Bay Porsuk İle Bayan Tilki

Brigitte Luciani‘nin yazdığı Eve Tharlet‘in resimlediği ve Desen Yayınları tarafından 2010 yılında yayımlanan Bay Porsuk ile Bayan Tilki serisinin iki önemli özelliği var. İlki hikâyenin farklı türlerin bir arada yaşaması, üvey kardeş konularını işleyerek ebeveyn ayrılığı, ölümü gibi bir konudan bahsetmesi. İkincisi ise bu ağır konuları son derece eğlenceli ve gerçekçi bir tonda çizgi roman türünde sunması.

Çocuk kitaplarının büyük bir çoğunluğunda aileler iki (sağlıklı/normal) ebeveynli çocuklar da oldukça şirin, kibar ve “normal”. Oysa asıl önemli olan gerçekçi karakterler, günlük hayatta karşımıza çıkan veya bizim içinde bulunduğumuz durumları anlatan hikâyeler yakalamak.

Bay Porsuk İle Bayan Tilki

Bay Porsuk ile Bayan Tilki serisini de bu sebeple hem paylaşmak hem de hediye etmek istedim. Baskısı olmadığı için bulmak pek kolay olmadı ama Pina Kitabevi’nde (Fethiye) onlara rastlamak hoş bir sürpriz de oldu.

Bay Porsuk’un eşi vefat etmiş ve üç çocuğuna tek başına bakıyor, düzen konusunda da biraz hassas. Çocukları Obur, Uslu ve Bıdık ise bolca kavga eden ama diğer taraftan da çok koşturan, eğlenen kardeşler. Günlerden bir gün karşılarına Bayan Tilki çıkar. O da eşinden ayrılmıştır ve kızı Zıpır ile kendine bir yuva aramaktadır. Bay Porsuk ile Bayan Tilki önce arkadaş olurlar sonra da sevgili. Bu sırada da kardeş kavgaları devam eder ve kendilerini kaynaşmalarına vesile olan bir maceranın içerisinde bulurlar.

Kardeş temalı kitaplar listemi henüz yayımlamadım ama bu kitap o liste için de harika bir alternatif.
Yakın zamanda tamamladığım çocuklar için çizgi roman listesinde de üst sıralarda yer alıyor.
On iki sene bu serinin yayımlanmış olmasını açıkçası cesur buldum. Keşke özel gibi görünen ama aslında hepimizin başında, yanında yakınında olan konuları işleyen kitapların sayısı artsa.

Çekilişe katılmak için 15 Haziran 2022 tarihine kadar sevdiğiniz veya merak ettiğiniz bir çizgi romanın ismini yazmanız yeterli. Asıl katılım instagram hesabım üzerinden olacak ancak buraya da yorum yazanlar artı bir hak kazanmış olacak.

Katılan herkese bol şans ve teşekkürler.

lokumcocuk

18 Yorum

 1. Avatar
  Sevcan Haziran 10, 2022

  Ben aslında “Üç Gölge”yi merak ediyorum ama onun da baskısı olmadığından bahsetmiştin diye hatırlıyorum. 😩

  Cevapla
  • Avatar
   lokumcocuk Haziran 10, 2022

   Baskısı yok maalesef sevcan ama istenirse bulunabilir :))

   Cevapla
 2. Avatar
  Gülden Haziran 10, 2022

  Merak ettiğim bu seri. Çünkü ilk kitabı bulamıyorum. Haliyle diğerlerini alamıyorum.😕

  Cevapla
  • Avatar
   lokumcocuk Haziran 10, 2022

   Haklısınız. Birbirini takip eden bir hikâye çünkü. Şans sizinle olsun 🙂

   Cevapla
 3. Avatar
  Esra Nur Haziran 10, 2022

  Paco Roca’nın birkaç çizgi romanını tavsiyeniz üzerine almıştım ve çok sevdim. Şimdi ise biraz kendim ve biraz da oğlum için Yıldızlar Saçıldığında’yı merak ediyorum… 🙂

  Cevapla
 4. Avatar
  Ekin Haziran 11, 2022

  Ben de bu seriyi çoook merak edenlerdenim. Çok sevdiğim çizgi roman, bir tane seçeceksem “when the stars are scattered “. Türkçesi de var, umarım orijinali kadar güzeldir.

