Ressamlar Hakkındaki Çocuk Kitapları

Bir süredir sanat kitaplarını incelediğimden bahsetmiştim. Bu süre zarfında karşıma en çok ressamları anlatan kitaplar çıkınca “Acaba dil ve anlatım yönüyle farkları ne?” diye bir soru oluştu zihnimde. Bu karşılaştırma ihtiyacı neticesinde genelde bir liste yapma eğilimim oluyor. Hepsini bir arada görmek benim için de faydalı oluyor.

Aralarında ders kitabı gibi anlatanlar da var hikayeleştiren de masal gibi olan da hatta kırmızı balonun peşinde düşüren de. Bu çeşitlilik çok hoşuma gitti. Kitapların yanına mümkün olduğunca sevdiğim, sevmediğim taraflarını, baskısının olup olmaması bilgisini, biraz çekinceli olarak da olsa yaş gruplarını yazacağım. Listede eksik olanları da sizler yorum kısmına yazarsanız çok memnun olurum.

Listeye başlamadan, bugün 27 Şubat Dünya Ressamlar Günü’nü de kutlamak istiyorum. İlkokulda üç sene resim öğretmenimiz olan sevgili Müge Süel öğretmenimi de anmadan geçmek istemem. Kendisi harika bir ressam ve yumuşak kalpli zarif bir öğretmendi. Adana’da sergi açmaya devam ediyor, tanışma imkanınız olursa benden selam söylemeyi unutmayın.

Ressamlar Hakkındaki Çocuk Kitapları

-Kırmızı Balon Ünlü Ressamları Tanıyor / Elif Gül Aydın / Karakarga Junior : Bu kitapla ilgili instagram hesabımda detaylı bir paylaşım yapmıştım. Ne mutlu ki yakın zamanda yazarın başka bir kitabı daha çıkıyormuş, çok mutlu oldum. Bu kitapta da kırmızı balonun peşinde ressamları tanıyoruz. Özgün ve yaratıcı bir kitap. (4+/ Baskısı var.)

Mavi’nin Mutluluğu /Simla Sunay / Gökçe Akgül / Desen Yayınları: Daha dün bu kitap hakkında blog yazısı yazmıştım. Grafik roman türünde yazılmış ve ilk basımı 2012 yılında yapılmış. Çocukları Bedri Rahmi Eyüboğlu ile tanıştırıyor ve ilham veriyor. (5+/Baskısı var.)

Ressam Masalı / Can Göknil/ Bozlu Art Project : Bu kitap hakkında da daha önce bloğa yazmıştım. Can Göknil’in kitaplarından pek azı varmış evimizde, bu açıdan biraz mahçup hissetmiştim kendimi. Masal türünde yazılmış olması oldukça ilginç gelmişti. (5+/ Baskısı var.)

Kendi Yolunu Çizen Hayalperestler: Osman Hamdi Bey / Nihan Güner /Mavisu Demirağ: Bu seride şimdilik üç kitap var. Diğer kitaplar Türkan Saylan ve Afife Jale hakkında. Bu serideki üç kitabı da çok sevdim ve üçüyle ilgili de yine bloğa bir yazı hazırlığım var. Çizimleri Mavisu Demirağ yapmış ve o nahiflik bu anlatıma çok yakışmış. Yazar, Osman Hamdi Bey’i çocukluğundan başlayarak anlatmaya başlamış, akıcı bir dili var. Kitabın sonunda da Sanatçının tarzı hakkında daha detaylı bilgilendirme yazısı var. (5+/ Baskısı yakında yeniden olacak.)

Küçük İnsanlar Büyük Hayaller : Frida Kahlo / Martı Çocuk: Bu serinin tamamının kütüphanenizde olmasını isteyebilirsiniz. Frida Kahlo’yu tatilde farklı kitaplardan okuduktan sonra ilk resim derslerinde resim öğretmenlerinin de Frida Kahlo’yu anlatacağını bilmiyorduk. Bu kitap da ilk okuduklarımızdan biriydi. Biyografi türünde yazılmış. (4+/ Baskısı var.)

