Boborildo Problemleri

Eva Furnari ile Şair Kısakulak kitabı sayesinde tanışmış ve peşini hiç bırakmamıştım. Nasıl bırakabilirdim ki?
Bay Mucittaş ve Ailesi, Boborildo Problemleri ve son olarak  Prens Burnubüyük kitapları Türkçe’ye çevrildi. 60’dan fazla kitabı olduğu düşünülürse umarım yakın zamanda diğer kitaplarını da okuma şansımız olur.

Boborildo Problemleri

Ünlü bilim insanı Dr. Bobo Bong’a göre Boborildolar Bobos Erektus ve Boboropitekusların torunları. Coşkulu, çılgın, neşeli bir aile olan Boborildoların yaşamı çözmeleri gereken problemlerle dolu. Başlarına geçen ilginç olaylar karşısında yürüttükleri mantığa hayran kalmamak elde değil. Toplamda  on beş aile üyesi ve problemle tanışmak ve çocuklarla her bir problem için fikir yürütmek öyle eğlendirici oldu ki kitap hiç bitmesin istedik.

Boborildo Problemleri

Küçük Bir Örnek:

“Doktor Püsüle’nin hastalarından biri de oğlu Dodomilo‘ymuş. Dodomilo sık sık sağlık sorunları yaşıyormuş. En önemli sorunuysa alerjisiymiş. Bu küçük çocuk kesinlikle çikolata yememeliymiş. Çikolata yediği zaman vücudunda yeni kulaklar çıkmaya başlıyormuş. Bir gün Dodomilo bir partiye gitmiş. Partide, iki yaramaz davetlinin kavgası ortalığı birbirine katmış. Bu duruma çok sinirlenen Dodomilo, arka arkaya bir sürü çikolata yemiş. Son çikolataları yerken başında bir kaşıntı hissetmiş. Kendisini durduramadan tam 75 çikolata yediğini çok sonra fark etmiş. İşte o anda müthiş bir alerji baş göstermiş. Yediği her 3 çikolataya karşılık, vücudunda yeni bir kulak çıkıvermiş.

Peki, Dodomilo’nun kendi kulakları dışında kaç yeni kulağı olmuş? Sence, alerji yüzünden çıkan bu kulaklarla nasıl duyuyor? Neler duyuyor?”

Ta taa! İşte bahsettiğim eğlence tam da buydu. Dodomilo‘nun kaç yeni kulağı olmuş kısmıyla çok ilgilenmedik ama bu kadar çok kulakla nasıl duyar ve neleri duymaya başlar kısmında bolca sohbet ettik. Ben belki okyanus sesine kadar duyabileceğini söyledim. Elif, tüm ayak seslerini işitebileceğini ve bunun iyi mi kötü mü olduğundan emin olmadığını söyledi.

Kısa kısa on beş bölümün sonunda bir matematik problemi ve bir soru var. Cevapları da kitapların sonunda var ama önemli olanın doğru cevaplara ulaşmak olduğunu düşünmüyorum. Özgün bir kitap, çok fazla benzerine de rastlamadım.

Eva Furnari’yi Türkiye’den hangi yazar-çizere benzetebilirim diye epey düşündüm. Birebir bir örnek aklıma gelmedi.
Son kitabı Prens Burnubüyük‘ü de henüz almadım ama çok merak ediyorum.

Boborildo Problemleri
Yazan ve Resimleyen: Eva Furnari
Türkçeleştiren: Rauf Ateş Ertürk
Tudem Yayınları, 2018, 32 sayfa, 7+

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<