Anne Frank’ın Hatıra Defteri

Anne Frank’ın Hatıra Defteri‘nden ilk olarak ne zaman haberim oldu (ortaokul?) ve ilk ne zaman okudum (lise mi üniversite mi?) tam hatırlayamıyorum. Kapaktaki kızın gülüşü beni hep tedirgin etmişti küçükken. Ve onun dünyasının beni yutabileceğinden korkuyordum. (Bu kısımda ilkokulda olsam iyi olur…) Her okumanın doğru bir zamanı olduğuna çok inanırım. O yüzden kapaktaki kızın gülüşünden korkmayı bırakıp bu defteri okuduğum ilk sefer, öncesinde neler kaçırdığıma pek üzülmüş kendime de kızmıştım.

Şu an farklı yayınevlerinden farklı çevirileri mevcut olsa da ben Can Yücel çevirisiyle okumuş ve kitabın neden farklı formatlarda yayımlanmadığını merak etmiştim.

Anne Frank’ın Hatıra Defteri / Arı Folman / David Polonsky

Arı Folman ile David Polonsky birlikteliğinde hazırlanmış olan ve Baobab Yayınları tarafından 2019 yılında yayımlanan bu muhteşem kapaklı kitap Anne Frank Vakfı onaylı tek çizgi roman uyarlaması. Bu, oldukça önemli bir detay çünkü Anne Frank’ın babası Otto Frank tarafından 1963’te kurulmuş olan bu vakfın faaliyetleri devam ediyor. AFF – Anna Frank Fonds–  Anna Frank’ın yazdıklarını yaygınlaştırmak ve kötü niyetli kullanımı engellemek amacıyla çalışıyor.

Anne’nin el yazmalarının UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tescillendiğini ve Amsterdam’daki Anne Frank Evi‘nde sergilendiğini bilmiyordum.
Bu el yazmasını görebilmeyi çok isterim.

Ödüllü yönetmen Ari Folman‘ın grafik roman uyarlaması gerçekten muhteşemdi, David Polonsky çizimleri kapaktan itibaren sizi bu dünyaya mıknatıs gibi çekiyor. Kitabın çevirmeni Doğan Şima‘yı Baobab Yayınları‘nın pek çok kitabında görüyor ve çevirilerini çok seviyorum.

“Where Is Anne Frank?” filmini izlemeyi de dört gözle bekliyorum. Beşirle Vals ile henüz tanışmadım ama onu da listeme ekledim.

Anne Frank’ın Hatıra Defteri / Ozanam / Nadji

Antoine Ozanam‘ın yazdığı, Nadji ‘nin resimlediği ve Selin Fişek Aydın‘ın Türkçe’ye çevirdiği bu uyarlama ise 2018 yılında Alfa Kitap tarafından yayımlanmış. Bu kitabın kapak görselini çok zayıf buluyorum ve bence daha güçlü bir görselle bilinirliği artabilirdi. Vakıf onaylı bir uyarlama olmamasına rağmen hikâyede güçlü noktaları verebilmiş bir uyarlama. Tercih edilen yazı karakteri oldukça rahatsızlık verici, okurken zorlandım.

“Bana düşen tekrarlardan uzak, metnin özüne sadık kalan ve onun ruhunu yakalayan bir dil tutturmak. Kısacası özgür bir anlatım.” demiş yazar önsözde.

Bu çizgi roman uyarlamasında biraz daha karanlık bir atmosfer hâkim. Bu, seçilen renk tonlarıyla da desteklenmiş. Kitabın sonunda yer alan “Bu Günlüğün Bize Anlatmadıkları” bölümü ise çok iyi düşünülmüş, savaşın kronolojisi ve sekiz kahramana da yer verilmiş. Antoine Ozanam‘ın yazdığı bu kitap, Anne Frank’ın günlüğünün 1947’de yayımlanan ilk edisyonundan uyarlanmış.

Anne Frank

Anne Frank’ın savaştan önceki neşeli halleri ve savaş sırasındaki zoraki değişimi bana yakın zamanda okuduğum Irmina karakterini de anımsatıyor. Savaşın farklı cephelerinde duruyor olsalar da yaşadıkları hiç benzemese de İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan tüm kitapları okumak ve karakterleri tanımak istiyorum. Anne Frank’ın yeri ise bende çok özel. O, benim hiç ölmeyen süper kahramanım.

“Yaşamak istiyorum, öldükten sonra bile
Var olmaya devam etmek istiyorum.”

Bence her genç / yetişkin Anne Frank hikâyesi ile tanışmalı ve Kitty’nin sesini duymalı. Belki ona fısıldadıklarının peşine düşer:

“Hayır, ben yazmak istiyorum. Bıkmak tükenmek bilmeden.”

Elif’e Anne’nin çok güçlü bir kız olduğunu söylemiştim. O da dağın zirvesine tırmanmış halde çizmiş onu. Büyüdüğünde belki Anne Frank’ın Hatıra Defteri’ni beraber okur, üzerine konuşuruz.

Blogdaki diğer çizgi roman kitapları da ilginizi çekebilir.

lokumcocuk

Benzer yazılar

Kırışıklıklar
Genel

Kırışıklıklar

21 Eylül 2021

Curcuna Evi
Komşu

Curcuna Evi

2 Aralık 2018

3 Yorum

 1. Avatar
  Hüsna Ekim 05, 2021

  Instagram’dan link ile gelmek kolaylık olmuş ? yazılarınızı okumak keyifli iyi günler..

  Cevapla
 2. Avatar
  Hanife Ekim 05, 2021

  Kitaplar bizim yolumuzu aydınlatacak yegane ışıklarımız.Çocuklarımıza bırakacağını en güzel mirasımız bence.Sayfanızla bize ilham olduğunuz için sonsuz teşekkürler.

  Cevapla
 3. Avatar
  Yasemin Ekim 05, 2021

  Yolunuz açık olsun, yazılarınızı okumak keyifli olacak ..

  Cevapla

Yorum yapabilirsin

<