Sümüklerin Gizli Hayatı

Geçen haftalarda verdiğim kitap siparişlerinden birine çoğunlukla çocukların seveceğini düşündüğüm kitaplar ekledim. Aralarında en çok heyecanlandığım kitap da Mariona Tolosa Sistere‘in Sümüklerin Gizli Hayatı kitabıydı. Serideki diğer kitaplara da bakınca kurgu-dışı olduğunu tahmin etmiştim ancak konuya nasıl yaklaştığını da çok merak ediyordum.

İçerisinde sümük anlatılan bir kitabın kapağında parmağını burnuna sokmuş bir çocuğun resmedilmiş olması öyle hoşuma gitti ki, kitap beni en başta burada fethetti diyebilirim.

Kitap “Merhaba ben bir sümüğüm!” diye başlıyor ve çocuklara sınıfta eşlik etmeyi seven çeşitli sümük hallerine dikkat çekiyor. Mendilleri Sümükle Doldur / Sümükleri Masanın Altına Yapıştır /Sümüğünü Ye bunlardan bazıları. Kitabı okurken o kadar çok “sümük” dedim ki sonlara doğru midemde bir bulantı rüzgarı esmeye başladı.

Süper Kahraman Sümükler

Süper kahraman sümüklerin vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu, sümüğün yaşadığı yeri, renginin ne anlama geleceği gibi pek çok başlık da kitapta yer alıyor. Bu başlıklar ne kadar ciddi görünürse görünsün konulara eşlik eden çizimler öyle komik ki bir ara kitabı okumaya devam edemedim gülmekten. Gözümden yaşlar geldi. Kitap bu kadar komik mi ya da siz okuduğunuzda da bu kadar güler misiniz? Gerçekten bilmiyorum. Belki bu konuda bana geri dönüş yaparsınız ve ben de daha genel bir fikre sahip olurum.

Bizim Sümükler Ne Durumda?

Kitabı benim/bizim için ilgi çekici kılan durumu da özetleyeyim, belki taşlar biraz daha yerine oturur. Elif’in erken başlayan kreş hayatı neticesinde oluşan sümüklü olma hali hiç geçmeyip bir de üzerine horlama eklenince kulaklarına tüp takılmıştı üç yaşındayken. Ondan öncesi ve aslında tüpten sonrası da tamamen yeşil sümüklü olarak geçti. Kullanılan ilaçlar belki on gün geçici bir iyileşme sağlıyordu ancak hangi doktora gidersek gidelim tetikleyici alerjen de bulunamadığı gibi durum hep sonuçsuz kalıyordu. Okula ekstradan peçete vermek zorunda kalıyorduk, öyle diyeyim… Ben bu sıkıntımızı bir önceki bloğumda bahsettiğimde tee İzmir’den bir KBB doktoru yazılarımı okuyup bana ulaşmış ve bize ne yapabileceğimizi söylemişti. Şimdi arkadaş olduğumuz canım Burcu yazdığı ilk an, itiraf etmem gerekirse ona pek inanmamıştım. Kafamdaki doktor imajı yıllardır işleri kolaylaştıran değil zorlaştıran ve halkla samimi değil de ona tepeden bakan bir haldeydi. Yazdıklarımı okuyup bana yardımcı olabilecek birine inanmakta güçlük çektim ama sonra telefonda konuştuğumuzda sümüklerden çok iyi anladığını ve sümükleri ne kadar önemsediğini gördüm.

Elif’in yeşil sümük macerası öyle uzun ki yazasım bile gelmiyor açıkçası. Çözüldüğü yeri söyleyeyim; okula gitmemek. Hangi ilacı alırsa alsın, evde toza vb neye dikkat edersek edelim geçmeyen meret pandemi sebebiyle geçen nisanda okulların kapanmasıyla beraber bitti. Gerçekten inanamadık. Bu okullarda ne var bilmiyorum. Onca zaman iki farklı coğrafyada (Ankara-Fethiye) ve beş farklı kreş/anaokulunda okumasına rağmen “okul tozu” ndan kurtulamamış demek kuzum.

Doktorlar İçin Başucu Kitabı

Bu kitabı okuyunca da hemen Burcu’ya tam sana göre bir kitap var dedim. Bence KBB doktorlarının muayenehanesinde bulunması gereken başucu kitabı. Çocuklarla diyalog kurmakta zorlanan doktorlar veya muayeneden korkan hastalar için ortamı da yumuşatacak şahane bir kitap.

Seride ayrıca Yaraların Gizli Hayatı ve Virüslerin Gizli Hayatı kitapları var ancak yazarın sitesine bakınca gözüm başka kitaplara takıldı ve kendimi bu kitapların fiyatlarına bakarken yakaladım. Kur farkına bakınca da kendime gelip elimdeki sümüğe ay pardon kitaba sarıldım. Sümükleri özellikle sevdiğimden değil ama onların gizli hayatını keşfetmek çok hoşuma gitti. Bundan sonra onlara daha saygıyla yaklaşacağım.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir, şu kitaplara da göz atabilirsiniz.
Ayrıca “kokulu kitaplar listesi“ne de bakabilirsiniz.

Sümüklerin Gizli Hayatı
Yazan ve Resimleyen: Mariona Tolosa Sistere
ABM Yayınları, 2021, 32 sayfa

 

lokumcocuk

1 Yorum

  1. Avatar
    Dr.Burcu Sümüksavar Mayıs 24, 2021

    Esraaaaaa, sümük dolu bir yazının beni bu kadar keyiflendirebileceğini tahmin edemezdim. Sümüksüz sağlıklı günlerde yüz yüze görüşebilmek dileğiyle…
    Dr.Burcu Sümüksavar

    Cevapla

Yorum yapabilirsin

<