Öğretmenler Günü ve Öğretmenlerle Dolu Kitaplar

Biraz değişik bir başlık oldu bu sefer. Dün akşam bu yazıyı yazmaya niyetlendiğimde fark ettim ki biraz daha bilgisayara bakacak mecalim kalmamış. Ben de eski fotoğraflara baktım ve yine duygu dolu anlar yaşadım. Bir türlü düzenleyemiyorum elimdeki fotoğrafları. Ne zaman elime alsam o an’a gidiyor ve bir müddet orada kalıyorum. Dün de aradığım fotoğrafı buldum.

Öğretmenler Günü için bu sene özel bir şey yapmak istedim. Klasik bir kutlama mesajı ve birkaç örnek kitap ile geçiştirmek istemedim açıkçası. Annem 41 yıl çalışmış, Öğretmen Okulu mezunu bir sınıf öğretmeni olduğu ve hatta benim de öğretmenim olarak çalıştığı için bu özel gün bizim evde hep coşkuyla kutlanır. Kardeşim, teyzem de dahil olmak üzere ailede pek çok öğretmen de olduğu için kendimi biraz yabancı hissettiğimi de düşünüyorum bazen.

İlkokul öğretmenim Hürü öğretmenimle görüştüm sabah ve annem ona bazı dergilerde çıkan yazılarımdan da gönderdiği için “Tebrik ederim, sen hep çok okuyan ve yazmaya meraklı bir çocuktun.” dedi. Bu lafı başkası söyleyince çok anlam ifade etmiyor belki ama ilkokul öğretmeni sanki kanatlardan biriymiş gibi hissediyor insan. Bir diğer ilkokul öğretmenimi ise pek sevgiyle andığımı söyleyemem ama yine de bana çok şey katmıştır. İkisi de annemin arkadaşları olduğu için daha fazla yorum yapmasam iyi olur 🙂

Öğretmenler Günü ve Öğretmenlerle Dolu Kitaplar

Ve gelelim bu yazıyı yazmama asıl sebep olan kişiye. Dün Adele‘in bir videosu dolaşıyordu sosyal medyada. Tam hatırlamıyorum ama “Hayatınızda önemli bir yere sahip kişi kim?” gibi bir soruya bir öğretmeninden bahsederek cevap verdi. Onu anlatış şeklinden hayranlığını anlayabiliyordunuz. Sonra dediler ki, onun şu an burada olmasını ister miydiniz? Adele de çok şaşırdı ve sürpriz olarak öğretmeni arka sıralardan çıkıp sahneye geldi. Adele şok oldu ve ağlamaya başladı. Ben sanırım Adele’den daha çok ağladım. Bu satırları yazarken bile ağlamıyorum aslında, gözüme toz kaçtı.

Hayatta hiç kimse -aile fertlerinden biri değilse özellikle- bir insanın hayatında bu kadar kilit bir rol oynamaz sanırım. Dersin ne olduğundan tamamen bağımsız olarak söylüyorum bunu. Aynı öğretmen tüm sınıf için aynı etkiye sahip olabilmiş midir? Onu da sanmıyorum. Bu, fazla bir beklenti de olur. Aynı dili konuşmak, benzer kalplere sahip olmak veya tam tersi hiçbir ortak yanı bulunmamak ama iletişim kurabilmiş olmak yeterli olabilir.

Bu Kitapta Öğretmen Var

Benim için bu kişi Gönül öğretmendi. İlk görselde yer alan siyah paltolu kişi, Gönül Dörtgöz. Ortaokulda Edebiyat öğretmenimizdi. Hem mesafeli hem sıcacık bir insandı. Hep aynı şeyleri giyiyor olması benim çok hoşuma giderdi mesela. Kitaplardan bahsederken de gözleri parlardı. Sınıfta her zaman tartışma konuları yaratır ve kitapları da araya sıkıştırırdı. Onu hiçbir yerde bulamadım. Bizim okuldan biz liseye geçtiğimizde tayinle ayrılmıştı zaten. Adele’in yaşadığı durum gibi biri bana da Gönül Öğretmeni getirse ben de şaşkınlıktan donakalır ve ağlamamı durduramazdım herhalde. O hâli görmek beni çok etkiledi.

