Sakalını Taşıyan Adam / Gonca Mine Çelik

Gonca Mine Çelik’in Çiçekli Şiirler kitabını öyle severek okumuştum ki yazarın diğer kitaplarını da kitaplığa eklemeye başladım. Ancak Sakalını Taşıyan Adam kitabından hiç haberim olmamıştı. Bir arkadaşım (Esra) “Sen seversin” deyip yazarın bu kitabını geçtiğimiz haftalarda hediye edince şaşırdım ve sevindim.

Kitabın Adı

İlginç olan, Elif’in henüz kitabı okumaya başlamadan önce kitaba bakıp “Anne baksana, ne kadar da uzun sakalı var; bu kitabın adı Sakalını Taşıyan Adam olmalı dedi. “Daha önce okumuş muyduk?” dedim. “Yoo ama komikli bir kitaba benziyor dedi.” Çocukların, içinde eğlence olan kitaplara karşı da bir radarı olduğunu düşünüyorum, parkları 1 kilometre öteden görebildikleri gibi.
Neden olduğunu bilmiyorum ve bu kısım gerçekten hiç de önemli değil ama sakalında dünyaları taşıyan bir adam var bu hikayede. Sorun şu ki paylaşmayı pek de sevmiyor topladıklarını. “Üzgünüm ben eşyaları sadece topluyorum, dağıtmıyorum.” diyor bir de.
blank

Aklıma ilk okuldaki sıra arkadaşım Celal geldi. Bu satırları okusa belki biraz bozulurdu bana ama o da sakalını taşıyan adam gibi ceplerini her şeyle doldurur ancak kimseye bir şey vermezdi. Derken bir gün bu ağırlığı taşıyamayan pantolonunun bir cebi tenefüste resmen patladı ve cebinde ne varsa ortalığa saçıldı. Celal bu duruma üzülse ve arkadaşlarımıza dalga konusu olsa da o günden sonra biraz daha paylaşımcı olmuştu.

Hikayedeki sakallı adam da artık taşıyamayacağı yüklerin altında ezilmeye başladığında hafifleme yöntemini rüyasında görüyor ve o an kimin neye ihtiyacı varsa sakalından çıkartıp veriyor. Benim favorim sandalye ve köpek oldu. Elif de kayıp köpeğin sakaldan çıkmasına çok güldü.

Sakalınızda Ne Var?

Kitaptan sonra Elifle “neden paylaşmıyoruz?” konusu üzerinden biraz sohbet ettik ve konu döndü dolaştı oyuncaklara geldi 🙂 Elif neyse ki oyuncaklarını, kitaplarını paylaşan bir çocuk ama bana bazı arkadaşlarından örnek verdi ve konu bambaşka yerlere gitti.
Elifle yaptığımız konuşmadan sonra ben kendi paylaşma(ma) hallerimi düşündüm. Aklıma gelen tek şey baskısı olmayan kitaplar oldu.
Sakalını taşıyan adam ben olsam sakalımdan neler çıkardı acaba?Evden kaçmış bir kedi? Telvesi dibinde kalmış bir kahve fincanı? Çok renkli bir deniz şemsiyesi?

Peki, sizin sakalınızda neler var? Siz de yazın, beraber gülelim 🙂

Gonca Mine Çelik’in eserlerine buradan bakabilirsiniz.

Sakalını Taşıyan Adam
Yazan ve Resimleyen: Gonca Mine Çelik
Kumdan Kale Yayınları, 2017, 32sayfa, 3+

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<