Antiprenses Serisi / Frida Kahlo / Notabene Yayınları : Bu serinin içerisinde de harika kitaplar var. İlk aldıklarımızdan biriydi Frida Kahlo. Antiprenses de olduğu için daha gerçekçi bir anlatımı var. Bu serideki diğer kitapları da seviyorum. Çizimler de harika. (4+/ Baskısı var.)

Arkadaşım Van Gogh, Degas, Monet Serisi / 1001 Çiçek : Bu seride de ressamları bir çocuğun gözünden hikayeleştirerek anlatmışlar. Özellikle Van Gogh kitabını çok seviyoruz. Metinler bazı yerlerde fazla uzun ama hikayesi akıcı. (5+ / Baskısı var.)

Katie Serisi / YKY : Bu seride sadece ressamlar yok ancak çoğunlukla ressamlardan bahsediliyor. Şu an birçok kitabında baskı sorunu var ancak yine de bulunabiliyor. Katie ismindeki küçük bir kız ile gezintiye çıkıyoruz. Çocuklar bu tarz seri kitapları ve aynı karakterle ilerleyen hikayeleri seviyorlar. (5+, Baskısı tükeniyor)

 

Halikarnas Balıkçısı / Osman Hamdi Bey / Meltem Ulu / Zeynep Özatalay / PötiKare Yayıncılık : Meltem Ulu’nun yazdığı başka bir biyografi daha var, o da Ara Güler hakkında. Onu da yine yazacağım bloğa. Halikarnas Balıkçısı kitabını kendisi yazmış ve resimlemiş. Ancak bence estetik olarak da dil olarak da Osman Hamdi Bey kitabı daha ilgi çekici. Bunda Zeynep Özatalay çizimlerinin de etkisi mutlaka olmuştur. (Kendisini çok seviyorum, belirtmeden geçmeyeyim.) Bu Hikayede de Osman Hamdi Bey’i Arda sayesinde ve bir okul gezisi aracılığıyla tanıyoruz. (5+/ Baskısı var.)

İlk Kitabım Picasso / 1001 Çiçek: Bu kitabın çevirisinde mi bir sorun var yoksa yazar Rafael Jackson’ın kendi anlatımı mı bu şekilde emin olamadım. İlk cümle “Pablo Picasso çok ünlü bir ressamdır.” diye başlıyor ve hikayenin devamında kararsız bir anlatım var. Dört yaş ve üzeri için olduğunu yazmış yayınevi ancak bunda da kararsız kaldım. Daha iyi alternatifler varken açıkçası bu kitabın “İlk Kitabım” olması konusunda emin değilim. (5+ / Baskısı var.)

Van Gogh ve Ben / 1001 Çiçek: Bu kitabı da kapak görseline bakınca merak edip almıştım. İlk cümleleri şu şekilde: Uzun zaman önce, Fransa’nın güneyinde, Arles şehrinin yakınlarındaki güzel bir kıyı kasabasında, çok kötü bir şey yaptım. Bir adama acı çektirdim. Ona karşı acı çektirdim. Ama o sıradan bir adam değildi. Tam bir deliydi.” Bir sanatçının farklı yönlerini anlatmak tercih edilebilir ancak bir çocuğun gözünden aktarılan bu hikayeyi karamsar buldum. (5+/ Baskısı var.)

Lisa ve Rüyaları / Büyülü Fener Yayınları: Bu kitabın ilk baskısı 2005 yılında yapılmış ve Ukrayna’nın birçok prestijli çocuk edebiyatı ödülüne layık görülmüş. Uzun bir hikaye eşliğinde ressamları tanımak isterseniz alternatif olabilir ancak ben belki kültürel bir farklılıktandır, okurken bazı yerlerde sıkıldım. Lisa hayal kurmayı ve resim yapmayı çok seviyor ancak kocaman turuncu saçlarıyla başı biraz dertte. Bu saçlarla beraber rüyasında ressamların yanına gidiyor Lisa. Farklı bir anlatımı var. (6+ / Baskısı var.)

