Demir Adam ve Demir Kadın

Konusundan bahsedecek olursam, ki birinci bölümde Demir Adam’ın başına gelen şeyin (ne olduğunu yazmayayım) neden olduğu üzerine epey düşündüm. “Yazar neden böyle bir başlangıç yaptı, bunu neden tercih etti” kısmına kafa yordum ancak bulamadım. Bu kitabı okuyan varsa lütfen haberleşelim, kitap hakkında dolu dolu konuşasım var 🙂

Demir Adam ve Demir Kadın

Özetle, Demir Adam bir köye gelir, orada onu Hogarth isminde bir çocuk görür, Demir Adam köydeki herkesin arabasını, traktörünü, içinde metal geçen her şeyi yemeye başlayınca Demir Adam’dan kurtulmak isterler. Kısa bir süre sonra tüm dünya için farklı bir tehlike baş gösterir ve Demir Adam’dan bu tehlikeden insanoğlunu koruması istenir.

Okumak isteyenler de olabileceği için tehlikenin ne olduğunu yazmayayım ama ben ikisinin “savaşma” şekline çok şaşırdım. Bu tehlike de Avustralya’da ortaya çıkıyor bu arada. Bak şimdi. Daha da heyecanlandım. Hikayenin sonu kalbimi yumuşattı ve merakla “Demir Kadın”ı okumaya koyuldum.

blank
blank

“Demir Kadın” hikayesi “Demir Adam”ın devamı niteliğinde olmasa da içinde yine demir adam da geçtiğinden 2. kitap gözüyle bakabiliriz. “Susamuru Ziyafeti Köprüsü”nde değişik bir şeyler olduğunu fark eder Lucy çünkü bir yılanbalığı kıvrılıp bükülerek can çekişiyordur. Bu derede neden böyle şeyler yaşandığını anlamamız uzun sürmez çünkü kasabada atık dönüştürme fabrikası yer almaktadır.

Doğa Teması

Çevreci kitaplara ben biraz mesafeli yaklaşırım açıkçası, çoğunda “çöpümüzü yere atmamalıyız” havası vardır ve bu beni sıkar. Bu kitap sıkmadığı gibi kitabı heyecanla okudum. “Şimdi şöyle olacak” dediğim yerlerin çoğunda da yanıldım zaten 🙂 Dedim ya yazar biraz ters köşe yaptırıyor gibi..

Hayvanların nasıl acı çektiğini insanlara gösterebilme şeklini çok sevdim kitapta. Çoğu zaman benim de kulaklarım çığlıklardan duymaz oldu. Zaten işin içinde balıklar olunca hikaye daha da ilgimi çekti. Sonundaki sürpriz şarkıya ise tabii ki eşlik ettim, ne de olsa ses çoook uzaklardan geliyordu.

Demir adam kitabında yer alan “kölelik” algısını anlayamadım. Neden böyle bir şeye gerek duydu? “Kölelik” yazmasa da hikaye yine istediğini verirdi çünkü, kölelik vurgusunu anlayamadım.

Demir kadında ise sadece fabrikada çalışanların cezalandırılması kısmı tuhaf geldi. Neticede kirliliği yaratan sadece onlar değil bence. (Bu kısım tartışılabilir)
Demir Adam ve Demir Kadın dışında Ted Hughes’in diğer kitaplarını da oldukça merak ettim.

*Lokum Çocuk Kütüphanesi instagram hesabındaki başka pek çok kitap da ilginizi çekebilir.
** 9 yaş ve üzeri kitaplara buradan ulaşabilirsiniz.

Demir Adam
Özgün Adı: The Iron Man
Yazan: Ted Hughes
Resimleyen: Kutlay Sındırgı
Çeviren: Güven Turan
Yaş grubu: 8+
Can Çocuk, 2015, karton kapak, 57 sayfa

Demir Kadın
Özgün Adı: The Iron Woman
Yazan: Ted Hughes
Resimleyen: Kutlay Sındırgı
Çeviren: Güven Turan
Yaş grubu: 10+
Can Çocuk, 2015, karton kapak, 122 sayfa

 

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<