Öğretmenlerle Dolu Kitaplar

Önce resimli kitaplarla başlayayım:

 • Sevgili Öğretmenim / Beyaz Balina Yayınları: Bu kitabı çok seviyorum daha önce burada bahsetmiştim uzunca.
 • Öğretmenim Bir Canavar / Peter Brown : Bu kitabı bir öğretmene hediye etmeyi çok istedim ama bu espriyi anlayabileceğini düşündüğüm bir öğretmen çıkmadı karşıma. Peter Brown’ın en sevdiğim kitabı Arkadaşım Olacaksın! olduğu için bu kitabı ikinci sıraya koyabilirim. Tarzı, esprileri yazan-çizen aynı kişi olmasının gücünden kaynaklanıyor bence. Vahşi Robot’u o kadar sevmemiş ve devam hikâyesini anlmamıştım bile. Bu esprili dile ben Özlem (Korçak) ‘ın kitaplarında da rastlıyorum. Öğretmenim Bir Canavar kitabında öğretmeninin gerçekten canavar olduğunu düşünen bir çocuk var. Ve günün birinde bu canavar öğretmenle parkta karşılaşıyorlar, çocuk koşup gidemeyeceğini veya saklanamayacağını anlayınca konuşmak zorunda kalıyorlar. Sonuç, mükemmel bir hikâyeye doğru giden yol. (Çeviri: Sevin Okyay)
 • Bu Kitapta Öğretmen Var / Susanna Mattiangeli / Chiara Carrer : Bu kitabı okumayı çok seviyorum. Her okumada farklı bir yer takılıyor gözüme. Mesela bugün “öğretmence” konuşma kısmına çok güldüm. Sahiden de böyle bir şey var. Annem yıllarca nereye giderse gitsin, pazarda markette veya bir ustayla konuşmasında bile “Öğretmen misiniz?” sorusuna maruz kaldı. Maruz kalmayı kötü anlamda kullanmadım aslında. Yıllarca annemin soyadını “Öğretmen” sananlar olmuştur. Tanıştıklarına “Ben Gönül Öğretmen” diyordu, bence çok tatlı.
  Susanna Mattiangeli tarzına alışkınsanız bu kitabı da çok seversiniz. Alışkın değilseniz çok romantik bir öğretmen hikâyesinin sizi beklemediğini söylemeyebilirim. Bir öğretmenin “ne” ve “kim” olduğunu anlatan cümleleri hem gerçekçi hem sıradışı. O yüzden de büyülü bir kitap. (Çeviri: Bahar Ulukan)“Öğretmenin içinde sayılar, şemalar, nehirler, dağlar, saat, beş duyu ve daha neler neler vardır. Hepsi de sonunda çocukların içine sızar, iyice yerleşir. Eğer o gün her şey yolundaysa, öğretmen, çocuğun içine ne gerekirse yerleştirmekte hiç zorlanmaz. En ufak bir sıfat bile yitip kaybolmaz, yerini bulur.”
 • Öğretmenimin Gizli Hayatı / Alp Gökalp / Ayşe Deniz Şahin : Bu kitaba çok uzun bir süre mesafeliydim. Sebebini yazmak istemiyorum. Ancak burada yer vermek istedim çünkü benim çekimser kaldığım taraf ne olursa olsun bu listede olmasını önemsiyorum. Bir çocuğun gözünden öğretmeni ile ilgili merak uyandıran sorular var, okuması keyifli.
 • Nokta / Peter Reynolds: Yazarın en sevdiğim kitaplarından biri. Resim öğretmeninin sevgisi, bakışı, önemli bana kendi resim öğretmenim Müge Süel’i hatırlatıyor.
 • Çünkü Bir Öğretmenim Vardı / Kobi Yamada : Bu kitap da yakın zamanda yayımlandı. Kobi Yamada’nın çok seveni var ancak “İşte benim yazarım” diyemiyorum kendisine. (Blogda Belki kitabı var.)

blank

Okul Çağı Kitapları :

 • Yeni Öğretmen / Dominique Demers : Yazarın farklı meslek grupları için yazdığı neşeli kitaplardan biri.
 • Üç Çocuk Bir Öğretmen Ve Unutulmaz Bir Gün / John David Anderson  : Bu kitapla ilgili uzun bir yazı önceden yazmıştım. Tekrar tekrar okunası, çok sevdiğim bir kitap.
 • Uçan Sınıf: Konusu direk olarak öğretmenlikle ilgili olmasa da Bay Justus ile tanışmanızı çok isterim. Blogda yazısı var.
 • Bunun Adı Finder / Andrew Clements : Yazarın hemen hemen tüm kitaplarında okul, öğretmen var ancak Bunun Adı Finder aralarında benim de en sevdiğim.
 • Matilda / Roald Dahl: Bir öğretmen bir çocuğun hayatını nasıl değiştirebilir? Matilda’yı okumak için bir sebebe ihtiyacımız yok ama kitabı bu açıdan da yorumlamak benim hoşuma gidiyor.
 • Sınıftan Yükselen Sesler / Rob Buyea : Bu serideki üç kitabı da okumadım ama ilk kitap inanılmaz iyiydi. Farklı bakış açılarından anlatılan hikâyeler ilginizi çekiyorsa kaçırmayın.

Unuttuğum kitaplardan siz de yazarsanız sevinirim.
Öğretmenler Günümüz kutlu olsun.
İşini severek yapan tatlı öğretmenler, iyi ki varsınız.

Okul temalı çocuk kitapları listesini de yakın zamanda güncellemiştim.
Lokum Çocuk Kütüphanesi instagram hesabındaki başka pek çok kitap da ilginizi çekebilir.

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<