Sevgili Kız Kardeşim

Sevgili Kız Kardeşim,
Nasılsın?
Tam bir yıldır görüşmüyoruz ve bu durum beni epey üzüyor. Seni çok özledim. En yakın zamanda annemi ve Ayça’yı da al gel, sincaplara beraber gidelim.
Sevgiler,
Küçük kız kardeş.

Sevgili Kız Kardeşim

Ben olsam kız kardeşime yukarıdaki gibi bir mektup yazardım. Ancak Alison McGhee‘nin karakteri olan çocuk yeni doğan kız kardeşine yazdığı mektuplara elbette ki böyle başlamıyor. Hatta tam tersi onun ne kadar can sıkıcı ve çok ağlayan bir bebek olduğundan dem vuruyor. Ve bu mektuplar anı defterinde yıllar içerisinde birikiyor.

Kitapta bol çizim var ve bazıları öyle komik ki! Kardeşler arası ilişkinin doğasında biraz karmaşa vardır diye düşünürüm. Bu kitapta yer alan gibi bir ilişki içinse “anı defteri” fikri oldukça kullanışlı olmuş. Sadece tek bir cümlede duraksadım ama sonra bunun “yetişkin zihne ait” bir duraksama olduğunu fark ettim.

Elif ve Kerem’in arası 3.5 yaş gibi. Beraber oynayabiliyorlar da son zamanlarda; ama bolca kavga da ediyorlar. Kıskanma desek var. Paylaşamamak desek var. Tüm bunların sonunda 3-5 saniye içinde hiçbir şey olmamış gibi can ciğer kuzu sarması da oluyorlar. Onları izlemek bazen sinirlerimi bozsa da çoğu zaman oldukça eğlenceli.

Elif de benim gibi sevdiği insanlara mektup yazmayı seviyor. Ara ara kardeşine de bir şeyler yazıyor ve ona resim yapıyor. Tüm bunları yanlarına tarih atarak biriktirmeye çalışıyorum. İleride bu birikimleri görünce ne tepki verecekler acaba bilmiyorum.

Sevgili Kız Kardeşim kitabındaki küçük kızın abisiyle iletişim kurma çabası çok naif. Abinin kız kardeşine gösterdiği tavırdaki zaman içerisindeki yumuşama ise kalbimi eritti. Kardeş hikayeleri okumayı seviyorsanız ve içinde mektup olan hikayeler ilginizi çekiyorsa bu kitabı da not edin.

blank

*Kardeş temalı diğer kitaplar da ilginizi çekebilir.
Mektup temalı diğer kitaplara da göz atmak isteyebilirsiniz.

Sevgili Kız Kardeşim
Yazan: Alison McGhee
Resimleyen: Joe Bluhm
Dogan Egmont, 2020, 8+

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<