Benden Bir Tane Daha Olsa / Peter H. Reynolds

Sizden bir tane daha olsa nasıl olurdu, hiç düşündünüz mü?
“Tam da ihtiyacım olan şey!” mi, dediniz?
Peter H.Reynolds da bunu düşünmüş ve “Benden Bir Tane Daha Olsa” demiş.
Benden bir tane daha olsa, öyle güzel bir iş bölümü yapardık ki. Birimiz sadece sevdiği işlerle meşgul olurken diğerine pek de sevilmedik işler kalırdı. Bir süre sonra (belki) yer değişikliği olurdu. 

Kaç Tane Olmak Yeter?

Sadece bir tane daha olması çok da bir şey değiştirmez aslında; bu sayıyı ikiye üçe beşe hatta on beşe çıkarmak daha mantıklı. İş bölümü de yapılırsa, tadından yenmez bir durum olmaz mı? Sadece aklıma şu soru takılıyor; “Ya herkesten 10’ar 15’er olursa, o zaman ne yaparız?” Ortamın karmaşasını düşünemedim. Bir de daha can alıcı bir şey var ki; o “ilk” olan yani şimdi bu satırları yazan birinci ben ne yapacak? Diğerlerini organize mi edecek, iş bölümlerini mi ayarlayacak yoksa onları da devredip sadece keyif mi yapacak?
blankSürekli tatilde olduğumu hayal ettim sonra. Sorumluluk yok, iş olmayacak, can sıkıcı şeyler hep başkasının üzerinde ve o kadar ki canım istediğinde seyahat edebilme özgürlüğüm olduğundan hep bahar mevsiminde kalacağım. Tablonun kendisi pembe gibi duruyor ama içeriğe bakınca aslında biraz fazla sıkıcı değil mi?
Bir de bu ilk ben’e kim karar verecek? Diğerleri “Sen çok yattın, kalk biraz da biz yatalım.” derse?

Rutinler

Tüm bunları düşünürken biraz kafam karıştı ve şöyle derin bir soluk alıp verince ilk halime döndüm. Ne yapılacak işler listesi ne de hiç bitmek bilmeyen bir tatil cezbetmedi beni; rutinlerimi seviyorum, arada da şöyle uzanıp yıldızları izlesem, izlerken de biraz hayallere dalsam bence yeter.
blankLeo’nun hikayesinde Leo’lar çoğaldıkça işler de o oranda artıyor. Yazar sayıyı 10’da bırakmış ama sanırım bu sonsuza kadar gidebilirdi. Hepimizin -gerçekten nasıl becerebiliyorsak- bir türlü bitmek bilmeyen bir iş yoğunluğu var. Evdekiler, iş yerindekiler, dışarıdakiler derken hayat tam da o an -olduğumuz yerin ortasından- geçip gidiyor ve bunu fark etmemiz bile zaman alıyor.
O yüzden, ne diyeyim, iyi ki bize ayna olan nitelikli çocuk kitapları var!

*Bu kitaplar da ilginizi çekebilir.

Benden Bir Tane Daha Olsa
Yazan ve Resimleyen: Peter H. Reynolds
Türkçeleştiren: Oya Alpar
Altın Kitap, 32 sayfa, 4+

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<