Mükemmel

“Bugün mükemmel bir gün.” dediğiniz günün içerisinde neler sayabilirsiniz? Benimkinde tatlı bir güneşli başlangıç, zeytinyağı bol salatası enfes bir kahvaltı, içimi kıpır kıpır yapan bir müzik, aroması damağımda eriyip giden bir kahve, okumak için heyecanlandığım kitaplar, bolca uyumuş çocuklar (hayal bu, kimse karışmasın), parkta çocuklarla coşma, açık havada koşma, piknik, çocuklar uyuduktan sonra da mısır patlatma ve film keyfi (belki kesintisiz olur). İşte benim mükemmel günüm.

Mükemmel

Aslında bu “mükemmel” günlerden her gün için bir tane yazabilirim. Bazısında güneş yerine yağmur olur ve biz çocuklarla yağmurda eğlenmeye çıkmışızdır. Ya da (evde bu sefer tüm malzemeler varmış) kek yaptığımız bir gün. İlla bir şeyler yapmak zorunda da değiliz, sadece aynı sofrada olmanın bize verdiği huzur ve mutlulukla da geçirebiliriz o mükemmel günü.

Danny Parker‘ın yazıp Freya Blackwood‘un resimlediği (suluboya kağıdı üzerine kurşun kalem ve akrilik boya kullanılarak yapılmış) Mükemmel kitabında alıştığımızın aksine bir olay örgüsü yok. Sadece (kardeş olduklarını anladığımız) üç tane birbirinden tatlı çocuk var ve biz onların bir gününe tanık oluyoruz.

“Biraz güneş ve atıştırmalık bir şeyler” ile başlıyorlar güne, ardından resim çiziyor, kek yapıyor, dere tepe geziyor, uçurtma uçuruyor ve günün kalanını basit eylemlerle plansızlıkla ve özgür bir şekilde tamamlıyorlar. Bundan daha mükemmel bir gün geliyor mu aklınıza? Hem de peşinizden hiç ayrılmayan bir ıslak burun patiliyle?

blank

Peki, bu çocukların ebeveynleri nerede? Bunu Elif de sordu. Benim aklıma şöyle bir senaryo geldi. Anne ve babaları tekneleriyle gezmeyi çok seviyorlardı ancak kaç zamandır baş başa da kalamamışlardı. O yüzden çocuklara birkaç güne kadar döneceklerini, onlar dönene kadar birbirlerine göz kulak olup bolca eğlenmelerini söyleyip yola çıkmış olabilirler. Ya da sadece çocuklara gerçek anlamda sorumluluk verip biraz uzaklaşmışlardır. Neden ille de ebeveynleri olmak zorunda? Onların hiç olmadığı senaryoları da siz düşünün, acaba aklınıza neler gelecek?

blank

Detaylı resimleri sayesinde üzerinde sohbet etmeye çok müsait bir kitap, içerisinde çok az yazı olması sebebiyle de “sessiz kitap” kategorisine girebilecek özellikte. Yazarı Goodreadste aratınca karşıma enfes kitaplar çıktı, “Ah keşke Türkçe okusak” dediklerimden biri de yayına hazırlanıyormuş, yayınevinin sitesinde görünce çok sevindim.

Mükemmel gün için ne gerekli / yeterli?
Aslında her gün mükemmel olabilir mi?
Ne dersiniz?
* Çocuklar, SELMA ile tanışmış mıdır acaba?

Mükemmel
Yazan: Danny Parker
Resimleyen: Freya Blackwood
KVA Çocuk, 2018, 32 sayfa, 3+

 

lokumcocuk

2 Yorum

  1. Avatar
    Ocak 31, 2019

    Teşekkürler

    Cevapla

Yorum yapabilirsin

<