Kiralık Canavar

Tüm kitaplarını en az 1 kere okuyup kendisini çok sevmeme rağmen kütüphanede sadece son kitabından bahsettiğim için biraz üzgünüm Steinhöfel’in.
Kitapları yeniden okuyup notlarımı aldığımda ‘Yazar Okumaları’ etkinliği kapsamında Steinhöfel için özel bir yazı yazacağım. Tıpkı Roald Dahl gibi.
Şimdilik sadece Kiralık Canavar kitabından söz edeceğim.
Steinhöfel’in tüm kitaplarını çok sevdiğim için aralarında ayrım yapmakta zorlansam da bu kitaptaki Gianna benim favori karakterlerimden biri.
Herkes gibi Gianna’nın da bir sırrı var. Geceleri korku filmi izlemeyi ve evden kaçıp nehir kıyısında arya söylemeyi çok seviyor. Anne ve babası alt kattaki restoranı işlettikleri için Gianna ile ilgilenmeye pek fazla vakitleri kalmıyor. Eh o da ne yapsın, çok korkunç bir canavarın peşine düşüyor! 🙂
Hikaye ve kurguda Riko serisi veya Farklı kadar olağanüstü bir durum yok. Benim bu kitapta sevdiğim şey, iki tatlı karakter.
Biri kırmızı atkılı Gianna diğeri de Bay Morgenrot nam-ı diğer Kiralık Canavar.
Kiralık canavar neden bu işi yapıyor ve neden bu durumda sebepleri biraz daha doldurulabilirmiş ancak ben yine de sevgiye inanmayan bu minik adamı Gianna’nın ikna etme yöntemlerini sevdim.

‘Sevgi nedir?’ üzerine düşünmek,  biraz İtalyanca öğrenmek, öğretmenlik-ebeveynlik hallerini sorgulamak için bence harika bir kitap.
Canavarlardan korkan bir çocuğunuz varsa (benim gibi) kapağına bakıp “Aman daha da korkmasın” demeyin,
Etraftan gelen güm-gümm-gümm sesini duyarsanız şaşırmayın,
Kalbi olan ve naneli şeker seven bir canavarla tanışmaya ve ona sevgiyi -l’amore- göstermeye hazır olun!

* Çok şanslıyız, henüz Türkçeye çevrilmemiş Steinhöfel kitapları var ve umarım hepsini Suzan Geridönmez çevirir yoksa Almanca öğrenmem gerekebilir! Çünkü Ich liebe dich Andreas’çığım 🙂

*Lokum Çocuk Kütüphanesi instagram hesabındaki başka pek çok kitap da ilginizi çekebilir.
9 yaş ve üzeri kitaplara buradan ulaşabilirsiniz.

Kiralık Canavar
Özgün adı: O Patria Mia
Yazan: Andreas Steinhöfel
Çeviren: Suzan Geridönmez
Yaş grubu: 9+
TUDEM, Mayıs 2015, 104 sayfa, karton kapak

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<