Fil Kadar Küçük

Bu kitabı bir süredir merak ediyordum ancak ne zaman alacağım konusunda bir fikrim yoktu. Kitabı bir arkadaşımdan ödünç aldığımda -altı çizilecek yer çok  olursa ne yaparım endişesiyle-  biraz tedirgin başlarım ancak bu kitapta altını çizmek istediğim pek fazla yer karşıma çıkmayınca bu endişe de ortadan kayboldu.

Yolda / arayışta olma, ararken bir şeylere tutunma, farklı tarzdaki ebeveynler konusunu özellikle severim. Ve okurken merak ederim, tahminlerde bulunurum, ebeveynleri anlamaya çalışırım, baş karakter için de heyecan duyarım hatta onları beslemek isterim.
Ancak bu kitapta bunların hiçbirini hissetmedim.
Konuyu ilginç bulmama rağmen konunun işlenişini ve karakterin daldan dala atlayışını takip ederken hikayeden de uzaklaştığımı gördüm.
Yan karakterlerin çokluğu ve bence ayaklarını yere sağlam basmıyor olmaları beni ana karakter Jack’ten de uzaklaştırdı.
İçinde filler olmasa muhtemelen kitabı bitiremeden ödünç aldığım arkadaşıma geri verirdim.
Her bölümün başında filler hakkında yer alan tek cümlelik ifadeler kitapta en sevdiğim – belki de tek- kısım oldu.

Kitabın goodreads puanı ve kitapla ilgili yorumlar benim düşüncemin tam tersi yönde 🙂 O yüzden kitaba bir şans vermek isterseniz diye arka kapaktaki hikaye özetini eklemek istedim:

“11 yaşındaki Jack, sabah uyanıp önceki gün annesiyle geldiği kamp alanında yalnız olduğunu fark eder. Akli dengesi yerinde olmayan annesinin daha önce de ortadan kaybolduğunu bilen ve buna alışkın olan Jack, diğer çocukların yapacağı gibi birilerine annesinin kayıp olduğunu haber vermek yerine kendi başının çaresine bakmaya karar verir. Annesini kendi bulacaktır. Bunun için yapması gerekenlerse önce karnını doyurmak, sonra da kamp alanından evine dönmenin yolunu bulmaktır.”

Fil Kadar Küçük

Tam da bu yüzden Jack’in “yolda olma”halini ve mücadelesini çok merak ederek başladım okumaya ve kalbimin onunla bir atacağından bir hayli emindim.
Ancak bu okumada aradığımı bulamadım.
Fillerle ilgili detaylar, kazancım oldu diyelim.

Konuyla ilgili şunu yazmadan da geçmek istemiyorum. Her ne kadar karşımızda “yanar-döner” tabiriyle akli dengesi hakkında (manik depresif) biraz bilgi sahibi olduğumuz bir annenin oğlunu kamp alanında terk etmiş olmasıyla ilgili “kötü” bir başlangıç yapmış olsak da aslında Jack’in tutunmak istediği yerin annesinin yanı olması ve bunun için aç kalması, soğukta uyuması ve daha birçok şeyle mücadele vermesinin irdelenebileceğini düşünüyorum.
Yan karakterlerle desteklen(e)memiş olması beni asıl hikayeden de uzaklaştırmasaydı aklımda Jack için farklı bir yazı vardı 🙂

*Yazarın web sitesine buradan bakabilirsiniz.
10 yaş ve üzeri kitaplara buradan ulaşabilirsiniz.

*Lokum Çocuk Kütüphanesi instagram hesabındaki başka pek çok kitap da ilginizi çekebilir.

Fil Kadar Küçük
Özgün Adı: Small as an Elephant
Yazan: Jennifer Richard Jacobson
Çeviren: Anıl Ceren Altunkanat
Yaş grubu: 10+
İthaki Yayınları, 2015, karton kapak, 230 sayfa

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<