Utangaç Ayı Monti / Duncan Beedie

Elif kitabı “Bu ayı neden üzgün bakıyor?” diyerek keşfetti kitaplıkta.
Ona Monti’nin üzgün değil de biraz utangaç olduğunu söylediğimde “Neden utanıyor ki, utanmasına hiç gerek yok.” dedi.
Başladık okumaya, bir iki okuma sonrasında Elif kitabı çoktan sevmiş, bense kitaptan ışık hızı uzaklaşmıştım. Aramızda bu kadar fark yaratan sebep neydi, kestirmek zor.

Utangaç Monti

Elif de -hadi utangaç demeyelim- ama çabuk kaynaşan veya ortama çabuk ısınan bir çocuk değil, o sebeple Monti ile kendini özdeşleştirmiş olma ihtimali var ama bu hikayede aslında oldukça “dik” bakan bir ayıdan bahsediliyor. Dik bakma sebebi de utanması elbette çünkü karşısındaki kişiye/canlıya nasıl yaklaşacağını bilmiyor. Zararı yok belki ama karşısındakiler bu durumdan bir hayli rahatsız olup ona kötü davranıyor. Sonra bir göl kenarında yansımasını görüyor ve bu yansımasının ona gülümsemesi ile utangaçlığı geçiyor. Naif, sıcak bir hikaye konusu gibi duruyor anlatınca ama belki çeviriden belki kurgunun eksikliğinden ben hikayeyi neredeyse hiç sevmedim. İtiraf etmem gerekirse çok nadir olarak yaşadığım bir şeyi yaşadım bu kitapta, kitabı okumak benim için eziyete döndü ve atlayarak okudum. Bazı yerler şiirsel bir dil yakalama amaçlı devrik ifadelerle çevrilmiş ancak hikayenin geri kalanında bu durum devam ettirilmemiş ve bir düz bir devrik ilerleyen cümleler okurken kulağımı tırmaladığı gibi hikayeden de kopmama sebep oldu.

Benim hikayede olmamam çok da önemli değil diye düşünerek bu kitabı da ‘Elifin sevdiği kitaplar’ kategorisinde buraya eklemek istedim. Neticede benim için değil onun için yazılmış bir kitapsa benim kulağımdaki tırmalamanın çok da bir önemi yok 🙂

blank

Utanma, çabuk kaynaşamama gibi sorunlar yaşayan çocuklarla beraber okumak için alternatif olarak düşünülebilir, Ayı Monti sevimli bir karakter; sadece acaba biraz daha farklı bir çeviri mi okusaydık?

Yazarın web adresi burada, henüz başka bir eseri Türkçeye çevrilmemiş ama diğer kitaplarına da şans vermek gerek 🙂
** Bu kitapları da incelemek isteyebilirsiniz.

blank
blankUtangaç Ayı Monti
The Bear Who Stared
Yazan/Resimleyen: Duncan Beedie
Çeviren: Ali Berktay
YaşGrubu: 3+
İş Bankası Yayınları, 2017, karton kapak

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<