Dahiler Sınıfı

Biyografi okumayı sever misiniz?
Ben bayılırım.
Hele ki sıkıcı detaylara girilmeden neşeli çizimlerle anlatıldıysa…
Uykusuz kaldığım gecelerde (hoş, hala öyleyim) bana eşlik eden bu harika 6 kitap sayesinde “Dahiler Sınıfı”na göz ucuyla da olsa bakma şansım oldu. Bazı isimlerin hikayelerini zaten bildiğimi düşünüyordum ama bu seride klasik bir anlatım olmadığı için benim için tekrar olan hiçbir şey olmadığı gibi altı farklı hayat hikayesine ortak olduğum için mutlu oldum.

Aralarında en çok sevdiğim kesinlikle Marie Curie oldu. Biraz benim ayıbım ama hayatı hakkında hiçbir şey bilmediğim bu bilim insanına hayran oldum. Çok daha detaylı biyografilerini okumak için araştırma yaptım. Nobel ödülü alan ilk kadın olmasının yanısıra iki farklı dalda Nobeli olan da tek kişiymiş. Dahiler Sınıfı serisinde bazı anlatımlar 1. tekil olduğundan onları okumak çok daha keyif verdi. O yüzden de keşke Marie Curie çok daha uzun anlatsaymış kendisini dedim 🙂

Dahiler Sınıfı

Klasik kitaplarda kendi alanında “deha” olan bu kişileri çok daha yüzeysel ve aslında yaptıkları “iş” odaklı okuyoruz.Oysa bu seride işlerinden daha çok kişilik özelliklerine değinilmiş olması, onların da bolca hata yapması, hayal kırıklığı yaşaması ve hayatlarında birçok şeyin tam tıkırında gitmemesi gibi sebeplerle bence bu seriyi çocukların okuması daha önemli. Çünkü bu isimleri bu noktaya getiren şeyin bazen şans bazen de doğal yetenek olduğunu düşünüp “Ama ben yapamam” noktasına gelenler için iyi birer cesaret verici olacağını düşünüyorum.

Ne tek başına yetenek ne de şans kişiyi bir yere götürüyor; tüm kitaplarda yer alan ve vurgulanan aslında bu dehaların ne kadar çok emek vermiş oldukları. Gerçi Da Vinci o kadar çok başladığı işi bitir(e)meyen biriymiş ki! Bu da bana kendimi hatırlattığı için ayrıca umut verdi desem yalan olmaz. Newton’un bu kadar nemrut biri olduğunu da bilmiyordum ama Sevgili Gökçe Akgül’ün kitabında boş sınıfa ders anlattığı detayını okumuştum. Einstein’in de çorap giymeyi asla sevmeyen biri olması beni çok güldürdü. Aralarında yine Mozart beni çok etkiledi.

Mozart’ın müziğine karşı -neden bilmiyorum- ayrı bir hassasiyetim var, Elife hamileliğim boyunca sadece Mozart dinlemiştim ve bence klasik müzik skalasında gerçekten farklı bir şeyler hissettiren başat kişilerden biri. Ya da ben onu çok seviyorum diye bana öyle geliyor 🙂
Domingo Yayınlarından 3’er seriler halinde çıkan bu kitapların yanına pek yakında başka isimler de eklenecekmiş, onları da hemen okumak istiyorum.

Kitapların en sonunda yer alan “Günümüzde…” başlığında ise biyografisini okuduğumuz kişinin eserleri, mezarı nerede gibi kısa bilgiler yer alıyor, bu da hoş bir detay olmuş.
Kitaplar 70-80 sayfalık olsa da içinde bolca çizim de var ve puntoları da büyük olduğundan seri 9+ gibi dursa da bence kitaplarla arası iyi 8+ yaş grubu da seriyi keyifle okuyabilir.

Ocak 2022 itibariyle on beş kitaplık bir seri olan Dahiler Sınıfında yer alan kitaplar:

Einstein – Sınırsız Deha

Leonardo da Vinci – Zamanın Ötesinde Bir Beyin

Steve Jobs – Bilgisayara Can Veren Adam

Mozart – Müziğin Dâhisi

Newton – Fizik Sihirbazı

Marie Curie – Atom Kadın

Stephen Hawking – Sonsuzluğun İzinde Bir Zihin

Muhammed Ali – Tüm Zamanların En Büyüğü

Nikola Tesla – Geleceği Keşfeden Adam

Pablo Picasso – Sınır Tanımaz Sanatçı

 Süfrajetler – Tüm Kadınlara Oy Hakkı

Enzo Ferrari – Hızın Efendisi

Arşimet – Sayıların Büyücüsü

Pisagor – Ve Dünyanın En Ünlü Teoremi

Beatles – Efsane Dörtlü

** 9 yaş ve üzeri kitaplara buradan ulaşabilirsiniz.

*Lokum Çocuk Kütüphanesi instagram hesabındaki başka pek çok kitap da ilginizi çekebilir.

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<