Ben Dünyaya Geldiğimde

“Ben dünyaya geldiğimde önce gözlerimi kocaman açıp etrafa baktım ve ilk olarak annemi gördüm. Ağlıyordu. Neden ağladığını bilmiyordum ama doktor bizi yanak yanağa koyduğumda ona iyi olduğumu fısıldadım. Biraz kakamı yapmıştım ama öyle rahatlamıştım ki bence sorun yoktu. Etraftaki kalabalık annemi bırakıp benimle ilgilenmeye başladıklarında kendimi çok önemli biri gibi hissettim. Annemin başından ayrılmayan adamın da babam olduğunu sesinden anladım. Annemin karnındayken de bana öyle komik şeyler anlatıyordu ki gülmemi tutamıyordum.

Doğduktan sonraki 10 gün biraz halsizdim, sonra güçlendim ve etrafın daha da farkına vardım. Beni ısrarla uyutmaya çalışıyorlardı ve ben de ısrarla uyumuyordum. Uyursam her şeyi kaçıracağımı düşünüyordum. Sadece uyumamak da değil, aylarca o kadar çok ağladım ki annem acaba canım mı acıyor veya bir sorun mu var diye beni doktora götürdü birkaç kez. Yeni hayata bu şekilde adapte olmaya çalışıyordum. Günün en güzel saatleri annemin beni kucağına alıp kitap okuduğu zamanlardı. O zaman ağlamıyordum. Kitaplardaki resimler çok ilgimi çekiyordu. Dişlerim kaşınırken de bolca kitap yedim, ah o lezzeti başka bir şeyde bulamadım zaten.

Sonra mı? Sonra büyüdüm ve abla oldum. 9 Nisan’da da tam 7 yaşında olacağım. Çok meraklı bir çocuğum. Bence en büyük besin kaynağım bu. Siz ne dersiniz?”

Ben Dünyaya Geldiğimde

Koç Üniversitesi Çocuk Yayınları‘nın son dönemde çıkan kitaplarını takip etmeye çalışıyorum. Harika bir seçkileri var. Bu kitabı da görmüştüm ancak sonra alırım diyordum. (Kitabı elime alma şansım olsa ertelemezdim.) Doğum günümde canım Züli’nin paketinden çıkınca öyle mutlu oldum ki. Kitabı iki haftadır yanımda taşıyorum. Nereye gitsem benimle geliyor ve başka bir kitap okuyacaksam bile öncesinde “Ben Dünyaya Geldiğimde” kitabını okuyorum. Kendi doğum hikayemi ve çocuklarımın hikayelerini düşünüyorum. Dünyaya gelmeden öncesine dair bir şeyler düşünüyorum. Ne duyduk acaba annemizin karnındayken? Ve daha önemlisi, nasıl keşfettik dünyayı.

Çocukluk anılarını önemsiyorum. Bu kitaptaki keşfetme süreci, farkındalık yaratma hali bana kitabı her okumada farklı bir konuda ilham oluyor. Görsellerdeki sarı, siyah, kırmızı, beyaz ve yeşil ahengine ayrıca bayılıyorum.

“Bazı kokuları çok seviyorum:
Büyükannemin kucağının kokusu,
Sabahları yediğim yumurtanın kokusu,
Okulumdaki boyaların kokusu,
Şampuanımın kokusu,
Yaz geldiğinde tatilin kokusu.”

blank

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir.

Yazarın diğer kitapları da çok güzel görünmüyor mu?

Ben Dünyaya Geldiğimde
Yazar: Isabel Minhos Martins
Resimleyen: Madalena Matoso
Çeviren: Sevcan Şahin
Koç Üniversitesi Çocuk Yayınları, 2020,4+

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<