Kaybolunca Nereye Gideriz?

Yazarın yakın zamanda “Ben Dünyaya Geldiğimde” kitabını bloğa eklemiştim ve tüm kitaplarını yavaş yavaş kitaplığıma eklemek istediğimi de yazmıştım. Önceliği aralarında en çok merak ettiğim kitaba – Kaybolunca Nereye Gideriz– verdim ve yine bu kitabı da dönüp dolaşıp okudum. Her seferinde de farklı cevaplarla karşılaştım.

Öncelikle kaybolmak ne demek, kitap bu kavram üzerinden bir giriş yapmış ve kaybolmuş sayılabilmek için iki kişinin gerekli olduğunu belirtmiş.

“Birinin kaybolması için her zaman iki kişiye ihtiyaç vardır. Biri kalır, diğeri kaybolur.”

Kaybolmak hakkında çeşitli sorularla ilerleyen sayfaların birbiriyle bağlantısını görmek ve bu bağın nereye kadar gidebileceğini keşfetmek güzeldi. Çocuklarla okuduğumuzda ara ara durup her bir soru üzerinden küçük sohbetlerle ilerledik ancak bana boş bakan gözlerinden kitabın tam olarak ne demek istediğini anlayamadıklarını hissettim. Tek seferde okuyup geçilecek bir kitap olmadığını ve kitaptaki kaybolma üzerinden anlatılanları ayrıca konuşabilmek için bana bir ışık yaktığını düşündüm.

“Neyse ki (ya da ne yazık ki bilmiyorum) kaybolan tek şey insanlar değil. Bu, dünyadaki her şeyin başına gelebilir.”

Kitapta beni en çok etkileyen ve üzerinde pek de düşünmediğimi fark ettiğim cümlelerden biri de buydu. Hiçbir şeyin sonsuza dek varlığını sürdüremeyeceği gerçeğini de kaya örneği üzerinden vermesi ve sahildeki kuma dikkat çekmesi gibi detaylara hayran kaldım. Etrafıma bambaşka bir gözle baktım bu kitabı okuduktan sonra.

Hemen Şuracıkta

“Genellikle çok uzaklara gitmeyiz. Hemen şuracıktayızdır. Gözlerimizi fal taşı gibi açıp gizlenir, birinin bizi bulmasını bekleriz.” cümlesi ile başlıyor kitap ve merak ediyorum, gerçekten de hemen şuracıkta olabilir miyiz?

Kaybolduğumda nereye gittiğimi düşündüm. Ardımda kalanlar için bu, merak edilecek bir şey miydi mesela? Yoksa “nasılsa geri dönecek” iç rahatlığıyla beraber taşınan küçük bir kaygı mıydı?

Kaybolduğumuzu fark edebilir miyiz? Kitapta yazmayan ve benim en çok merak ettiğim sorulardan biri bu ve sizlerin cevabını da merak ediyorum.

Ölüm konusundan direk olarak bahsedilmemiş olsa da “kaybolma” ile ilgili pek çok

Isabel Minhos Martins ve Madalena Matoso birlikteliğini takip etmeye devam. Kitapla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaybolunca Nereye Gideriz?
Yazan: Isabel Minhos Martins
Resimleyen: Madalena Matoso
Koç Üniversitesi Çocuk Yayınları, 2021, 48 sayfa 

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<