Selma

Yeni yıl yaklaşırken her yerde Milli Piyango biletleri boy gösteriyor ve bir bilet ile ne kadar zengin olabileceğimiz gözümüze sokuluyor. Ancak hiçbir yerde o kadar parayla ne yapacağımız / yapabileceğimiz yazmıyor. Acaba o da yazsa ve kişiye özel listeler de sıralansa biz hangisini çekmek isterdik? İnsanın aklına hemen şu an pek de sahip olmadığı şeyler geliyor değil mi? Belki uzun bir dünya turu birçoğumuzun gözlerinin parıldamasına sebep olacak. Ya da yepyeni bir fotoğraf makinesi? Veya akla ilk gelen şey, pek de sevmediğiniz işinizden ayrılıp kendi işinizi kurma cazibesi? Hangisi?

Selma

Para ile giriş yapmak pek hoş olmadı, haklısınız. O halde “daha çok zamanınız olsa ne yapardınız?” kısmını konuşalım mı? Malum, Duman Adamlar her yerde ve zaman kimseye yetebilen bir şey değil. Bugün 21 Aralık, en kısa günde hele hiç değil…Daha çok vaktim olsa ben, kolay cevap olacak ama daha çok okur daha çok yazardım diye düşünüyorum.

Ama zaman pek elle tutulur gözle görülür olmadığından çoğunlukla ne yapacağımı şaşırmış halde kalıp sonunda kendimi pek de bir şey yapamamış buluyorum. Zaman genişledikçe içine koymak istediklerimiz de çoğalıyor ve oran aynı ilerledikçe aslında döngü hiç değişmemiş oluyor. Yoksa sizde durum farklı mı?

Zamandan ve paradan ve hatta bence birçok değişkenden bağımsız olarak her durumda aynı şeyleri yapan birini tanıyorum: Selma. O, bir koyun. Mutluluğun formülü sorulduğunda gün içerisinde yaptığı şeyleri özetliyor ve bu özet hayatına fazla zaman / para değişkeni girse de değişmiyor. “Daha güzel otlar yerdim.” Demiyor mesela. Her sabah gün doğarken otluyor, öğlene kadar çocuklara konuşmayı öğretiyor, öğleden sonra spor yapıyor, sonra biraz daha otluyor, akşamları Bayan Meier ile sohbet ediyor, geceleri derin bir uykuya dalıp adamakıllı uyuyor.  O kadar sade.

Çünkü Selma, gerçekten tam da istediği hayatı yaşıyor.
İçinde rahatsızlık duyduğu bir şey yoksa para/zaman eklentisinden neden etkilensin ki? Peki, siz gerçekten tam da istediğiniz hayatı yaşıyor musunuz? Yoksa hayallerin peşinden koşarken içinde olduğunuz an’ı es geçip sadece bir kovalamacada mı kalıyorsunuz?

Belki Selma ile tanışmak ve Bayan Meier ile sohbet etmek için tam zamanıdır 🙂

Bu yazı koyun Selma’nın arkadaşı Acemi Dünyalı Sibel’e ve onun mavi ilhamlarına ithaf edilmiştir.

Lokum Çocuk Kütüphanesi instagram hesabındaki başka pek çok kitap da ilginizi çekebilir.

Yaşsız kitaplar kategorisine de bakmak isteyebilirsiniz.

Selma ayrıca, Ne Hediye Alsam listesinde de yer alıyor.

lokumcocuk

1 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<