“Mükemmel olma korkusu hiç yaşamadım. Çünkü asla olamazsınız.” Salvador Dali

Çocuklara Ressamlar / Durmuş Akbulut / Etik Yayınları: Bu seride de her ressam farklı bir kitapla anlatılıyor. Baskısını her yerde göremediğim için öncelikle Salvador Dali kitabını almıştım ancak buldukça diğer kitaplarını da almak istiyorum. Durmuş Akbulut ismini bu kitaplarla tanımış olsam da sinema hakkında da yazılmış çeşitli kitapları var. Ben yazarın birçok kitabını alıp okumak istiyorum. Salvador Dali kitabında da farklı bir anlatım var. Ressamın birçok resmine ve onların ne anlama gelmiş olabileceklerine dair detaylı ancak akıcı bir anlatımı var kitabın. Sonunda ise “Bunları Biliyor Musunuz?” başlığıyla beraber söyleşi gibi aktarılmış pek çok bilgiye yer verilmiş. Okul çağındaki çocuklar için oldukça ilgi çekici buldum. (8+ / Baskısı tükeniyor.)

Van Gogh’un Sihirli Dünyası / Salyangoz Yayınları: Bu seride üç kitap var ancak ben sadece birine ulaşabildim. Diğerlerine de ulaşabilirsem buraya mutlaka eklerim. Bu kitabı da Fethiye’deki Kaya Kitabevi’nde gezerken görmüş ve çok mutlu olmuştum. Ressam hakkında pek çok bilgiye yer verilmiş ve resimlerindeki detaylar da tek tek incelenmiş. (Merak Ettikleriniz/ Şimdi İnceleyin Bulun bölümleri) Eğitsel Faaliyetler ve Sanatsal Aşamalar gibi bölümler de var. Kitabın en çok dikkat çeken noktası ise katlanmış halde duran ve açınca kocaman olan bir Van Gogh resmine yer verilmiş olması. (7+ / Baskısı yok.)

Sonia Delaunay / Marsık Kitap: Marsık Kitap’ın geçtiğimiz yıllarda dört kitap olarak yayımladığı New York Modern Sanat Müzesi’ne ait bu kitaplardan bizde sadece iki tanesi var. Fiyatları yüksek olduğu için (teliften dolayı bu da normal) hepsini bir anda alamazsanız baskısı tükenmeden ara ara alabilirsiniz. Ressam denilince çocukların aklına gelen hep aynı isimler oluyor, onlara farklı ressamları da tanıtmak için harika bir kaynak. Sonia Delaunay’a göre sanat, giysilerimizden tutun da kullandığımız eşyalara kadar günlük yaşamımızın bütün alanlarına dokunuyordu. Resimlerinin yanında kumaşlar ve başka ürünlerde tasarladı, üretti. Bu seride ayrıca, Magritte’in Elması, Matisse’in Bahçesi ve Degas’ın Gördükleri de yer almaktadır. (5+ / Baskısı Tükeniyor.)

Ben Miro / Rembrandt / SSM: Bu kitapları müze ziyaretinden sonra veya çevrimiçi olarak alabilirsiniz. Miro ne yazık ki tükenmiş. Rembrandt kitabına ulaşılabiliyor. Müzelerin çocuklar için hazırladığı bu tarz kitapların da önemli olduğunu düşünüyorum. Denk gelince kaçırmamak gerek. (Şuradan alabilirsiniz.)

Osman Hamdi Bey’den Picasso’ya Çocuklar İçin Sanat / Süreyya Evren / Pan Yayınları: Bu kitabın benim için özel bir anlamı var. Bu kitabı bana hediye eden Arzu’nun bu kitabı bana gönderme hikayesini de içinde barındırıyor. Ve bu kitaba baktıkça ayrıca anlamından da dolayı mutlu oluyorum. Özgün anlatımı olan, içinde etkinlikler de barındıran çocukları sanatla buluşturan bir kitap. Biraz uzun olduğu için daha büyük yaş grubu için düşünülebilir ancak çocuğun sanata ilgisi varsa 6-7 yaştan itibaren kitap ayracı ile ilerleyerek okumak, etkinliklerde soluklanmak da mümkün. (7+ / Baskısı tükeniyor.)

