Işık Demetinde Bir Albert Einstein Hikâyesi

Geçtiğimiz hafta çocuklarla kütüphaneye gittiğimizde merak ettiğim bir kitaba denk gelince hemen ödünç aldım. Jennifer Berne‘nin yazdığı Vladimir Radunsky‘nin resimlediği Meav Yayıncılık tarafından yayımlanan Işık Demetinde Bir Albert Einstein Hikâyesi pek çok detaya yer vermiş bir biyografi.

Işık Demetinde Bir Albert Einstein Hikâyesi

Çocuklarla beraber okuduğumuz kitaplarda tür çeşitliliğini önemsiyorum. Sadece hikâyeler değil bazen şiir bazen biyografi bazen de çizgi roman okumak ve onları farklı tür ve anlatılarla tanıştırmak bana da keyif veriyor. Biyografi örnekleri genel olarak biraz daha büyük yaş gruplarına hitap ettiği için daha resimli olanları veya sade anlatıma sahip olanları seçmeye çalışıyorum.

Bir Albert Einstein Hikâyesi de yaklaşık yüz yıl önceki doğum hikâyesinden başlayarak anlatıyor bu bilim insanını bize. Üç yaşına kadar konuşmamış olması, bitmek bilmeyen merakı, soruları, dünyanın sırlarını keşfetme isteği, ışık demetinde uzaya doğru yol alması, pusula ile mıknatıslanmayı keşfetmesi ve daha pek çok konu başlığına yer veriyor kitap.

Dünyadaki her şeyin atomlardan oluştuğu teorisinin yer aldığı sayfadaki mozaik resim tam da bu sebeple çocuklara atomları anlatırken çok işime yaradı.

Bir Albert Einstein Hikâyesi

Keman çalmasının düşünmesine yardımcı olması fikri çocukların çok hoşuna gitti. Bunun yanı sıra dondurma sevmesi, ayakkabılarını çorapsız giymeyi tercih etmesi, yelkenlisi ile vakit geçirmesi onun bir deha olmadan önce insansı özelliklerine vurgu yaptığı için de kıymetli.

“Önemli olan soru sormayı bırakmamak. Merakın kendine özgü bir varoluş sebebi var.”

Kitabın sonunda ayrıca Einstein’ın düşünce deneyleri, ünlü formülü, atom bombası ve barışseverliği, şakacılığı ile ilgili bilgiler de var. Meraklısı için de Einstein hakkındaki kitapların kısa bir listesi var.

Online Einstein Arşivi için yazarın referans gösterdiği kaynaklara bakabilirsiniz.

Kitabın Ödülleri

Kirkus Reviews Yılın En İyi Çocuk Kitapları-2013
The New York Times – Editörün Seçimi
School Library Journal – Yılın En İyi Kitabı

*Lokum Çocuk Kütüphanesi instagram hesabındaki başka pek çok kitap da ilginizi çekebilir.
Biyografi kategorisindeki kitaplara da göz atmak isteyebilirsiniz.

Işık Demetinde Bir Albert Einstein Hikâyesi
Meav Yayıncılık
Yazan: Jennifer Berne
Resimleyen: Vladimir Radunsky
Çeviren: Erinç Karakan
2018, 52 sayfa, 6+

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<