Mavi’nin Mutluluğu

Mavi’nin Mutluluğu ile 2012’de ilk çıktığı zamanlarda tanışmıştım. Çok etkilenmiş ve bloğuma yazmıştım. O yazıyı ne yazık ki kaybettiğim için -neyse ki- yeniden yazıyorum. Aradan geçen zamanda kitabı farklı sebeplerle okudum ve her seferinde hem konunun ele alınış şekline hem de çizimlerine hayran kaldım.

Simla Sunay, Bedri Rahmi Eyüboğlu‘nun yaşamından bir kesit aktarabilmek için tam bir sene boyunca hazırlık yapmış ve ilginç olan, bu hazırlığı yaptıktan sonra hemen yazamamış, tıpkı Bedri Rahmi’nin pembe vinci hemen çizememesi gibi.

Mavi

Hikayemiz, Mavi isminde resim yapmayı çok seven ancak sadece siyah kalemle çizim yapan ve renk kullanmayı sevmeyen minik bir kızla başlıyor. Annesi bu durumun bir sorun olduğunu düşünüp çözüm yolları üretmeye çalışsa da neyse ki Mavi tüm çözüm yollarını reddediyor ve kendi halinde resim yapmaya devam ediyor.

O sırada Bedri Rahmi ve ayakkabı boyacısı Çebiş giriyor hikayeye ve yolları maviye boyanmış bir kaplumbağa sayesinde kesişiyor. Üçünün arkadaşlığı, Eyüpoğlu’nun çocuklara ve sanata yaklaşımı hayranlık uyandırıyor. Mavi’nin siyah sevdasının çözümünü her okuduğumda ebeveynlik yolculuğumda aydınlanma yaşıyorum, bir şeyleri kendi yoluna bırakmanın kıymeti üzerine.

Mavi’nin Mutluluğu‘nu özgün yapan sebeplerden biri de grafik roman türünde yazılmış olması ve bir ressamı çocuklarla bu yolla buluşturması. Kitabın çizimleri benim tarzını çok sevdiğim Gökçe Akgül‘e ait.

Özenli yapılan işler kendini belli ediyor ve aradan yıllar geçse de güncelliğini koruyor. Kitabın editörü olarak Gökçe Ateş Aytuğ ismini yeni fark ettim mesela. Hayy Kitap seçkisi hakkında yazılar yazarken adını çokça andığım için bu kitapta da ismini gördüğüme çok sevindim.

Kitabın içerisinde ayrıca Eyüboğlu‘nun şiirlerine, resimlerine ve sanat alanındaki diğer çalışmalarına da yer verilmiş. Biyografi okumaktan sıkılan çocuklar için bir sanatçı ile bu şekilde tanışmak oldukça ilham verici. Elifle Mavi’yi çok seviyoruz, geçen gün de Mavi’yi görünür kılmak istedik hayatımızda.

Sanat kategorisine eklemeler yapmaya devam ederken, instagram hesabımda da bu alanda farklı kitaplar paylaşmayı seviyorum.

Kitaptan Tadımlık okumak isteyebilirsiniz.

Mavi’nin Mutluluğu
Yazan: Simla Sunay
Resimleyen: Gökçe Akgül
Desen Yayınları, 2012, 6+

 

 

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<