Bir Balonun Peşinden

Bloğa yazı yazmayı çok sevsem ve bu konuda heyecandan yerimde duramasam da tüm gün ekrana bakarak yaptığım işim sebebiyle akşam olunca bilgisayarı görmek istemiyor  canım. Ama bazı anlar ve kitaplar da var ki, anlatmazsam çatlarım dediğim, onları bekletmek dondurmanın erimesine göz yummak gibi oluyor. Kıymet’in Bir Balonun Peşinden kitabı gibi. Ama öncesi de var. Oradan başlamazsam hiç olmaz.

Öncesi

Çınar Yayınları‘nın Büyüyen Kitaplar kategorisindeki kitapları ile Nazlı Deniz Güler‘in yazıp Kıymet Ergöçen‘in resimlediği Küçük Kara Bulut sayesinde tanıştım. “Aaa ne harika bir fikir!” demiş ve sonunda poster olan kitabı kenarları parçalanana kadar okumuştuk. Hikâyedeki kadın, adam ve şemsiye hakkında o zamanlar 4 yaş civarında olan Eliften ne sorular almıştım.

Aradan biraz zaman geçti, bir gün Banu Boynuyamuk kitabını gönderdi ve kötü geçen günün üzerine bu paket ilaç gibi gelmişti. Elif’i kreşten almadan önce bir çay içimlik kaçamak yaratıp kitabı okumuştum. Elif 4 yaşında olduğu için hikâye ona uzun gelirse kitap ayracıyla okumayı önerecektim. Ah biz ve gereksiz yetişkin dertlerimiz!

Boynuyamuk

Elif gece kitabı o kadar dikkatle dinledi ki hikâyenin sonuna geldiğimizde “Bir daha okur musun?” diyen gözleri parlıyordu. Bu kitabı okuduktan sonraki gün Elifi uyandırmaya çalıştığımda daha gözünü açmadan “Anne boynum ağrıyor.” dedi. Kitabı çoktan unuttuğum için “Aa ne oldu?” diye bir panikledim. Gülerek, “Boynuyamuk gibi uyumaya çalıştım da” demişti.

Kıymet Ergöçen

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım bölümünden 2005 yılında mezun olan tatlı çizerimiz pek çok çocuk kitabını resimlemiş ve halen de serbest illüstratör olarak çalışıyor.

Ben Kıymetle Meraklı Kediler‘in standında tanışmıştım. Sonrasında da bir öğle arasında Grano‘da kahve içmiştik. Her iki sohbetimiz de çok keyifliydi, daha da görüşecektik aslında ama biz Ankara’dan taşındık.

Bir Balonun Peşinden

Bir Balonun Peşinden

Sorup onu sıkmak istemesem de Kıymet’in sadece çizer olarak kitaplarda yer alması bana biraz haksızlık geliyordu. Sırf onun çizimleri olduğu için aldığım kitaplar var 🙂 Bu kitabı da görür görmez hemen sipariş vermiştim, bugün geldi.

Hem yazıp hem resimlediği ilk kitabı Bir Balonun Peşinden kitabında gençken dağ bayır gezen ancak yaşlandığında gezemediği için biraz canı sıkılan ve evdeki aktivitelerle de yetinemeyen (bu ifade tam içime sinmedi, değiştirebilirim) Yıldız Hanım var. Çözümü de tavan arasındaki atlastan buluyor ve kendi diktiği balon ile yolculuğa çıkıyor. Yalnız küçük bir sorun var, rüzgardan dolayı  Karamel ve Çiko sepete atlayamıyor. Ve orada yepyeni bir macera başlıyor. Kitabın sonunda atlas sever çocukları mutlu edecek atlas sayfası da var. Kerem bayıldı. “O atlası bana ver anne!”

Çizimlerin rengârenkliği, karakterlerin muzipliği her bir sayfada ayrı ayrı hissediliyor. Yıldız Hanımla gezmek çok eğlenceli. Kitabın baskısını ve boyutunu çok sevdim. Tam bir ilk okuma kitabı. Ancak daha küçük yaştakiler de hikâyeyi kolaylıkla takip edebilir.

Kıymet’in mütevazi, samimi ve doğal yapısını çok seviyorum. Bence çizerin kişilik yapısı ve ruh hali çizimlerini etkileyen önemli faktörlerden biri.

Bir balonun peşinden maceraya atılmak isterseniz sizi de davet etmek isterdim ama sepette Yıldız Hanım ve bana yetecek kadar yer var. Ama mini dikişlerle ufak bir sepetle siz de kendi balonunuzu yapabilir, kendi dünya turunuza çıkabilirsiniz.

 

Yazan ve Resimleyen: Kıymet Ergöçen
Çınar Yayınları, 2021, 56 sayfa, 5+

lokumcocuk

2 Yorum

 1. Avatar
  Kıymet Ekim 06, 2021

  Yaa canımmm Esra ağlayacağım vallahi ❤️❤️❤️ Yakın zamanda bir araya gelsek, birlikte kahve içsek keşke?

  Cevapla
  • Avatar
   lokumcocuk Kasım 20, 2021

   Canım Kıymet, inanıyorum yazın değilse bile baharda buranın tadını çıkartmaya geleceksiniz :)) Senden muhteşem tatlı kitaplar bekliyorum, bizim evde çok seviliyorsun.

   Cevapla

Yorum yapabilirsin

<