İtfaiyeci Ne Yapar?

Domingo Çocuk Yayınları’nın “Ne Yapar?” serisinden Arıcı hakkında şöyle bir paylaşım yapmıştım. Elif’in bitmek bilmeyen sorularına giriş yapmış ardından şu kitapla bu konuya biraz daha dalmıştık. Meslekler konusunda pek yakında farklı bir kitaptan daha bahsedeceğim ama önce “na ni na ni” aşkıyla Kerem’in (2.5 yaş) itfaiyeci merakından başlayayım. İtfaiyeci Ne Yapar? kitabından da ayrıca bahsedeyim.

İtfaiyeci Ne Yapar?

Neden İtfaiyeci?

Her çocuğun belirli dönemlerde aniden ortaya çıkan veya bir duruma bağlı olarak gelişen zevkleri, takıntılı bir şekilde üzerine düştükleri konular olabiliyor. Mesela Elif 2 ile 5 yaş arası mavi renk konusunda sabitleşmişti. Giydiği her şeyin mavi renk olmasını istiyordu. Kırmızı ayakkabılara yüz çevirir mavi botları görünce gözü parlardı. Bunun nedenini sorgulamaya gerek yok. 5 yaş ve Fethiye’ye taşınmamız ile bu devir bitti. (Güzeldi aslında)

Kerem’in dikkatini bir süre önce itfaiyecilerin yanımızdan sesli geçerken çıkardığı ses ve araçları çekmişti. Büyülenmiş gibi baktığını hatırlıyorum. Ganyonları (kamyon) izlemeyi de seviyordu ancak evdeki kamyonları eline alıp sürdüğünü görmedim. Arabalara da ilgisi var diyemem. Ancak itfaiye araçlarına ilgisini fark edince serinin bu kitabını alıp ona sürpriz yapmıştım. Her gece bunu ve Çu’yu okutmadan uyumuyor.

İtfaiyeci Ne Yapar?

“Eyvah! Yangın çıkmış! Bu çok tehlikeli. Hemen söndürülmesi gerekiyor. Yangınları söndürmek itfaiyecinin işi. Yangın çıktığında hemen itfaiyeyi arıyoruz, onlar da hiç zaman kaybetmeden geliyorlar.” cümlesi ile başlayan kitabımızda oldukça detaylı bir şekilde yangına müdahele etmek için hazırlanan itfaiyecileri görüyoruz. Ne giyiyorlar, isimleri nedir, kullandıkları araçlar neler ve zaman kazanmak için direkten aşağı nasıl kayıyorlar gibi detaylar var. (İç sayfalara buradan da bakabilirsiniz)

“Taa-tii-taa-tii!”

Kerem’in en sevdiği yerlerden biri de burası, kendisi “na-ni-na-ni” diye seslendiriyor ama önemli olan aracın sesli bir şekilde ilerleyip birilerine yardıma gitmesi. Kitapta itfaiye aracı yangına müdahaleden dönerken devrilen ağacı yoldan çekip yolda kalan bir araca da yardım ediyor.Keşke ağaçtan yavru kedi de kurtarsalardı 🙂 Kerem için itfaiyecinin yaptığı iş süper kahramanlık gibi bence. Çünkü sırtına bir şey taktırıp “ben süper kahramanım” diye gezmeyi de seviyor.

Elifle beraber süpürgenin hortumu ile oyun oynarlarken -şakacıktan- Elif onu fazla ıslattı diye hüngür hüngür ağladı. O haline gülmemek için zor tuttum kendimi, ne masum. Ve sonunda anneanneye talebiniiletmiş: “Büyük naninani al” diye. Bize kalsa almayabilirdik ancak büyükanneler ve dedeler talepleri emir adlediyor, onlar da ayrı tatlı bence. Komşularımız “yeter” diyene kadar naninani hayatımızda, bize kolaylıklar…

“Ne yapar?” serisi, mesleklere giriş yapmak için oldukça başarılı ancak seçimlerde bir parça cinsiyet ayrımı var. Arıcı, arkeolog, balerin ve doktor kadın iken aşçı, astronot, çiftçi, pilot, otomobil yarışçısı erkek karakterler olarak resmedilmiş. Her ikisinden de resimlere eklense daha yerinde ve güzel olurmuş bence.

Es: Kerem rüyanda ne gördün?
Kerem: Gocaman ganyon görmedim.
Es: Aa,neden?
Kerem: Benden gorktu!

Sizin severek okuduğunuz itfaiyeci kitaplarınız var mı? Oyun, etkinlik öneriniz olursa da yazın lütfen.

İtfaiyeci Ne Yapar?
Yazan ve Resimleyen: Liesbet Slegers
Çeviren: Emre Ülgen Dal
Domingo Çocuk, 2019, 28 sayfa, 2+

 

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<