Küpeli

Oturduğumuz eve taşınalı bir yılı geçti. Kapının hemen önünde duran sakin köpekten Elif ilk başta korkmuştu ama apartman görevlimiz bu köpeğin oldukça zararsız ve dost canlısı olduğunu söyleyip Elifle onu tanıştırınca bizim de her gün “Merhaba” diyebileceğimiz bir köpeğimiz oldu. Çok uzun bir süre ismini sormadık ve ardından adını “Kurufasülye” koyduk. Çok yaşlı olduğunu ve etraftaki köpek çetesiyle pek takılmadığını da öğrendik. Neler yemekten hoşlandığını da keşfedince Kurufasülyeli süreç bize de iyi geldi. 

Geçen günlerde de Küpeli ile tanıştık. Küpeli de neşeli mi neşeli bir mahalle köpeği, en sevdiği sabah jimnastiğini çocuklarla beraber izlerken biz de çok güldük. Küpeli‘nin en sevdiğim özelliği de başına gelen olumsuzluklara karşı “Aman, boş vereyim. Bulurum bir hal çaresi…” deyip umarsızca yoluna devam etmesi oldu. 

blank

Küpeli

Ancak günlerden bir gün bu keyif dolu hayatına çatık kaşlı, kızarık yüzlü bir adam engel koymaya çalışır. Küpeli bu, hemen pes eder mi? Korkmasına, üzülmesine rağmen bir karar alır ve heyecanlanır: Bir görev köpeği olacaktır! Çeşitli görevleri yerine getirmeye çalışsa da başarılı olamaz. İyi ki de olmaz!

Tam bu noktada Küpeli üzerinden kendi “görev insanı” hallerimi düşünmeye başladım. Bir sirkte veya bir çiftlikte çalışmıyordum belki ama (dönüp dolaşıp aynı yere geldim) ne yapıyordum ben? Bu yazının konusu kendi içsel yolculuğum değil elbette ama Küpeli’yi okurken aklıma neler geldiğini de kısacık belirtmek istedim. Elifse daha çok çizimlere daldı gitti. Küpeli’nin o şaşkın matrak halleri öyle güzel ifade edilmiş ki  Elifin kitabı eline alıp resimlerine bakarak kıkırdadığını gördüm.

blank

Sonrasında Küpeli bir görev köpeği mi oluyor yoksa onu mutlu eden şeyi mi keşfediyor? Benden duyduğunuzu belli etmeyin siz yine ama içinde bir miktar süperkahramanlık da oluyor, o tatlı pelerin de ona çok yakışıyor.

Şafak Neyişçi’den Sürpriz

Sevgili Şafak’ın o tatlı şiirsel dilinden sonra düz yazı ile yazmak pek zor geldi, bir Küpeli hikayesi de işte böyle bitti. Ama bir dakika müjdeyi vermeyi unuttum, Küpeli’nin maceraları belki de devam ediyordur, tahmin edin acaba Küpeli hangi kılıklara giriyordur? 🙂

*Okurken sadece “mamafih” kelimesine biraz takıldım, Elife açıkladıktan sonra fark ettim ki yeni kelimeler ve ifadeler çok hoşuna gidiyor.

10 Şubat 2019 tarihine kadar Küpeli hakkında merak ettiklerinizi yazın, çekilişe katılın. Ben de bir kişinin Küpeli ile tanışmasına vesile olmuş olayım…

5 yaş ve üzeri kitaplar için buraya, hayvanlar kategorisindeki kitaplar için şuraya bakabilirsiniz.

Küpeli
Yazan: Şafak Neyişçi
Resimleyen: Ersin Neyişçi
Kumdan Kale Yayınları, 2018, 5+

 

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<