Sihirli Sanat Yolculuğu / Seçil Pala / Müjde Başkale : Bu kitap 2019 yılının sonlarında yayımlanmış olmasına rağmen ben, arkadaşım Şirin’de görmesem haberim olmayacaktı. Bu sebeple buradan Şirin’e de teşekkür edeyim. Kitabı yeni aldığım için tamamını okuma şansım olmadı ancak fikir olabilecek kadar okuma yaptım. Oldukça hacimli (171 sayfa) olan bu kitapta da Arya ile tarihsel bir süreçte ressamları tanıyoruz. Ortaokul öğrencileri için keyifle okunabilecek bir sanat tarihi kitabı olarak da düşünülebilir. Ancak 9 yaştan itibaren sanata ilgisi olan çocuklar Arya’nın yolculuğuna eşlik etmekten keyif alacaktır. (9+/ Baskısı var.)

Sanatçı Burada Ne Anlatmak İstemiş? / Duygu Dalgakıran / Pınar Ulus / Taze Kitap: Bu kitabı da neyse ki önceden bloğa detaylıca yazmıştım. Ressamlarla tanışmak ve bu alanda kaybolmak için bence harika bir kaynak. İçeriği dolu dolu. Her kütüphanede olmalı diye düşündüklerimden. (7+ / Baskısı var.)

blank

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci hakkında yazılmış kitaplar: Bu listeye ayrıca, 9 yaş ve üzeri çocuklar için Leonardo Da Vinci hakkında yazılmış üç kitabı da eklemek istedim.

blank
Birincisi Domingo Yayınları tarafından Dahiler Sınıfı serisinde yer alan Leonardo Da Vinci / Zamanın Ötesinde Bir Beyin kitabı. Detaylı blog yazısı mevcut.
Final Kültür Sanat Yayınları tarafından yayımlanan Bir Zamanlar Leonardo Da Vinci kitabında ise hayat hikayesini Janna Carioli’nin anlatımıyla okuyoruz.
Beyaz Balina Yayınları tarafından yayımlanan Leonardo Da Vinci Kimdir? kitabı ise biraz daha ders kitabı diliyle anlatılmış bir biyografi.

Ressamlar Hakkındaki Çocuk Kitapları listesi burada sona eriyor. Hazırlamak eğlenceli, yazma süreci biraz yorucuydu. İki kahve ve bolca su tükettim. Belim de ağrıdığına göre listeyi burada tamamlayıp bahçede oynayan çocuklarımın yanına gidebilirim 🙂

Listeyi ilgisini çekebileceğiniz kişilerle paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu listeden ilham aldıysanız lütfen yazıyı kaynak göstermeyi unutmayın!

*Sanat kategorisindeki diğer kitaplar için buraya, instagram hesabımdaki sanat kitapları için de bu paylaşımlara bakabilirsiniz.

 

lokumcocuk

2 Yorum

 1. Avatar
  merve Şubat 27, 2021

  Merhaba. Sen daha önce bahsetmiştin ama bu listede olmadığı için hatırlatmak istedim sevgili Esra. Yem Yayınlarından “Çocuklar için Sanat Kitabı” da çok beğendiğim bir kitap. Baskısı olmayabilir ama Neo Fikir Kitap’tan ben bulmuştum. İletişim kurularak sorulabilir. Sevgiler.

  Cevapla
  • Avatar
   lokumcocuk Şubat 28, 2021

   Ben de çok seviyorum bahsettiğin kitabı, ah keşke yeniden basılsa…Yorum yazman kalp ben ayrıca 🙂

   Cevapla

Yorum yapabilirsin

<