İçinde İtfaiye Geçen Çocuk Kitapları

Kerem’in ilgisi itfaiyelere kaymadan önce hakkında kesinlikle hiçbir fikrimin olmadığı, sayesinde bu alanda epey dolandığım bir konu oldu. Sayıları çok fazla yok ama ben yine de kısa kısa içinde itfaiye geçen çocuk kitaplarından bahsedeceğim. Bu konuda örnek kitap arayışında olanlar için “İçinde İtfaiye Geçen Çocuk Kitapları” listesi yol gösterici veya fikir verici olabilir.

LİSTE

  • İtfaiye Kamyonu / Yumurcak Yayınları: Kalın karton baskıdan oluşan bu minik kitapta araç olarak itfaiye kamyonu anlatılıyor. Serideki diğer kitaplarla beraber özellikle 0-2 yaş grubunun dikkatini çekecektir. (1+)

blank

  • İtfaiye Arabası / İş Bankası Yayınları : Ali ve itfaiye arabasının hikayesinde küçük yaş grubu için “ne/nerede?” farkındalığı yaratılıyor. Ali gibi itfaiye arabasını seven çocuklar için keyifli olacaktır. 3 yaş ve üzeri için biraz daha sıkıcı gelebilir. (2+)

blank

  • İtfaiyeci / Domingo Yayınları: Evimizdeki ilk ve en çok okunan itfaiye hakkında kitap Liesbet Slegers‘in “Ne Yapar?” serisinde yer alan “İtfaiyeci” kitabı. (Detay yazıya buradan bakabilirsiniz.) Bu seride mesleklerin anlatım şeklini çok seviyorum. Yaş aralığı 3-7 olarak düşünülebilir. İtfaiyeci olmak isteyen 3 yaşındaki bir çocuğa okuyabilirsiniz. Ya da itfaiyecilere veya farklı mesleklere meraklı 6-7 yaş grubu için “ilk okuma” kitabı kategorisinde olabilir. (4+)

blank

  • Deniz’in İtfaiye Kitabı / Meav Yayıncılık: Bu kitabın en önemli özelliği, alanında uzman olan ve aktif olarak halen itfaiyeci olarak çalışan Hasan Can Özdenli tarafından yazılmış olması. İçerisinde hem teknik bilgiler var hem de 6 yaşında Deniz isimli bir çocuk ve köpeği Köpük sayesinde bu mesleğin detaylarını öğrenebiliyoruz. “Yangın anında neler yapmak gerekir?” gibi sorulara da cevap verilmiş. Öğretici bir kitap ancak samimiyetle söyleyebilirim ki sıkıcı değil. Hatta benim okurken en çok keyif aldığım kitaplardan biri. (5+)

blank

  • Çağlar İtfaiyeci Oluyor /İş Bankası Yayınları: Çağlar serisini duyduysanız bu kitabı da görmüş olma ihtimaliniz yüksek. Bazı çocuklar bu tarz seri kitapları çok seviyor.(Elif’in Elif serisini sevmesi gibi 🙂 Bu kitapta da arkadaşı Pelin ile itfaiyecilik oynayan Çağlar’ın ağaçta mahsur kalan kediyi kurtarmak için itfaiye çağırmalarının ardından bu mesleğin detaylarını öğrenmesine tanık oluyoruz. İlk okuma kitabı olarak da okunabilir ancak itfaiye konusunda meraklı 3-4 yaş grubu da merakla ve keyifle dinler. (5+)

blank

  • İtfaiye Araçları / İş Bankası Yayınları: Dünyayı Öğreniyorum serisine ait bu kitapta teknik olarak itfaiye araçlarından bahsediliyor. Ülkemizde bu kadar çok çeşit itfaiye aracı var mı bilmiyorum ama meraklı çocukların ilgisini çekecektir. (5+)

blank

  • İtfaiyeci Olacağım / İş Bankası Yayınları : Bu kitapta kısa ve öz bilgilerle yangın güvenliği ve itfaiyecilerin görevleri hakkında bilgiler yer alıyor. İçerisinde teori, uygulama, etkinlik gibi interaktif bölümler yer alıyor. Daha büyük yaş gruplarına hitap etse de görsel okuma olarak küçük yaş gruplarıyla da incelenebilir. (9+)

blank

Kütüphanemizde yer alan kitaplardan detaylıca bahsettim ancak aşağıda yer alan kitaplar da ilginizi çekebilir.

İtfaiyeci denilince aklımıza belki de ilk etapta erkek itfaiyeciler geliyor ama bu kitapların içerisinde kadın itfaiyecileri de görmek ilgimi çekti ve iyi hissettirdi. (Adana’da belediye otobüs şoförlerinin kadın olmasının gurur verici olması gibi.) Ülkemizde durum ne açıkçası bilmiyorum ama belki bu konuyu ve itfaiyecilikle ilgili aklıma takılan soruları Hasan Can Özdenli‘ye sorabilirim. Sizin de bu meslekle ilgili  merak ettikleriniz varsa yorum kısmına yazar mısınız?

Çocuğunuzun ve/veya sizin en sevdiğiniz itfaiye kitabı hangisi? İçinde itfaiye geçen çocuk kitapları listesinden en çok hangi kitabı merak ettiniz?

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<