Konuş Maria

‘’Bir yerde yaşam varsa, orada umut da vardır.’’
Tolstoy

Doğanın seslerini duyabilme imkânınız oluyor mu? Ya da öyle bir zamanı kendinize ayırabiliyor musunuz? Sadece iki dakikanızı ayırıp dinleyin. Bambaşka seslere tanık olabilirsiniz. Hayatımız boyunca karşımıza çıkan insanların da her biri değişik seslere sahip. Gerçekten zaman ayırıp karşımızdaki insanı dinlediğimizde anlamamız zor olmuyor. Bu sesler arasında duyulmayı bekleyen gerçekten özel insanlar var.

Konuş Maria kitabında da iki sese kulak verdim.

Bernardo Fernandez, Bef ; Maria’nın babası. Baba olduğu günü mutluluğu tanıdığı gün olarak ilan ediyor. Maria’nın büyüdükçe gülüşünün en güzel ses olduğunu duyumsuyor. Fakat zaman ilerledikçe kızının yaşıtları arasındaki farklılıkları görüyor ve kendi çocukluğundaki içe kapanık durumuyla bu farklılıkları benzer olarak düşünüyor. Aslında içindeki endişeyi bu yol ile kafasından uzaklaştırmayı tercih ediyor.

O T İ Z M…

İlk kez Kreş doktorunun Maria için, Otizm kelimesini kullanmasıyla Bernardo kızının dünyayı nasıl algıladığı ile ilgili kaygılanıyor. Tanı konulduğunda ise yaşadığı şoku, üzüntüsünü ve derin çaresizlik içinde umut ışıklarının söndüğünü hüzünlü bir şekilde aktarıyor. Sonrasında eşi Rebeca ile suçluluk hislerini ve kızgınlıkların onları nasıl yersiz bir şekilde çevrelediklerini anlatıyor.

Konuş Maria

Maria’yı Otizm Entitüsüne götürmeye karar verdiklerinde ise teşhisi kabullenme ve uyum süreci başlıyor. Bernando’nun, Maria için “ Yapabileceğimiz bir şey var mı? “ sorusuna karşılık Doktor Diego’nun “Yapılacak çok şey var!” cevabı yeniden umut ışıklarını yakıyor.

Çizim, Elif, 6 yaş

Çizgi romandaki ikinci ses ise; Maria’nın sesi ki gerçekten kulaklarımızı iyice açıp dinlememiz gereken bir ses. Otizmin bir hastalık değil bir farkındalık olduğunu, bazı seslerin onu rahatsız edebileceğini, dünyayı tüm ayrıntılarıyla fark edebildiğini, az konuştuğunu ama her şeyi anlayabildiğini kısacık ve tatlı tatlı anlatıyor.

Konuş Maria; bir babanın kızına duyduğu sevgiyi, kaygılarını ve kızının gizemli dünyasını anlama mücadelesini dile getiriyor.

Otizm hakkında bilgi edinmek ve bir de ebeveyn bakışıyla durumu değerlendirmek isteyenlere tavsiye edebileceğim güzel bir otobiyografik çizgi roman.

***

Bu kitabı Esin’de görünce merak edip aldım okudum ve Esin’den bu kitap hakkındaki yorumunu yazmasını istedim. “Konuk Yazar” olarak katılması beni çok mutlu etti, çok teşekkür ederim.

*Bu linkte okuduğum grafik romanları bulabilir, konuyla ilintili “Beklediğim Sen Değildin” kitabına da göz atmak isteyebilirsiniz.
**Yetişkin kategorisinde yer alan kitap yorumlarını “Gece Treni” bölümüne ekliyorum.

Konuş Maria
Yazan/Resimleyen: Bernardo Fernandez, Bef
Çeviren: Tuğba Karakuş
Sola Unitas Yayınevi ,2019, 150 sayfa, Yetişkin

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<