı bilgiler paylaşamayacak olsam da bloğumu sosyal medya hesaplarımdan daha kalıcı bulduğumdan  buraya yazmak beni her zaman mutlu ediyor.

Belli başlı bazı isimleri (Frida Kahlo gibi) tanımak güzel olsa da çocuklara -ve biz yetişkinlere- ilham verecek, adını daha önce duymadığımız kişilerin de hayatımıza girmesini önemsiyorum. Biyografilerin sayısı giderek artarken tanıdığımız isimler de çeşitleniyor. Bir sürüngenbilimci olarak Joan Procter ismini daha önce duymamış olduğuma üzüldüm. Bu kitabın görünür olmasında en büyük katkı kuşkusuz muhteşem çizimleri. İç kapak tasarımdan kapaktaki görsele ve tüm sürüngen detaylarına kadar her şey incelikle resmedilmiş. Bu kitabı itiraf edeyim aldığımdan beri yanımda taşıyorum. Her gün okuduğumdan değil ama her gün resimlerine bakıyorum. Çizer Felicita Sala‘yı Kreşendo kitabından hatırlayabilirsiniz, web sayfasına bayıldım!

Sürüngenlere Bayılan Kadın

Çok eskiden, uzun etekler giyilip çay davetlerine gidilen günlerde, Joan ismindeki küçük kız, evinde olup olabilecek en sıradışı davetlileri ağırlarmış. Diğer kızlar ejderhalar ve prensesler hakkındaki kitapları okurken Joan kertenkeleler ve timsahlarla ilgili kitapları okurmuş. On altıncı yaş gününde hediye gelen yavru timsahını boynuna küçük bir kurdele takıp yürüyüşe çıkarırmış. Eh bu da çok sıradan bir görüntü oluşturmuyor elbette…

blank

Joan’ın yaşadığı ülke olan İngiltere savaşa girince erkeklerden boşalan işler kadınlara kalmış ve Joan da Doğa Tarihi Müzesi‘nde asistanlık yapmaya başlamış. (Bu arada müze müdürü için kullanılan şu ifadeye itirazım var: “Adam, Joan’ın özel bir kız olduğunu ilk görüşte anlamıştı.” Adam?)

Kitabın devamında Joan’ın sürüngenlerle nasıl iyi anlaştığı ve Komodo Ejderi‘nin hayatını değiştirecek çalışmaların neler olduğundan bahsediliyor. Ders kitabı havasında olmadığı için bu kitabı okumak çok keyifliydi. Çocukların da ilgisini çekeceğini düşündüm. Elifle okurken Joan’ın timsahının olması bile gözlerini kocaman açmasına yetmişti.

Kitabın sonunda Joan Beauchamp Procter ve komodo ejderleri hakkında detaylı bir bilgilendirme yazısı ve kaynakça da var.

Hayvanlar hakkındaki diğer kitaplar da ilginizi çekebilir.

Ejder Doktoru Joan Procter
Yazan: Patricia Valdez
Resimleyen: Felicita Sala
İthaki Çocuk, 2021, 5+

lokumcocuk

1 Yorum

  1. Avatar
    Aynur Ekim 05, 2021

    Kızıma ilham kaynağı olması adına edindiğim bir kitap ilgi çekici konusuyla da nokta atışı oldu ?

    Cevapla

Yorum yapabilirsin

<