Hans Christian Andersen 2020 Ödülü ve Albertine

Çocuk edebiyatının Nobel’i olarak kabul edilen Hans Christian Andersen 2020 Ödülü’nün bu yılki sahipleri yazar Jacqueline Woodson (özellikle bu kısım ilginizi çekebilir) ve illüstratör Albertine oldu.

Küçüğüm

Geçtiğimiz günlerde “Anneliği Kucaklayan Çocuk Kitapları”nı hazırlarken kitaplıkta gözüm “Küçüğüm” kitabına ilişmişti. “Küçüğüm” yaşsız diyebileceğimiz bir kitap, o yüzden listede olsa mı olmasa mı tereddüt etmiştim. Ancak hikaye sadeliğinin yanında öyle güçlü bir anlatıma sahip ki, annelikten bahsediyorsak, bence anmamız gereken kitaplardan biri. İçerisindeki  yaşam döngüsünü çizimlerle anlatımı ise çok özel. Belki sadece çizimleriyle okunabilecek, anlamlandırılabilecek bir duyguya sahip. Ve bu çizimlerin sahibi Albertine, Hans Christian Andersen 2020 ödülünün sahibi olmuş, mutlu oldum.

blank

Küçüğüm

“Sana söyleyeceğim çok şey var. Çok ama çok şey. Sana her şeyi anlatmalıyım. Başından sonuna dek.”

Germano Zullo ve Albertine birlikteliği ile oluşturulmuş pek çok eserden Türkçe’ye kazandırılan bir diğer eser de Desen Yayınları tarafından yayımlanan İncelikli Şeyler.

İncelikli Şeyler

blank

İncelikli Şeyler

Yaşamın minik ayrıntılarda gizli olduğunu ve bu ayrıntıların fark edilmek için değil keşfedilmek için orada durduklarını ve bunu yapabilmemiz için de zaman ayırmamızı oldukça incelikli bir dil ve çizimle ifade ediyor kitap.
Hikayede yer alan kuşların neden bu büyük kırmızı kamyon ile yolculuk ettiklerini Elif’e sordum. (hatta bunu instagramda ‘Elif ne söylemiş olabilir?’ diye de paylaştım.) Elif kendinden emin (ki genel hali budur 🙂 bir şekilde: “Onlar güneye doğru göç etmeden önce biraz dinleniyorlar. Ama sadece dinlenmiyorlar. Karanlıkta ve karada durarak kendilerini güvende hissediyorlar. Sonra uçup gidecekler.” dedi. Bu güven ihtiyacı, düşünsem aklıma gelmeyecek bir nokta.  Kitaptan bir ‘tadımlık’ okumak isterseniz buraya bakabilirsiniz.
blank

“Bazı günler farklıdır. Oysa insan, bu günlerin neredeyse birbirinin aynısı olduğunu düşünebilir.Fakat diğer günlerden küçük bir farkları vardır işte.”

Türkiye’nin Andersen ödülü profili hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği‘nin sayfasında yer alan şu yazıya bakabilirsiniz.

 

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<