Hubert Reeves Anlatıyor : Biyoçeşitlilik

Hubert Reeves ile Hubert Reeves Anlatıyor : Biyoçeşitlilik kitabıyla tanıştım. Kuraldışı Yayınları tarafından yayımlanan bu seriyi farklı zamanlarda aldım. Fethiye’deki Keçi Kitabevi’nde Orman kitabını görünce öyle sevinmiştim ki, serinin üç kitabını da bir arada görmek için sabırsızlandım.

Kanadalı astrofizikçi Hubert Reeves’in ülkemizde de yayımlanan pek çok kitabı var ancak çocuklara yönelik hazırlanan bu seride farklı yazar/anlatıcılar var.

Hubert Reeves Anlatıyor : Biyoçeşitlilik

Serinin ilk kitabı Biyoçeşitlilik “Yıldızlar olmasaydı biz de burada olmazdık. Yıldızlar ölürken, tüm canlıların oluşmasını sağlayacak atomları serbest bırakırlar. Ve işte sonuç: bitkiler, hayvanlar, bütün bir biyoçeşitlilik…Burada ve her yerde, suda ve toprakta.” cümlesiyle başlıyor. Ve bu bölümde de Hubert Amca bir okul gezisine davetli ve bu davet sırasında çocuklarla diyaloguna, onlarla keşfetmesine ve onları düşündürmesine tanık oluyoruz.

Tüm bu bilgileri okula gidip bir sunum eşliğinde de anlatabilirdi ve muhtemelen çocukların aklında sadece Hubert Amca’nın sevimliliği kalırdı 🙂 Oysa doğada yapılan bu gezi sırasında çocuklar her şeyi yerinde ve doğal bir akışta -farkında olmadan- ve sorgulayarak öğrenmiş oluyor.

Grafik roman formatında yazılmış bu seride yer alan resimler oldukça başarılı ve konuya ilgisi az olan çocukları da hikayenin içerisine alabilecek kadar etkileyici. Ve bunun sonucu olarak da kitabı okuyan çocuklarla “Biyoçeşitlilik” hakkında sohbet edebilirsiniz. Bu konuda çok bilgi sahibi olmadığım için açıkçası ben de büyük bir merakla okudum.

blank

Kitaptan Notlar

  • Yağmur yağdığında, su toprağın üstünden akar, bir akarsuyla birleşir ve topraktan içeri sızar. Suyun geçtiği yerlerin sağlıklı olması, suyun “içilebilir” olmasının zeminini hazırlar.
  • Bir zamanlar Amerika’da Yellowstone Doğa Parkı’nda büyük otoburların sayısındaki artışın etkisi ve sonuçlarını okumak beni çok şaşırttı.
  • Yine benzer şekilde Fransa ve Belçika’ya yeniden yerleştirilen kurtların hikayesi de oldukça ilginçti. Özetlersek, kurt biyoçeşitlilik için yararlıdır.
  • Aspirin verdiği için öğretmenine teşekkür eden çocuğa Hubert Reeves “Söğüt ağacına da teşekkür et, aksöğüt ağacının kabuğundaki salisinden aspirin üretiliyor.” diyor ve ben de yeniden şaşırıyorum.
  • İyi bir yargıç gibi olumlu ve olumsuz yanlarını araştırarak, her türün doğadaki rolünü tespit etmek gerekiyor.
  • Amazon bölgesindeki bitkilerin insan aracılığı olarak yetişmesi ihtimali ve oradaki kabileler hakkındaki bilgiler de ilginçti.

Kitap boyunca pek çok not aldım ve araştırmak için konu başlıkları yazdım. Bilime ilgisi olan çocuklar için bu serinin önemli bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

Hubert Reeves Anlatıyor: Biyoçeşitlilik
Yazan: Hubert Reeves / Nelly Boutinot
Çizen / Renklendiren: Daniel Casanave / Claire Champion
Türkçeleştiren: Ayşe Güren
Kuraldışı Çocuk, 2020, 64 sayfa, 9+

lokumcocuk

Benzer yazılar

Ejderha Kanadı
Okul

Ejderha Kanadı

4 Şubat 2019

Uçan Sınıf
Okul

Uçan Sınıf

2 Aralık 2018

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<