  Cevapla
 5. Avatar
  Sacide Haziran 11, 2022

  Tam da çizgi roman sevdasına düşmüş bir 8 yaş çocuğuna çizgir roman ararken bu hediyeleşme harika! Çizgi roman listenize de bayıldım, ilk defa duyduklarım var. Teşekkürler.

  Cevapla
 6. Avatar
  Sacide Haziran 11, 2022

  Tam da çizgi roman sevdasına düşmüş bir 8 yaş çocuğuna çizgir roman ararken bu hediyeleşme harika! Çizgi roman listenize de bayıldım, ilk defa duyduklarım var. Teşekkürler.

  Cevapla
 7. Avatar
  Ceylan Oğuzcan Haziran 11, 2022

  Bu seri ilk paylaştığınızdan beri beni çok etkiledi. Zor konuları işleyen kitaplar, çocuklarla çalışan biri olarak benim için çok kıymetli. Boşanma ve ölüm temasına rastlasak da özellikle üvey kardeş/üvey ebeveyn ne yazık ki ancak masallardaki olumsuz katakterler oluyor. Umarım Bay Porsuk ile Bayan Tilki (Kadın mı olsaymış keşke:))) tam yerine ulaşır🙏🏻💛

  Cevapla
 8. Avatar
  Elif Haziran 11, 2022

  Bu alternatif hikayelere bayılıyorum Esra. Teşekkürler

  Cevapla
 9. Avatar
  Sıddıka Haziran 11, 2022

  Dünyaya yön verenler serisini, sizin çizgi roman listenizde görmüştüm. Merak ettiklerim listesinde başta şu an.

  Cevapla
 10. Avatar
  Gökce Yurukoglu Haziran 11, 2022

  Tılsım serisi:)

  Cevapla
 11. Avatar
  Pınar Karabay Özdemir Haziran 11, 2022

  Biraz önce Sihirli Ağaç Evi nin çizgi romanını hikayeniz de gördüm.ve onu merak ediyorum çünkü kızım o seriyi seviyor 😍

  Cevapla
 12. Avatar
  Betül Haziran 11, 2022

  Sihirli agac evi kitabini merak ediyorum

  Cevapla
 13. Avatar
  Neko.ZDG Haziran 11, 2022

  Çaylak Cadı’yı çok merak ediyoruz. İlk siparişte eklenecek inşallah. Yazınızı okuyunca bu seriyi de çok merak ettik. Baskısı olmaması çok üzücü 😔

  Cevapla
 14. Avatar
  Katibe sever Haziran 13, 2022

  Kızım kitaplar bayılır şu aralar çizgi roman almamı istiyor. Komik kitap, çizgi roman al deyip duruyor. 5.5 yaşında ve bu yaş uygun mizah bulmak zor. Yine de buluyoruz b şeyler. Bazı esprileri açıklamam gerekiyor. Bazı kitapları okurken ben uyduruyorum . Tabi fark ediyor. Ama gülüyoruz ya, onun için önemli olan bu. Bu kitaplarda listemde olan kitplardan. Umarım bize çıkar.

  Cevapla
 15. Avatar
  Şefiye Deniz atasoy Haziran 14, 2022

  Ben de bay Porsuk ve bayan tilki serisini çok merak ettim. Baskısı yokmuş bulamadım ama ikinci elde var. Burada çekiliş bana çıkmazsa muhakkak ikinci el de olsa almalıyım ❤️

  Cevapla
 16. Avatar
  İrem Haziran 14, 2022

  Bu seriyi sizin sayenizde öğrendim. 9 aylık bir evladım var belli bir süredir kütüphanemize çocuk kitapları alır olduk. Galiba benim en merak ettiğim kitap Phoebe Wahl’in Sonya’nin Tavukları kitabı🐓

  Cevapla

Yorum yapabilirsin

<